برگزاری ۳۲۰۰ کلاس درسی به صورت برخط در سامانه مجازی دانشگاه محقق اردبیلی

۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۳ کد : ۵۴۳۶۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۳۶
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه آموزش مجازی دانشجویان در دانشگاه با جدیت پیگیری می‌شود، گفت: از ۱۶ فروردین ماه تاکنون حدود ۹۴ درصد کلاس‌ها با مشارکت ۸۰ درصدی دانشجویان برگزار شده است که نتیجه آن برگزاری ۳۲۰۰ کلاس درسی به صورت برخط در سامانه مجازی دانشگاه است.
برگزاری ۳۲۰۰ کلاس درسی به صورت برخط در سامانه مجازی دانشگاه محقق اردبیلی
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه محقق اردبیلی، دکتر ترحم مصری در مورد نحوه آموزش مجازی در این دانشگاه گفت: با توجه به اینکه این دانشگاه با بهره گیری از تجارب موفق سایر دانشگاه ها در زمینه آموزش مجازی از قبل بسترسازی حداقلی در زمینه راه اندازی آموزش های مجازی در این دانشگاه انجام داده بود به طوری که علاوه بر برگزاری الکترونیکی برخی دروس و دوره ها، برگزاری حداقل ۳۰ جلسه دفاع از رساله و پایان نامه‌‌های تحصیلات تکمیلی به صورت الکترونیکی، امکان دریافت دانشنامه تحصیلی و گواهی موقت را به‌صورت الکترونیکی و بدون حضور دانشجویان در سال ۹۸ انجام داده است.
وی افزود: با توجه به شرایط پیش آمده ناشی از شیوع بیماری کرونا و تعطیلی کلاس های حضوری، از ۱۰ اسفند ماه ۱۳۹۸ برگزاری کلاس ‌های مجازی در دانشگاه محقق اردبیلی با شدت و تلاش مضاعفی پیگیری شد، به طوری که تا ۲۹ اسفند ۲۱۰ کلاس درسی از طریق سامانه آموزش مجازی دانشگاه تداوم یافت. این مهم در ایام تعطیلات نیز توسط همکاران دانشگاه پشتیبانی و تهیه محتوای آموزشی و کلاس ‌های برخط (آنلاین) فراموش نشد و در این ایام نیز آموزش الکترونیکی ادامه یافت.
دکتر مصری با اشاره به تاکیدات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نامه معاون آموزشی این وزارتخانه برای برگزاری کلاس‌های مجازی، اظهار داشت: با در دستور قرار گرفتن برگزاری تمامی دروس نظری به طور الکترونیک، از تاریخ ۱۶ فروردین الی ۲۰ فروردین ماه سالجاری، همه اساتید و کارشناسان آموزشی و فنی دانشکده‌ها طی چندین کارگاه آموزشی نحوه تشکیل و مدیریت کلاس‌های مجازی را آموزش دیدند.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه هم اکنون همه ۶۵۰ عضو هیات علمی و مدرس مدعو دانشگاه امکان استفاده از سامانه آموزش مجازی را دارند، خاطرنشان کرد: بیش از ۱۰ هزار نفر از دانشجویان دانشگاه نیز از آموزشی الکترونیک استفاده کرده‌اند. طبق بررسی های به عمل آمده نیز در ساعات پیک، بالغ بر ۱۰۰ کلاس درسی همزمان با شرکت حدود ۲۲۰۰ دانشجو برگزار شده است.
دکتر مصری افزود: در این مدت، اقدامات متعددی در جهت ارتقای کمی و کیفی سامانه آموزش مجازی دانشگاه و نیز آشنایی اساتید و دانشجویان با این امر انجام شده است.
وی با اشاره به ارتقای نرم افزاری سیستم آموزش مجازی دانشگاه، ادامه داد: سیستم آموزش مجازی دانشگاه محقق اردبیلی سیستم استاندارد مبتنی بر adobe connect است که کارشناسان فنی با مراجعه(مجازی، تلفنی یا حضوری) به تک تک اعضای هیات علمی و مدرسان مدعو دانشکده ها به راه اندازی، آموزش و رفع ایرادات احتمالی سامانه آموزش های مجازی آنها نیز اقدام کرده ‌اند.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه محقق اردبیلی افزود: سیستم آموزش مجازی دانشگاه به منظور پشتیبانی تمامی کلاس ها در زمان ترافیک به ۱۳ برابر وضعیت موجود ارتقا داده شد و علیرغم آن، همگام با سیستم اصلی آموزش مجازی، استفاده از روش های جانبی آموزش مجازی و تولید محتوای الکترونیکی نیز تاکید شده است که تهیه انواع اسناد و فایل های ویدئویی و صوتی نیز در حال انجام است.
مصری با اشاره به اینکه اسناد و ویدئوهای متعدد آموزشی به منظور ترویج و توسعه شیوه های آموزش الکترونیک از طریق وب سایت دانشگاه و شبکه های اجتماعی در دسترس اساتید و دانشجویان قرار گرفت، اضافه کرد: نرم افزارهای متعدد مورد نیاز نیز در وب سایت اینترنتی دانشگاه برای استفاده عموم بارگذاری شده است.
وی گفت: در جلسه شورای آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، مجوز دفاع نیمه حضوری تا زمان عادی شدن شرایط به صورت الکترونیکی مصوب و ابلاغ شده است که درخواست اخذ مجوز دفاع توسط دانشجویان نیز در سیستم الکترونیکی آموزشی به صورت مجازی انجام می شود.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴