در راستای توسعه همکاری‌های علمی بین‌المللی صورت گرفت؛

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و مدرسه عالی مطالعات اسلام و غرب

۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۷:۱۲ کد : ۵۴۲۷۹ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۷۱۱
در راستای توسعه همکاری‌های علمی بین‌المللی، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و مدرسه عالی مطالعات اسلام و غرب در زمینه برگزاری دوره‌های آموزشی برای دانشجویان و طلاب اروپا و آمریکا سند همکاری امضا کردند.
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و مدرسه عالی مطالعات اسلام و غرب

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل ازپژوهشگاه حوزه و دانشگاه، در ملاقات مسئولان پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و مدرسه عالی مطالعات اسلام و غرب با یکدیگر به منظور بررسی راهکارهای ارتقای همکاری‌های علمی بین المللی، تفاهم‌نامه‌ای در زمینه جذب و پذیرش دانشجویان خارجی و برگزاری دوره‌های آموزشی برای دانشجویان و طلاب اروپا و آمریکا و روش‌های مشارکت دو مرکز در برگزاری دوره‌های آموزشی بین‌المللی منعقد گردید.
حجه الاسلام والمسلمین دکتر علی محمد حکیمیان، رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و حجه الاسلام و المسلمین دکتر شجاع علی میرزا رئیس مدرسه عالی و معاونان پژوهشی و بین‌الملل دو مرکز در این نشست حضور داشتند.
دکتر حکیمیان در این جلسه بر اهمیت ارائه دستاوردهای غنیِ علمی حوزه و پژوهشگاه در ارائه رهیافت های اسلامی به موضوعات علوم انسانی و اجتماعی به دانشجویان و طلاب خارجی تأکید نمود و آشناسازی و تعمیق آگاهی و علایق اسلامی در میان آنها از طریق تبیین مسائل با تکیه بر روش شناسی اسلامی و تربیت نیروهای علمی و کارآمد از کشورهای مختلف در آن دو قاره در راستای پاسخ گویی به نیازهای معرفتی جهان معاصر در بستر آموزه های قرآن کریم را ضروری دانست.
رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه وجود ظرفیت‌های مناسب علمی شامل اساتید و اعضای هیأت علمی فرهیخته و منابع علمی متنوع و گسترده در پژوهشگاه و تجارب موفق مدرسه عالی در جذب دانشجویان و طلاب خارجی و برگزاری دوره های آموزشی متعدد را فرصتی کم نظیر قلمداد کرد و گفت: که همگرایی و هم افزایی میان این دو ظرفیت قابل توجه به تثبیت و ارتقاء جایگاه علوم و معارف اسلامی در غرب و اثرگذاری بیشتر آنها در نهاد علم و در میان علاقمندان به این دسته از علوم منجر خواهد شد.
در ادامه دکتر شجاع علی میرزا نیز در این دیدار به تجارب گذشته و فعالیت های جاری مدرسه اشاره کرد و گفت: رویکرد آموزشی مدرسه همان آموزش علوم حوزوی به زبان انگلیسی و توجه ویژه به نیازهای معرفتی و علمی جهان معاصر بوده و تأسیس این مدرسه در راستای توسعه حوزه های مطالعات تطبیقی اسلام و غرب و غرب شناسی انتقادی بوده و در این زمینه تاکنون کتب متعددی از اندیشمندان حوزوی به زبان انگلیسی ترجمه شده و این آمادگی وجود دارد تا در برگزاری دوره های آموزشی مشترک با پژوهشگاه منابع علمی پژوهشگاه در راستای اهداف آموزشی دوره نیز به زبان انگلیسی ترجمه و آماده شوند.
در پایان این جلسه سند پنج ساله همکاری های علمی و بین‌المللی پژوهشگاه و مدرسه عالی مطالعات اسلام و غرب با محورهای متنوع فعالیت در این حوزه به امضای روسای دو مرکز رسید و مقرر شد کمیته ای مشترک متشکل از معاونان پژوهشی و بین الملل دو طرف نسبت به تدوین برنامه های علمی اجرایی با هدف جذب طلاب و دانشجویان خارجی و برگزاری دوره های آموزشی اقدام نمایند. همچنین استفاده از امکانات و تسهیلات پژوهشگاه و تدارک امکانات مورد نیاز، ترجمه و آماده سازی مقالات و کتب برگزیده به زبان انگلیسی برای دوره های آموزشی موردنظر، ارائه آموزش های ضروری به اساتید دوره ها و سایر اقدامات نیز توسط آن کمیته مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
ارائه فرصت های مطالعاتی به دانشجویان و طلاب خارجی و برگزاری دوره های آموزشی بین المللی با استفاده از مجوزهای قانونی وزارت عتف و صدور مدرک و بهره گیری از دانشجویان و طلاب خارجی در برنامه های علمی و پژوهشی پژوهشگاه از دیگر محورهای مورد توافق در این جلسه بود.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴


( ۷ )