تشریح فعالیت واحدهای فناور مرکز رشد سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در مقابله با بیماری کرونا؛

از تولید کیت‌های تشخیصی به روش الایزا تا ساخت دستگاه تصفیه هوا مبتنی بر فناوری پلاسمای سرد

۳۰ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۲:۴۱ کد : ۵۴۲۱۹ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۱۹۱۷
شرکت‌های دانش بنیان و فناور مستقر در مرکز رشد واحد‌های فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در جهت مقابله با ویروس کرونا به صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت می‌باشند.
از تولید کیت‌های تشخیصی به روش الایزا تا ساخت دستگاه تصفیه هوا مبتنی بر فناوری پلاسمای سرد
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، در راستای مقابله با بیماری کوئید ۱۹ در حال حاضر ۱۴ شرکت در زمینه تولید و ساخت محصولات فناورانه در مرکز رشد واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در حال فعالیت می‌باشند.
دکتر علیرضا اردکانی رئیس این مرکز در رابطه با این فعالیت‌ها گفت: خوشبختانه در مرکز رشد در زمینه پیش‌گیری شیوع بیماری کرونا، تولید مواد ضد عفونی کننده، محلول‌های آنتی باکتریال نانو، ماسک‌های سه لایه قابل شستشو، ماسک صنعتی ارتقاء یافته با نانوالیاف، ماسک‌های ایمنی نانویی N95 و FFP2 از دستاوردهای مهم این مرکز است.
وی در ادامه بیان داشت: در زمینه تست بیماری کرونا یکی از واحدهای فناور توانایی تولید کیت‌های تشخیصی به روش الایزا برای سنجش آنتی بادی علیه SARS-COV-2-Ab، SARS-COV-2-IgM و کیت رپید SARS-COV-2-Ab را دارا می‌باشد که با استفاده از این تست می‌توان در زمان حدود ۱۵ دقیقه از وجود و یا عدم وجود آنتی بادی علیه ویروس کرونا اطلاع حاصل کرد.
وی ادامه داد: در این مرکز تعدادی شرکت اقدام به ساخت تجهیزات فناورانه جهت پیش‌گیری بیماری کرونا نظیر دستگاه قلم پلاسمایی، دستگاه ضدعفونی کننده پلاسمایی، سیستم‌های هواساز، دستگاه تصفیه هوایی مبتنی بر فناوری پلاسمای سرد، دستگاه ازن ژنراتور، دستگاه اکسیژن ساز و کاتالیست ازن کرده‌اند.
رئیس مرکز رشد واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران عنوان داشت: در زمینه کالیبراسیون تب سنج غیر تماسی پزشکی که از اهمیت بالایی برخوردار است، یکی از شرکت‌های مستقردر این مرکز با نام شرکت بهینه فرایند ازما اقدامات لازم را در این زمینه انجام داده و قادر می‌باشد که انواع تب سنج‌ها را با دقت ℃۰.۳ به طور رایگان کالیبره کند.
گفتنی است تعدادی از شرکت‌های مستقر در مرکز نیز اقدام به طراحی و ساخت، دستکش‌های نانویی یک‌بار مصرف نیتریل ضد باکتری و ویروس، گاگل ایمنی نانویی، الکل ۷۶ و ۹۶ درصد و پارچه‌های سه لایه مناسب برای لباس کادردرمانی، دستگاه ونتیلاتور ICU، گیت تردد فردی ضد عفونی کننده تمامی بدن، گیت ترددخودرویی ضدعفونی کننده کرده‌اند که بسیاری از موارد در آینده نزدیک جهت مقابله با بیماری کرونا به بازار ارائه می‌شود.
مرکز رشد واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در راستای رسالت خود در توسعه کسب و کار دانش‌بنیان، در مجموعه خود حدود ۱۳۱ شرکت را مستقر کرده که در قالب شرکت‌های دانش بنیان و فناور مشغول فعالیت هستند.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴
 

 


( ۴ )