توسط محققان پارک علم و فناوری مازندران صورت گرفت؛

تولید دستگاه بی‌خطر ساز زباله‌های عفونی بیمارستانی

۲۶ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۳:۴۰ کد : ۵۴۱۷۳ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۱۶۷۳
دستگاه بی‌خطر ساز زباله‌های عفونی بیمارستانی، در راستای کنترل و مبارزه با شیوع ویروس کرونا، توسط محققان پارک علم و فناوری مازندران طراحی و ساخته شد.
تولید دستگاه بی‌خطر ساز زباله‌های عفونی بیمارستانی
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری مازندران، دستگاه بی‌خطرساز برای امحای زباله‌های عفونی و خطرناک بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، موسسات درمانی، آزمایشگاه‌ها و مراکز بانک خون کاربرد دارد.
مجتبی نوایی مدیرعامل شرکت دانش بنیان خزر الکتریک در این باره گفت: دستگاه بی‌خطر ساز مدل پست شریدر با استریلایزر افقی استوانه‌ای از جنس استنلس استیل ۳۰۴ با استفاده از بخار مرکزی بیمارستان، مجهز به سیستم پری وکیوم، مجهز به شیرهای اتوماتیک بابت تزریق و تخلیه بخار، تخلیه آب و وکیوم اولیه همراه با سیستم مانیتورینگ HMIتوسط محققان این شرکت دانش‌بنیان تولید شده است.
وی اظهار داشت: امکان انتخاب سیکل های B&D استریل ۱۲۱ و 134C با کارکرد کاملاً اتوماتیک و سیستم پنوماتیک جهت آب بندی کامل رینگ‌های دور درب شارژ و دشارژ مجهز به شریدر با دو عدد گیربکس 7/5KW مدل (KhdGL2180) زباله ها ابتدا وارد قسمت استریلایزر می‌شوند، پس از گذشت چند ثانیه از شروع فرایند استریل شدن، ابتدا شیر برقی پشت سیل‌های دور درب باز شده و عمل آب بندی‌سیل‌ها توسط هوای فشرده انجام می‌شود.
مدیر عامل شرکت دانش بنیان خزر الکتریک گفت: از دستگاه بی خطر ساز ضایعات بیمارستانی جهت بی خطر سازی انواع زباله های عفونی شامل خون و ضایعات پاتولوژیک شامل ضایعات حاصل از زخمها، بافت ها و اندامهای خارج شده ازبیماران، باند و پنبه آلوده به ترشحات زخم و چرک حاصل از زخم ها، سرنگ های آلوده، تیغ و سایر ابزارهای تیز آلوده، سفتی باکس، ظروف پلاستیکی یکبار مصرف آلوده به مواد بیولوژیک، شیمیایی و رادیواکتیو استفاده می شود.
نوایی افزود: قدرت بالای شریدر جهت خرد کردن زباله های عفونی بیمارستانی و آزمایشگاهی، نصب و راه‌اندازی توسط کارشناسان ایرانی با ده سال خدمات پس از فروش، عدم نیاز به تامین قطعات از خارج کشور به دلیل اختراعی بودن تکنولوژی ساخت و عدم ایجاد آلودگی‌های صوتی و محیطی از جمله مزایای دستگاه بی‌خطر ساز زباله‌های عفونی بیمارستانی است.
وی در پایان تصریح کرد: با توجه به قیمت پایین و ظرفیت بالا دستگاه بی خطرساز زباله‌های عفونی بیمارستانی که در مقایسه با دستگاه های خارجی تولید گردید، از خروج ارز از کشور جلوگیری شد.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴

 

 


( ۱۷ )