وزیر علوم در نشست مجازی معاونان آموزشی دانشگاه‌ها تاکید کرد:

لزوم انعطاف‌پذیری و حفظ چابکی امر آموزش در دانشگاه‌ها در دوران کرونایی/دانشگاه‌ها به هیچ عنوان تعطیل نیستند

۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۶:۳۸ کد : ۵۴۴۳۶ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۳۵۹
دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست مجازی معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها اعلام کرد: در شرایط امروز، همه دانشگاه‌ها باید انعطاف‌پذیری و چابکی در بخش آموزش را حفظ کنند و در هر صورت سیستم آموزش دانشگاه‌ها باید فعال باشد.
لزوم انعطاف‌پذیری و حفظ چابکی امر آموزش در دانشگاه‌ها در دوران کرونایی/دانشگاه‌ها به هیچ عنوان تعطیل نیستند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در نشست فوق‌العاده و مجازی معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که صبح امروز (سه‌شنبه) در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، دکتر غلامی با تبریک پیشاپیش روز معلم و تقدیر از اساتید نمونه در فرصتی مناسب، اظهار داشت: حرکت جدید در حوزه آموزش عالی و تغییر از کلاس‌های درس حضوری به آموزش‌های الکترونیکی در فاصله زمانی خیلی کوتاه و بدون آمادگی قبلی، یک دستاورد بزرگ در کشور و اتفاقی خیلی خوب و قابل توجه بوده است.
وزیر علوم با بیان اینکه استفاده از آموزش‌های مجازی در این مدت محدود، دستاورد بسیار بزرگی است، گفت: همگی باید در حفظ و ارتقای این دستاورد، بیش از پیش کوشا باشیم و در این راستا معاونان آموزشی دانشگاه‌ها باید گروه‌های آموزشی را فعال‌تر کنند زیرا این گروه‌ها به دلیل ارتباط انسانی نزدیک‌تر و شناخت علمی بیشتر می‌توانند در این خصوص عملکرد موثرتری داشته باشند.
دکتر غلامی با اشاره به لزوم انعطاف‌پذیری در آیین‌نامه‌ها و برنامه‌های آموزشی دانشگاه‌ها در دوران کرونایی گفت: لازم است که اهمیت دستاوردهایی که در ارائه آموزش‌های غیرحضوری به دست آمده، حتماً ذکر شود و فعالیت همکارانی که در ارائه دروس غیرحضوری فعال بوده‌اند، قابل تقدیر است.
وی همچنین با تاکید بر تقدیر ازاستادان فعال و پرتلاش که در شرایط دشوار اخیر کلاس‌های خود را در قالب آموزش‌های الکترونیکی با کیفیت خوبی برگزار و به دانشگاه و دانشجویان کمک کرده‌اند، گفت: تشکیل جلسات و شوراهای مختلف در دانشگاه‌ها با حضور جمعی اعضای هیات علمی و مسئولان مرتبط باید به شکل جدی مورد نظارت قرار گیرد.
وزیر علوم با تاکید بر لزوم اطلاع‌رسانی دقیق و هماهنگ درخصوص مسائل آموزشی دانشگاه‌ها گفت: مسئولان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی باید با اطلاع‌رسانی شفاف‌تر و اقدامات دقیق‌تر، نگرانی‌های دانشجویان عزیز و خانواده‌های محترم شان را برطرف کنند. در خصوص ویروس کرونا، اخبار و اطلاعات ستاد ملی کرونا می‌تواند اطمینان بخش باشد و ما هم اعلام کرده‌ایم که تابع تصمیمات این ستاد هستیم تا بدین وسیله از بروز شایعات و نگرانی‌ها کاسته شود.
دکتر غلامی با بیان اینکه لازم است دانشگاه‌ها هم ستادی برای ارائه اطلاعات صحیح داشته باشند، اظهار داشت: باید در هر صورت با پوشش کامل برنامه آموزش دانشگاه‌ها را به پیش ببریم، اینکه احتمال دارد در آینده نزدیک آموزش حضوری داشته باشیم، رد نمی‌شود ولی در هر صورت باید برای ارائه هر دو نوع آموزش حضوری و غیرحضوری آمادگی کامل داشته باشیم.
وی با تاکید بر آموزش‌های ترکیبی در دانشگاه‌ها گفت: حفاظت و حراست از دستاوردها وتجربه‌های خوب برگزاری آموزش‌های الکترونیک در دانشگاه ها لازم و ضروری است و تلاش و برنامه‌ریزی جدی و دقیق برای کم کردن نواقص موجود سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و استفاده از این روش به عنوان یک مدل آموزشی در کنار روش‌های آموزش حضوری در شرایط پس از کرونا باید انجام شود.
دکتر غلامی افزود: ضروری است که با استفاده از ظرفیت‌های ایجاد شده و تجربه‌های به‌دست آمده، یک سامانه ملی و جامع آموزش‌های الکترونیکی ایجاد شود و اقدامات انجام شده در این زمینه در آن جمع‌آوری شده و برای کمک به همه موسسات آموزش عالی مورد استفاده گیرد. تجربه جهانی هم به همین شکل است که دانشگاه‌های بزرگ جهان هم در کنترل شرایط فعلی به تجربیات قبلی‌شان متکی می‌شوند تا نقطه ضعف‌ها و نقص‌هایشان را رفع کنند.
وی با انتقاد از بیان تعطیلی دانشگاه‌ها گفت: به هیچ وجه نباید این القاء در جامعه شکل بگیرد که دانشگاه ها تعطیل هستند؛ خیر دانشگاه‌ها به هیچ وجه تعطیل نیستند. فقط کلاس‌های درس به صورت حضوری برگزار نمی‌شود و فعلاً آموزش‌های برخط و مجازی جایگزین آن شده است. سایر بخش‌های دانشگاه‌ها اعم از اداری، پژوهشی، آزمایشگاه‌ها و بخش‌های دیگر فعال و مشغول ارائه خدمات هستند.
وزیر علوم در پایان سخنان خود بر مساعدت دانشگاه‌ها در خصوص ارائه دفاع از پایان نامه‌ها به صورت غیرحضوری، همکاری بیشتر با دانشجویان کارشناسی ارشد که ترم آخرشان را می‌گذرانند وانجام امور فارغ‌التحصیلی دانشجویان کارشناسی تاکید کرد.
ر.ب ۴۵/ ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷


( ۷ )