برگزاری سومین گردهمایی مدیران طرح و برنامه دانشگاه های شمال و شمال شرق کشور

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۳:۰۷ کد : ۵۴۲۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۴۲
سومین گردهمایی مدیران طرح و برنامه دانشگاه های شمال و شمال شرق کشور به دردانشگاه مازندران برگزارشد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتراصغری آقمشهدی رئیس دانشگاه مازندران دراین گردهمایی، دانشگاه مازن...
سومین گردهمایی مدیران طرح و برنامه دانشگاه های شمال و شمال شرق کشور به دردانشگاه مازندران برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتراصغری آقمشهدی رئیس دانشگاه مازندران دراین گردهمایی، دانشگاه مازندران را به عنوان قطب آموزش عالی منطقه معرفی کرد و گفت: دانشگاه مازندران به سبب منتخب و جامع بودن، مسئولیت سنگینی را برعهده دارد و با توجه به مقررات و آیین نامه های موجود دریکی دو سال اخیر حتی ایجاد رشته ها در دانشگاه های آزاد نیز منوط به گزارش، تایید و ارزیابی امکانات آن دانشگاه توسط دانشگاه منتخب استان است.
وی افزود: با توجه به نقش عظیم دانشگاه ها، اعتبارات تخصیصی به آنها را نباید اعتبارات مصرفی تلقی کنیم که اگر این نگاه باشد قطعا منابع و بودجه ای که به دانشگاه ها تخصیص داده خواهد شد متناسب با فعالیت و جایگاه آنها نخواهد بود، بلکه فعالیت دانشگاه ها را باید به منزله سرمایه گذاری تلقی کنیم و نه بودجه مصرفی.
رئیس دانشگاه مازندران سپس با اشاره به انتظاراتی که مقام معظم رهبری درتولید علم از دانشگاه ها دارند، گفت: با توجه به نقشه جامع علمی کشور که ایران می بایست رتبه نخست منطقه و رتبه های برتر و ممتاز جهانی را کسب کند، این مهم توجه ویژه سازمان مدیریت و برنامه ریزی را درحمایت از بودجه دانشگاه ها طلب می کند که هم انتظارات مقام معظم رهبری برآورده شود و هم انتظاری که از دانشگاه ها در اسناد بالادستی وجود دارد.
دکتراصغری آقمشهدی تاکید کرد: بیشترین مقدار بودجه دانشگاه ها صرف حقوق و دستمزد و پرداخت هزینه انرژی می شود و معضلی که اکثر دانشگاه ها با آن مواجه هستند این است که حجم عظیمی از کارمندان دانشگاه ها را نیروهای قراردادی تشکیل می دهند به گونه ای که دردانشگاه مازندران بیش از دوسوم نیروهای ما را نیروهای قراردادی تشکیل می دهند که عملا  دولت بابت آنها هیچ وجهی نمی پردازد و باید از بودجه سایر منابع، حقوق آنها پرداخت شود.
رئیس دانشگاه مازندران درپایان با اشاره به رشد خوب بودجه اختصاص داده شده به دانشگاه مازندران درمقایسه با سال قبل اظهار امیدواری کرد که دربرنامه ششم توسعه، توجه بیشتری به آموزش عالی و دانشگاه ها صورت گیرد.
گفتنی است دانشگاه های مازندران، صنعتی نوشیروانی بابل، علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، گلستان، گیلان، سمنان، فردوسی مشهد، بجنورد، بیرجند، فناوری نوین آمل، گنبد کاووس، شاهرود و دامغان از دانشگاه های شمال و شمال شرق کشور هستند که درسومین گردهمایی مدیران طرح و برنامه به میزبانی دانشگاه مازندران حضور داشتند.