در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا صورت گرفت:

ساخت دستگاه ونتیلاتور توسط محققان مرکز رشد دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۰:۵۹ کد : ۵۴۴۲۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۰۸
محققان مرکز رشد دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا موفق به ساخت دستگاه ونتیلاتور شدند.
ساخت دستگاه ونتیلاتور توسط محققان مرکز رشد دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، ونتیلاتور یا دستگاه تنفس مصنوعی، دستگاهی است که با توجه به شرایط بیمار به عمل تنفس کمک می کند و یا برای بیمارانی که قادر به تنفس نیستند، تنفس را بصورت کامل انجام می دهد. دستگاه به نحوی طراحی شده است تا هوای قابل تنفس (در صورت نیاز هوا با درصد اکسیژن بیشتر) را به داخل ریه ها بفرستد و سپس دی اکسید کربن را از ریه ها خارج کند. از ونتیلاتورها به صورت عمده در بخش‌های مراقبت ویژه، بخش اورژانس و بیهوشی استفاده می شود.
نوعی از ونتیلاتور به نام ونتیلاتور پرتابل نیز برای استفاده در آمبولانس، همچنین در شرایط بحرانی، مناطق صنعتی، بیمارستان صحرایی و مکان های امدادی بدون تجهیزات پیشرفته و همچنین در هواپیما مورد استفاده قرار می گیرد ضمن اینکه برای نگهداری از بیمار در منزل (Home Care) نیز می‌توان از دستگاه ونتیلاتور پرتابل استفاده نمود. با توجه به شرایط بیمار ونتیلاتور می‌تواند فشار،حجم و زمان تنفس را کنترل و یا محدود سازد.
دکتر عجمی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، درخصوص ساخت دستگاه ونتیلاتور در مرکز رشد این دانشگاه گفت: این دستگاه توسط محققان شرکت آدلیم توان اوراسیا مستقر در مرکز رشد دانشگاه شهید مدنی آذربایجان ساخته شده است که امیدواریم بعد از اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح به تولید انبوه برسد.
ل.م ۵۴


( ۳ )