به همت محققان سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران؛

گازی‌ساز زیست توده از نوع پایین سو طراحی و ساخته شد

۳۱ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۲:۳۴ کد : ۵۴۲۴۴ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۶۳۸
طراحی و ساخت گازی‌ساز زیست توده (Biomass) از نوع پایین سو (Downdraft) توسط محققان پژوهشکده مکانیک سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران انجام شد.
گازی‌ساز زیست توده از نوع پایین سو طراحی و ساخته شد

ه گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، این طرح با هدف دستیابی به دانش فنی تولید سیستم گازی سازی زیست توده (Biomass Gasification) به عنوان یکی از پربازده ترین روش‌های تولید انرژی از منابع انرژی تجدیدپذیر انجام شد. در این فرآیند، زیست توده به گازی به نام گاز سنتز (Syngas) تبدیل می شود که این گاز دارای ارزش حرارتی بالایی بوده و قابل استفاده در سیستم های تولید گرما و یا مولدهای تولید الکتریسیته به عنوان جایگزین سوخت‌های فسیلی است.
با توجه به اینکه حجم عظیمی از پسماندهای کشاورزی، شهری و صنعتی در کشور بدون انجام هیچ‌گونه فرآیندی امحا یا دفن می‌شوند، فرصت مناسبی جهت استحصال انرژی از این منابع رایگان از دست می‌رود. همچنین ظرفیت بسیار بالای منابع انرژی تجدیدپذیر زیست توده همراه با گستردگی و تنوع بالا در سطح کشور، تولید انرژی از این منابع منجر به کاهش آلایندگی ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی می‌شود و در عین حال از نظر بازار مصرف کاملاً توجیه پذیر خواهد بود.
مجریان این طرح پژوهشی، دکترحسنعلی ازگلی، دکتر فواد فرحانی بغلانی و مهندس کیوان سیدی نیاکی، از اعضای هیأت علمی پژوهشکده مکانیک سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران هستند.
گفتنی است دستگاه ساخته شده دارای ظرفیت ۱۰ کیلووات حرارتی، با حجم مخزن ۵ کیلوگرم، قدرت دمنده ۵۵ وات و حداکثر حجم گاز تولیدی ۱۲۰ مترمکعب در ساعت است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران