ارائه ۲۴۰۰ درس در سامانه برون‌خط دانشگاه شهید چمران اهواز

۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۸:۴۲ کد : ۵۴۴۱۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۱۰
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید چمران اهواز از ارایه ۲۴۰۰درس در سامانه آفلاین LMS این دانشگاه خبر داد.
ارائه ۲۴۰۰ درس در سامانه برون‌خط دانشگاه شهید چمران اهواز

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر علیرضا جلیلی فر، بیان کرد: محتوای دروسی که اساتید استفاده می کنند روزانه توسط دفتر برنامه‌ریزی آموزشی پیگیری و رصد می شود.
وی، تاکید کرد: به اعضای هیات علمی دانشگاه اعلام شده مطالب حتماً به صورت پاورپوینت و صدای ضبط‌شده در سامانه های آموزشی ارایه شود و از همه امکانات موجود استفاده کنند.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید چمران اهواز به سابقه آموزش مجازی در دانشگاه اشاره کرد و گفت: آغاز آموزش مجازی در دانشگاه شهید چمران به سال ۱۳۸۴ برمی گردد، اما به طور جدی آموزش مجازی در نیمسال اول سال ۹۸- ۹۹ با دو یا سه درس، آغاز شد.
دکتر جلیلی فر در ادامه گفت: در دانشگاه سه سامانه LMS ، Adobe connect و درس افزار به آموزش مجازی اختصاص دارند و یک سامانه هم در دانشکده دامپزشکی است.
وی در پاسخ به برخی مشکلات سامانه آموزش مجازی و گله دانشجویان از کیفیت پایین آموزش مجازی، اظهار کرد: آموزش مجازی به هیچ وجه جای آموزش حضوری را نمی گیرید، اما فعلاً در شرایط خاصی هستیم. اعضای هیات علمی دانشگاه در حال تلاش هستند که محتوای درسی مناسب با آموزش مجازی را برای دانشجویان فراهم کنند.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید چمران بیان کرد: در سامانه ها امکاناتی را قرار داده ایم تا کلاس های درس ضبط شوند و دانشجویان بعداً بتوانند به آن مراجعه و استفاده کنند. اگر مسجل شود دانشجویی نمی تواند از آموزش استفاده کند یا امکانات و شرایط لازم برای کلاس های آنلاین را ندارد، با آنها همکاری می کنیم که این امر از طریق کمیسیون موارد خاص دانشگاه قابل پیگیری است.
جلیلی فر، افزود: با استفاده از سامانه Adobe connect می توانیم جلسات دفاع را نیز برگزار کنیم. اولین جلسه دفاع از پروپوزال دکتری به شکل مجازی در سامانه ای که طراحی کرده ایم، روز دوشنبه هفته آینده برگزار خواهد شد و از ۲۰ اردیبهشت ماه امسال دفاع را به طور فعال در سامانه انجام می دهیم. به گونه ای برنامه ریزی خواهد شد که حداقل رفت و آمد را برای دانشجو و استاد داشته باشد. سامانه ای هم فعال شده است تا دانشجویان از طریق آن درخواست برگزاری جلسه دفاع پروپوزال و پایان نامه خود را ارسال نمایند.
دکتر جلیلی فر در پاسخ به این سوال که آیا تعداد جلسات کلاس های مجازی مانند کلاس های حضوری است، گفت: به استادان گفته شده که تعداد جلسات مجازی همانند تعداد جلسات حضوری باشد. قبل از این بحران حدود ۴ یا ۵ جلسه از کلاس ها به صورت حضوری تشکیل شده بود و الان حدود ۱۱ جلسه دیگر باید برگزار شود. البته اگر محتوای بیشتری را درس می‌دهند، حداقل آن را در امتحان لحاظ نکنند.
ل.م ۵۴


( ۲ )