در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا صورت گرفت:

تولید محصول ضدعفونی کننده سطوح سیلوکسید توسط محققان دانشگاه مراغه

۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۸:۱۸ کد : ۵۴۳۸۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۴۳۱
محققان دانشگاه مراغه به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا، اقدام به تولید محصول ضدعفونی کننده سطوح سیلوکسید کردند.
تولید محصول ضدعفونی کننده سطوح سیلوکسید توسط محققان دانشگاه مراغه

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه مراغه، در شرایط شیوع ویروس کرونا در اقصی نقاط جهان و نیز کشور ایران، نیاز به اقلام بهداشتی نظیر ضدعفونی کننده‌های دست و سطوح، به طور روزافزون در حال افزایش است. در چنین شرایطی حضور فعال جامعه دانشگاهی برای رفع احتیاجات و تولید اقلام بهداشتی مورد نیاز کشور، بسیار مهم و ضروری است.

در دانشگاه مراغه نیز با توجه به شرایط پیش رو و با تأکید و حمایت دانشگاه از طرح‌های مرتبط با کنترل و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، فعالیت‌های ارزشمندی در این خصوص آغاز شده و در حال انجام است.

در راستای این طرح ها، دکترغلامرضا مهدوی نیا استاد گروه شیمی دانشگاه مراغه اقدام به تولید محصول ضدعفونی کننده سطوح سیلوکسید کرده است. این محصول چند منظوره که می‌تواند در منازل، ادارات و بیمارستان ها مورد استفاده قرارگیرد، دارای خواص ضدباکتری، ضدقارچ و ضدویروس است.

دکتر مهدوی در توضیح تولید این مواد ضد عفونی‌کننده گفت: یکی از مهمترین خواص ضدعفونی کننده‌ها برای سطوح و فضاهای بسته عدم تولید گازهای خطرناک است. به عنوان مثال، در استفاده از آب ژاول، گاز کلر آزاد شده علاوه بر خاصیت اکسندگی قوی، دارای سمیت بالا بوده و میتواند باعث مشکلات تنفسی گردد. همچنین بوی بد آن باعث اذیت مصرف کننده می‌گردد. بنابراین، محصول ضدعفونی کننده سازگار با محیط زیست، بدون بو و بدون مولد گازهای خطرناک می تواند جایگرین مناسبی برای مواد ضدعفونی کننده از قبیل آب ژاول یا وایتکس گردد. یکی ازمهمترین مواد مورد استفاده آب اکسیژنه است که به عنوان ضدعفونی کننده آب و مواد غذایی و کشاورزی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده ارزشمند دراثر تجزیه گاز اکسیژن تولید می کند که هیچ گونه آثار زیست محیطی ندارد.

محصول با فرمولاسیون سیلوکسید بر پایه آب اکسیژنه ۵ درصد است که تا ۵ برابر می تواند رقیق شده و برای ضدعفونی سطوح سخت مورد استفاده قرار گیرد. آب اکسیژنه علاوه بر خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی، دارای فعالیت ضد ویروسی نیز می باشد.

براساس مطالعات گوناگون برای افزایش قدرت ضد میکروبی آب اکسیژنه از مواد دیگر ازجمله یون‌های نقره استفاده می‌گردد. یون های نقره با غلظت‌های کمتر از ۳۰۰ نانوگرم در لیتر معمولاً دارای اثر جانبی برای به کارگیری همراه آب اکسیژنه نمی باشد، بنابراین حداقل مقدار یون نقره برای افزایش کارایی در فرمول سیلوکسید استفاده شده است. یکی از مشکلاتی که آب اکسیژنه می تواند ایجاد کند ایجاد خوردگی در سطوح فلزی است که بایستی رفع گردد. درفرمولاسیون حاصل برای این منظوراز بازدارنده های ترکیبی با توانایی جذب روی سطوح فلزی وتشکیل فیلم نازک استفاده گردیده است تا زنگ‌زدگی سطوح اتفاق نیفتد. همچنین برای افزایش کارایی هیدروژن پروکسید از افزودنی های دیگراستفاده شده است که هیچگونه اثر زیست محیطی ندارند. بسته به درخواست مشتری، فرمولاسیون حاضر می‌تواند تغییر کند. برای موارد استریل کردن می‌توان از غلظت‌های بالای سیلوکسید استفاده کرد.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴


( ۱۸ )