برگزاری سومین سمپوزیوم بین المللی مثنوی معنوی در دانشگاه ارومیه

۲۶ مهر ۱۳۹۳ | ۱۶:۴۳ کد : ۵۴۳۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۵۸
سومین سمپوزیوم بین المللی مثتوی معنوی با عنوان " مولانا، پیام آور صلح و دوستی" با پیام سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد . به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در مراسم افتتاحیه این ...
برگزاری سومین سمپوزیوم بین المللی مثنوی معنوی در دانشگاه ارومیه
سومین سمپوزیوم بین المللی مثتوی معنوی با عنوان " مولانا، پیام آور صلح و دوستی"  با پیام سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در مراسم افتتاحیه این سمپوزیوم  دکتر رحیم حب نقی رئیس دانشگاه ارومیه ضمن خوشامدگویی به میهمانان ، به قرائت پیام سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پرداخت.  
در بخشی از این پیام آمده است: ویژگی منحصر به فرد حضرت مولانا آن است که گرچه در دامن تمدن ایرانی، اسلامی پرورده شده و از سرچشمه های عرفان ناب خراسان سیراب گشته است اما عنقای خیال و اندیشه اش مرزهای زمان و مکان را درنوردیده، به اندیشه ی جهانی بدل شده است. چنانکه امروز از غرب تا شرق عالم، از خاور دور و آسیای میانه گرفته تا اروپا و آمریکا و در میان عرب و عجم و مسلمان و مسیحی، سخن از اوست و از آثار و افکار بلند او.
در ادامه این مراسم، مهندس سعادت استاندار آذربایجان غربی در سخنانی با بیان اینکه اشعار و افکار  مولانا برای نجات بشریت و در راستای اهداف انبیا بوده است ، گفت : افکار پاک حضرت مولانا در عصر خود تا عصر حاضر زنده بوده و تششع انوار آن برای همه انسان ها تابان و هدایت کننده است.
استاندار آذربایجان غربی افزود: این سمپوزیوم با عنوان صلح و دوستی از آراو افکار مولانا نشات گرفته و عارفان، ادامه دهنده راه پیامبران هستند اما انسان ها این پیام مولانا را که بر گرفته از پیام و سخن قرآن است، خوب دریافت نکرده اند.
وی تصریح کرد: منطقه ای که ما در آن زندگی می کنیم مملو از زبان ها و قومیت های مختلف است و همچنین با شهرها و استان های بسیار کشورهای همسایه از جمله ترکیه و اقلیم کردستان، آذربایجان هم مرز و هم زبان هستیم و چقدر خوب خواهد شد اگر از پیام صلحای بشری مبنی بر عشق و علاقه به یکدیگر غافل نباشیم.
درادامه این مراسم پژوهشگران  در خصوص مثنوی و نیازهای جامعه معاصر، آموزه های اسلامی در مثنوی معنوی، جایگاه مولانا در اندیشه جهان غرب، تعلیم و تربیت در نظام فکری مولانا، مولانا معلم اخلاق بحث و تبادل نظر کرده و دبیران علمی طرف ترک و ایران، رئیس انجمن اساتید زبان و ادبیات فارسی، نماینده وزارت امور خارجه در ارومیه و سرکنسول ترکیه در ارومیه سخنرانی کردند .
از مجموع 351 مقاله رسیده به دبیرخانه این سمپوزیوم، 51 مقاله برای ارائه و یکصد مقاله نیزبرای چاپ در کتاب مجموعه مقالات پذیرش شدند.
اولین سمپوزیوم مشترک حسام الدین چلبی ارموی و مثنوی معنوی در سال 1390در کشور ایران و دومین سمپوزیوم با عنوان تأثیرپذیری معاصران از افکار، آثارو احوال مولانا در سال 1392 در کشور ترکیه برگزار شده و سومین سمپوزیوم با عنوان" مولانا، پیام آور صلح و دوستی "در ایران برگزار شد .
گفتنی است در این نشست دو سالانه بین المللی، که با همکاری مشترک ایران و ترکیه ترتیب یافت؛ اساتید و پژوهشگرانی از کشورهای ایران، ترکیه، آذربایجان و هند به ارائه مقاله در خصوص اشعار و آرای مولانا جلال الدین رومی پرداختند .