نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش‌بنیان در کنترل و مبارزه با ویروس کرونا؛

ساخت دستگاه تنفس مصنوعی ونتیلاتور توسط فناوران پارک علم و فناوری مازندران

۳۱ فروردین ۱۳۹۹ | ۰۸:۰۹ کد : ۵۴۲۳۱ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۳۲۰۸
یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری مازندران که پیش از این در حوزه الکترونیک فعالیت می‌کرد در یک حرکت جهادی اقدام به تولید دستگاه تنفس مصنوعی ونتیلاتور برای بیماران کرونایی با صرف هزینه بسیار پایین‌تر از هزینه خرید نمونه خارجی کرد.
ساخت دستگاه تنفس مصنوعی ونتیلاتور توسط فناوران پارک علم و فناوری مازندران

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری مازندران، دکترعلی معتمدزادگان رئیس پارک علم و فناوری مازندران گفت: دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور دستگاهی است که هوای قابل تنفس را به داخل ریه فرستاده و سپس دی اکسید کربن را از ریه‌ها خارج می کند. این محصول عملیات ونتیلاسیون را برای بیمارانی که شرایط حاد تنفسی ندارند در طولانی مدت انجام می‌دهد. این دستگاه به دلیل ابعاد کوچک، وزن سبک و آسانی عملکرد در منزل، آمبولانس، بخش‌های ویژه با درجه اهمیت کم قابل استفاده می‌باشد.

وی افزود: این دستگاه اکسیژن و هوای فشرده شده را به میزان مورد نیاز برای بدن با هم ترکیب کرده، سپس آن را گرم و مرطوب کرده و توسط تیوب‌های مخصوصی تحت عنوان مدار تنفسی به بیمار تحویل می‌دهد.

دکترمعتمدزادگان ادامه داد: انتخاب ونتیلاتور بستگی به شدت روند بیماری، طول مدت حمایت تهویهای، سطح هوشیاری بیمار، امکانات بیمارستان دارد. از طرفی کمبود تعداد این دستگاه در شرایطی که بیماران بیشتری به آن نیاز داشته باشند، می‌تواند موجب مرگ افراد شود.

وی بیان کرد: یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که مراکز درمان در برابر تجهیز این دستگاه دارند، قیمت بالا و عدم بومی بودن تولید اغلب این دستگاه‌ها می‌باشد.

شعیب نادعلی زاده مدیرعامل شرکت دانش بنیان تراشه پردازان جهان سازنده این دستگاه گفت: در بیماری کووید- ۱۹ ریه فرد بیشتر از سایر اعضا درگیر بیماری می‌شود. بنابراین نمی‌تواند تبادل اکسیژن را به راحتی انجام دهد و اگر دستگاه ونتیلاتور به موقع برای جبران کم کاری ریه به بیمار کمک نکند، منجر به فوت بیمار و یا مشکلات حاد ریوی حتی پس از بهبود می‌گردد. این دستگاه حاصل تلاش شبانه‌روزی و حرکت جهادی شرکت دانش بنیان تراشه پردازان جهان مستقر در پارک علم و فناوری مازندران بوده و برای کمک به بهبود بیماران کرونایی و شرایط فعلی کشور عزیزمان ایران انجام شده است.

وی اظهار داشت: از جمله مزیت‌های این دستگاه ساخت با هزینه‌ای بسیار پائین‌تر نسبت به نمونه‌های مشابه داخلی و خارجی، قابلیت حمل و جابجایی راحت، انعطاف‌پذیری بالا، کاربری آسان و قابلیت، آموزش سریع به اپراتور، قابلیت تعویض مخزن هوا، قابلیت تصفیه هوا و مرطوب‌سازی، قابلیات اتصال به کامپیوتر برای مانیتورینگ و ثبت اطلاعات، قابلیت تنطیم سرعت نوسانات ورودی هوا می‌باشد.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان تراشه پردازان جهان افزود: دستگاه ونتیلاتور تولید شده در شرکت تراشه پردازان جهان با قابلیت کارکرد به مدت ۳ ساعت با باتری، داخلی علاوه بر تغذیه خارجی، قابلیت استفاده به‌صورت غیرتهاجمی (تنفس دهی با ماسک) می‌باشد.

نادعلی زاده خاطرنشان کرد: این دستگاه قابلیت استفاده برای نوزادان، اطفال و بزرگسالان، تنطیم میزان حجم هوا (دم و بازدم) توسط ولوم تعبیه شده بر روی دستگاه و تولید انبوه در زمان کم را دارا می‌باشد.

ل.س ۴۲/ ل. م ۵۴


( ۳۳ )