دکتر خاکی صدیق در نشست مجازی با معاونان آموزشی دانشگاه‌ها تشریح کرد:

ضرورت‌ها و الزام‌های تبدیلِ تهدید کرونا به فرصت و روی‌آوردن به روش‌های نوین آموزشی

۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۶:۴۱ کد : ۵۴۴۳۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۶۴۰
دکتر علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امروز (سه‌شنبه) در نشست مجازی معاونان آموزشی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور که با حضور وزیر علوم، معاونان و مدیران حوزه ستادی در محل این وزارتخانه برگزار شد، ضرورت‌ها و الزام های تبدیلِ تهدید کرونا به فرصت و روی‌آوردن به روش‌های نوین آموزشی را تشریح کرد.
ضرورت‌ها و الزام‌های تبدیلِ تهدید کرونا به فرصت و روی‌آوردن به روش‌های نوین آموزشی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر خاکی صدیق در این نشست مجازی اظهار داشت: با انتخاب راهبردهای مناسب آموزشی و به حداقل رساندن آسیب‌ها، جبران کاستی‌ها، بهره‌مندی دانشگاه‌ها از مزایای آموزش الکترونیکی و توان و آمادگی مراکز آموزش عالی در برخورد با شرایط مشابه می‌توان این تهدید را به فرصتی مناسب در زمینه آموزش الکترونیک تبدیل کرد.
به گفته وی، گام‌های اجرایی در مسیر ایجاد و گسترش آموزش‌های الکترونیکی، بازنگری در مقررات آموزشی و تفویض اختیار به دانشگاه‌ها، آموزش و فرهنگ‌سازی و سنجش و ارزیابی، از اقدامات ضروری در این شرایط است.
معاون آموزشی وزارت علوم، به گام‌های اجرایی اشاره کرد و افزود: صدور بخشنامه به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، تشکیل کارگروه تخصصی آموزش‌های الکترونیکی، توجه به آموزش‌های غیرحضوری، پیگیری تقویت زیر ساخت‌ها در دانشگاه‌ها و افزایش سقف مجاز آموزش الکترونیکی در دانشگاه‌ها از گام‌هایی بودند که در اسفندماه سال ۱۳۹۸ اجرایی شدند.
دکتر خاکی صدیق در ادامه تصریح کرد: ابلاغ دستورالعمل امکان آموزش حضوری دانشجویان دوره دکتری از آغاز اردیبهشت ۱۳۹۹ و ارسال پروتکل بهداشتی مرتبط با حوزه آموزش برای آمادگی در بازگشایی دانشگاه‌ها و اجرای امتحانات پایان ترم از سایر اقدامات اجرایی در این شرایط بوده است.
وی به تعداد دانشجویان در حال آموزش الکترونیکی در دانشگاه‌های مختلف اشاره کرد و افزود: از مجموع ۳ میلیون دانشجویان کل کشور در دانشگاه‌های دولتی متمرکز ۸۳.۷ درصد دانشجویان، در دانشگاه پیام نور ۹۳ درصد، فنی و حرفه‌ای ۶۶.۱ درصد، علمی کاربردی ۱۰۰ درصد و دانشگاه‌های غیر دولتی و غیر انتفاعی ۷۴.۴ درصد و در مجموع کل ۸۶.۲ درصد دانشجویان در حال استفاده از آموزش‌های الکترونیکی در دانشگاه‌ها هستند‌.
دکتر خاکی صدیق در زمینه آموزش، ترویج و فرهنگ‌سازی گفت: ارسال راهنمای عمل و نکات تربیتی و روان‌شناختی، برپایی کارگاه‌های آموزشی در سطح دانشگاه‌ها، انجام مصاحبه‌های رسانه‌ای و راه‌اندازی وب‌گاه اختصاصی آموزش الکترونیکی از جمله فعالیت‌های اجرایی در این زمینه‌ها بوده است.
معاون آموزشی وزارت علوم در بحث سنجش و ارزیابی خاطرنشان کرد: درخواست گزارش از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و بررسی و تحلیل وضعیت آموزش الکترونیکی در کشور انجام شده و ارزیابی عملکرد دانشگاه‌ها در حوزه آموزش الکترونیکی جهت بررسی وضعیت کنونی و سیاست‌گذاری آینده و دسته‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی انجام گرفته است.
وی درخصوص چالش‌های پیش رو در آینده گفت: برگزاری امتحانات پایان ترم و برگزاری ترم تابستانی و آغاز نیمسال اول ۱۴۰۰-۱۳۹۹، اصلاح آیین نامه‌ها، توسعه آموزش الکترونیکی و نظارت و ارزیابی از مسائل آینده در حوزه آموزش الکترونیک در دانشگاه‌ها به شمار می‌رود.
س. س ۵۱/ ل. م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۸ )