طراحی و ساخت دستگاه تنفس مصنوعی BIPAP توسط فناوران مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۹:۰۱ کد : ۵۴۴۴۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۷۱
دکتر برومند صلاحی رئیس مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی از طراحی و ساخت دستگاه تنفس مصنوعی BIPAP توسط فناوران مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی خبر داد.
طراحی و ساخت دستگاه تنفس مصنوعی BIPAP توسط فناوران مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه محقق اردبیلی، دکتر صلاحی با تاکید بر حمایت از ایده‌های سلامت محور برای کمک به درمان بیماران کرونایی در مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی، گفت: طراحی این دستگاه که جزء نیازهای حوزه سلامت در این برهه می‌باشد، توسط تیم بین رشته‌ای جوان از فناوران مرکز رشد این دانشگاه با زمینه‌های تخصصی مکانیک، فیزیولوژی و هوش مصنوعی انجام گرفته است.
وی با بیان اینکه ورود به تولید دستگاه‌های تنفسی می‌تواند منجر به ایجاد زنجیره اقتصاد سلامت شود، گفت: حمایت مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی جهت نمونه سازی انجام گرفته است و این دانشگاه تا تجاری سازی کامل این دستگاه، از واحد فناور مذکور حمایت خواهد کرد.
رئیس مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی گفت: قیمت تمام شده دستگاه طراحی شده بسیار پایین (در حدود ۳ تا ۵ میلیون تومان) می‌باشد و از این لحاظ، در قیاس با دستگاه‌های تنفسی وارداتی که قیمتی چند برابری دارند، قابل مقایسه نیست.
دکترسیامک جمالی طرح و مدیر فنی تیم سازنده دستگاه تنفس مصنوعی BIPAP با اشاره به قابلیت‌های دستگاه طراحی شده، گفت: این دستگاه نمونه‌ای از سیستم های تنفس مصنوعی دو فشاره (به اختصار BIPAP) است که ساختاری ساده و غیرپیچیده دارد.
وی افزود: این دستگاه یک طرح ابداعی و جدید می باشد که از مفهوم فشار هیدرواستاتیک آب برای تنظیم فشار استفاده می کند و قابلیت ساخت سریع آن در شرایط بحرانی مانند شیوع بیماری های تنفسی نظیر کرونا، از ویژگی های اصلی این دستگاه محسوب می شود.
دکترجمالی با اشاره به قابلیت های دستگاه طراحی شده، افزود: این دستگاه قابلیت تنظیم هر دو سطح فشار بالا و پایین، تنظیم زمان دم و بازدم و تأمین فشار PEEP را دارد و استفاده از آن آسان بوده و نیازی به فناوری های پیچیده دیگری ندارد.
حسین واثقی دودران مدیر تحقیق و توسعه تیم سازنده دستگاه تنفس مصنوعیBIPAP نیز به قابلیت‌های توسعه‌ای دستگاه اشاره کرد و گفت: ساختار این دستگاه، قابلیت توسعه و لحاظ نمودن سیستم های پیچیده‌تر مانند مانیتور کردن فشار سیستم و هماهنگی با تنفس بیمار را دارد.
وی افزود: ماهیت این دستگاه به‌صورت درمان غیرتهاجمی بوده و می تواند در موارد خفیف بیماری، جایگزین دستگاه ونتیلاتور بیمارستانی گردد.
واثقی تصریح کرد: از دستگاه طراحی شده علاوه بر استفاده درمانی و بیمارستانی، با توسعه و تغییرات خاص می‌‌توان در مصارف خانگی از قبیل درمان اختلال تنفسی در خواب و یا بیماری‌‌های تنفسی مزمن نیز از آن بهره جست.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: محقق اردبیلی


( ۲ )