روسای پارک‌های علم و فناوری کشور در گفت‌وگوی زنده با رئیس جمهوری مطرح کردند:

تولید بیش از ۸۰۰ هزار لیتر مواد ضدعفونی کننده طی دو ماه در استان گلستان/ بحران کرونا؛ زمینه‌ساز ایجاد چابکی و انعطاف در بهره‌مندی از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌محور

۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۸:۴۹ کد : ۵۴۴۱۱ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۸۲۰
رئیس پارک علم و فناوری گلستان در گفت‌وگوی زنده با رئیس جمهوری، با بیان اینکه در برخی روزهای اوج کرونا تا ۵۰ هزار لیتر در روز مواد ضدعفونی کننده از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان استان تولید می‌شود، گفت: ۸۵ درصد مواد تولید شده به استان‌های دیگر فرستاده می‌شود.
تولید بیش از ۸۰۰ هزار لیتر مواد ضدعفونی کننده طی دو ماه در استان گلستان/ بحران کرونا؛ زمینه‌ساز ایجاد چابکی و انعطاف در بهره‌مندی از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌محور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مهدی غفاری عصر دیروز در جلسه هم‌اندیشی رئیس جمهور با روسای پارک‌های علم و فناوری که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان استان از زمان شیوع بیماری کرونا تا کنون همه توان خود را برای مقابله با این بیماری به کار گرفته‌اند، اظهارداشت: تولید مواد ضدعفونی کننده در استان از روزانه ۷ هزار لیتر به ۵۰ هزار لیتر افزایش پیدا کرد و شرکت دانش‌بنیان به‌بان شیمی مقدار ۴۵ هزار لیتر آن را تولید می‌کند که متأسفانه مدیر این شرکت را به علت این بیماری از دست دادیم.
دکتر غفاری با اشاره به تولید ۸۰۰ هزار لیتر مواد ضدعفونی کننده در دو ماه گذشته افزود: ۸۵ درصد مواد ضدعفونی کننده این شرکت‌ها به خارج از استان ارسال شده و ۱۵ درصد آن نیاز کل استان را تأمین می‌کند.
رئیس پارک علم و فناوری گلستان درباره تولید دارو هم گفت: در زمینه تولید دارو شرکت‌های بسیار قوی با پایه گیاهی داریم؛ دو شرکت دانش‌بنیان نیاک و گیاه اسانس در استان تولید داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی و کاهش عوارض ناشی از کرونا را با حدود ۱۰ برابر ظرفیت آغاز کردند. همچنین شربت‌هایی که قبلاً برای مجروحان شیمیایی استفاده می‌شد با درخواست بیمارستان‌های بقیه‌الله‌الاعظم (عج) و فیروزگر تهران تولید و برای آنها ارسال شد. همچنین ۵ هزار عدد از این شربت‌ها نیز به صورت رایگان در استان توزیع شد.
وی افزود: کارهای تحقیقاتی برای تولید دارو در حال انجام است و تولید شربت ضدویروس ۱۰۰ درصد گیاهی نیز در استان آغاز شده است.
دکتر غفاری درباره تولید دستگاه‌ها و تجهیزات موردنیاز برای ضدعفونی معابر و اماکن گفت: دستگاه ضدعفونی کننده اتومات که آماده بود به سرعت عملیاتی و در تعداد زیاد تولید و در اختیار مراکز تجمعی قرار گرفت. همچنین دستگاه الکتریکال مه‌پاشی از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان استان تولید شد که می‌تواند با یک لیتر تا ۳ هزار مترمکعب را ضدعفونی کند.
رئیس پارک علم و فناوری گلستان در پایان با اشاره به فعالیت یکی از استارتاپ‌های استان در امر غربالگری بیماران کرونایی گفت: در حال حاضر ثبت و توزیع داروهای درمانی و پیگیری روند درمان بیماران با استفاده از این نرم‌افزار که به سرعت عملیاتی شد در حال انجام است.

بحران کرونا؛ زمینه‌ساز ایجاد چابکی و انعطاف در بهره‌مندی از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌محور
دکتر عباس زارعی هنزکی، رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران نیز در این جلسه هم‌اندیشی با تاکید بر نقش اکوسیستم علم و فناوری بر توسعه همه جانبه کشور به بیان مواردی که پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در راستای مبارزه با بحران کرونا و جهش تولید انجام داده است، پرداخت.
وی گفت: بحران کرونا، فرصتی ایجاد کرد تا شرکت های دانش محور و فناور براساس چابکی و انعطاف بتوانند در ظرفیت‌های خود تغییر ایجاد کنند.
دکتر زارعی همچنین به حمایت از دولت الکترونیک و بهبود زیرساخت ها در راستای جهش تولید اشاره کرد.
زارعی به معرفی اجمالی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران پرداخت و به شکل گیری شبکه فناوری در سال ۹۷ اشاره کرد و گفت: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در سال ۹۹ مباحث چابک سازی، تولید ناب و جهش تولید را مد نظر قرار داده است.
رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به بیان زنجیره بحران کرونا نیز پرداخت و افرود: در این زنجیره سه مرحله قبل، حین و بعد بحران کرونا مورد توجه است. با توجه به حمایت هایی که توسط پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از شرکت های فناور محور انجام گرفته است آنها این توانایی را خواهند داشت تا پاسخگوی بهتری باشند. در ارتباط با حین بحران کرونا و کندسازی روند اپیدمی مباحث تشخیص و درمان محورهای اصلی مورد نظر ما بود که ۱۰ شرکت و ۷ گروه محصول داریم. بعد از بحران کرونا نیز بحث جبران تبعات اجتماعی و حمایت های اقتصادی و توانمند سازی شرکت ها مورد توجه است.
در این نشست شرکت صنایع ارتباطی آوا به معرفی محصول خود در ارتباط با بحران کرونا پرداخت. انوشیروان مرات مدیرعامل شرکت آوا به فناوری سوییچ های تلفنی برای سامانه ۳۰۴۰ اشاره کرد.
ل.م ۵۴