در راستای مقابله با ویروس کرونا صورت گرفت:

ساخت سیستم ماژولار تصفیه کننده هوا و محیط از عوامل بیماری‌ زا توسط پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی

۳۱ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۳ کد : ۵۴۲۴۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۶۱
سیستم ماژولار تصفیه کننده هوا و محیط از عوامل بیماری‌‌زا (UMFILTER) در راستای مقابله با ویروس کرونا، توسط فناوران مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی ساخته شد.
ساخت سیستم ماژولار تصفیه کننده هوا و محیط از عوامل بیماری‌ زا توسط پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه محقق اردبیلی، دکتر برومند صلاحی رئیس مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی از ساخت سیستم تصفیه کننده هوا و محیط از عوامل بیماری زا توسط فناوران این مرکز خبر داد و گفت: این سیستم بر مبنای طراحی دستگاه‌ هایی استوار است که بتوانند فرآیند ضدعفونی نمودن را بدون استفاده از مواد و مایعات که در برخی موارد خود عامل آسیب به پوست و ریه هستند، انجام دهند.
وی افزود: از این سیستم می توان در انبارهای دارویی، محیط ‌های حمل و نقل فرودگاهی، بیمارستان ها و بطور کلی بر حسب نیاز در مکان ‌هایی که نیاز به فیلتر کردن هوا و محیط وجود دارد استفاده کرد.
دکترصلاحی ادامه داد: این دستگاه یک سیستم کامپکت برای تصفیه هوا و اشیا با قیمت پیاده سازی کم و کارایی بالاست و مصرف جریان آن کم است و طراحی بدنه آن به صورتی قابل انجام است که در سایزهای مختلف قابلیت نصب روی پایه، آویز از دیوار و غیره برای اماکن مختلف را داشته باشد.
میثم عباسی دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی مکاترونیک دانشگاه محقق اردبیلی و مسئول واحد فناور سداس (SADAS) مرکز رشد واحدهای فناوری این دانشگاه و طراح سیستم گفت: دستگاه مذکور یک دستگاه تصفیه کننده است که از تلفیق چند عمل استفاده می‌کند و ساخت ازن برای از بین بردن باکتری ها و غیرفعال کردن ویروس ها یکی از این عمل هاست.
وی افزود: سیستم ماژولار تصفیه کننده هوا و محیط از عوامل بیماری زا یک سیستم مرکب از چندین بخش است که شامل یونیت مکش هوا، یونیت تصفیه، فیلتراسیون و یونیت پمپاژ هوا می‌باشد که با قرارگیری سیستم در محیط آلوده و به محض شروع به کار، دستگاه شروع به مکش هوای محیط به درون محفظه کرده و آن را تصفیه می‌کند.
عباسی تصریح کرد: هوای وارد شده به محفظه دستگاه در چندین مرحله تصفیه می شود، از جمله با مدار ویژه چندطبقه مولد O3. در مرحله بعد پس از گذر از محفظه فیلتراسیون بر مبنای تابش UVC از یک لایه فیلتر نانو عبور کرده و هوای عاری از عوامل بیماری‌ زا وارد محیط می‌شود. انجام فرآیندهای مذکور بسته به محیطی که استفاده می شود و نیز بسته به سطح آلودگی و مدار و طراحی دستگاه، بین ۴۵ ثانیه تا ۸۰ دقیقه متغیر است.
عضو مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی خاطرنشان کرد: این سیستم به گونه ‌ای طراحی شده تا در کمترین زمان ممکن شروع به فعالیت نماید و طراحی ماژولار و کامپکت آن این قابلیت را دارد که بتوان از آن جهت ضدعفونی تجهیزات و لوازم نیز استفاده کرد.
وی افزود: بر مبنای دانش فنی به دست آمده و مطالعه بر روی روش های نوین ضدعفونی سازی، یک سیستم محفظه دار برای فرآیند فیلتراسیون تجهیزات پزشکی و مصرفی هم طراحی شده است. محفظه دستگاه به گونه ای طراحی شده که تجهیزات را بتوان داخل آن قرار داد تا ضدعفونی شوند. در طراحی و ساخت محفظه ضدعفونی کننده، از ترکیب UMFILTER و یک روش نوین و کارآمد دیگر استفاده شده است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: محقق اردبیلی


( ۱ )