برگزاری دومین نشست کمیته اقتصاد دانش بنیان در پارک علم و فناوری خراسان جنوبی

۲۲ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۲:۳۴ کد : ۵۴۱۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۴۸
دکترمحمدرضا دوستی رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی و دبیرکمیته اقتصاد دانش بنیان ستاد اقتصاد مقاومتی استان خراسان جنوبی گفت: شرکت های دانش بنیان نوک پیکان اقدام و عمل به اقتصاد مقاومتی است. به گزارش...
دکترمحمدرضا دوستی رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی و دبیرکمیته اقتصاد دانش بنیان ستاد اقتصاد مقاومتی استان خراسان جنوبی گفت: شرکت های دانش بنیان نوک پیکان اقدام و عمل به اقتصاد مقاومتی است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتردوستی در دومین نشست کمیته اقتصاد دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان جنوبی، گفت: شناسایی موقعیت در زمان کنونی و تصمیم بر مبنای آن حائز اهمیت است. سنوات گذشته تاکید مقام معظم رهبری بر اشاعه فرهنگ اقتصاد مقاومتی بود اما امسال شاهد تاکید ویژه ایشان بر اقدام و عمل به این مهم هستیم.
وی افزود :این یعنی ورود همه جانبه به عرصه نبرد اقتصاد مقاومتی، با توجه به ایجاد ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و انتخاب دکترجهانگیری به سمت رئیس ستاد، این اولین بار است که بعد از پایان 8 سال دفاع مقدس، درحوزه ای غیرنظامی شاهد ایجاد ستاد فرماندهی هستیم.
دکتر دوستی گفت: پارک های علم وفناوری و مراکز رشد زاغه مهمات عرصه نبرد اقتصاد مقاومتی و شرکت های دانش بنیان و هسته ای فناور مستقر دراین مجموعه ها به مثابه مهمات می باشند.
 وی افزود: اقتصاد مقاومتی همانگونه که از نامش هویداست یعنی اقتصادی مقاوم نسبت تاثیرات و دست اندازی های خارجی، یعنی اقتصادی که نتوان از آن به عنوان اهرمی برای فشار به یک جامعه استفاده کرد. این مهم به دست نمی آید مگر با عمل به اقتصاد مقاومتی و بسط و توسعه این اقتصاد به وسیله و بر مبنای دانش. چرا که جدید بودن و بومی بودن خصیصه های متمایز محصولات دانش بنیان است که باعث عدم خروج ارز از کشور، عدم نیازمندی به کشورهای بیگانه، افزایش اشتغال درسطح جامعه می شود و این دقیقا همان چیزی است که مقام معظم رهبری از ما خواسته اند.
دبیرکمیته اقتصاد دانش بنیان استان خراسان جنوبی درخصوص اقتصاد مقاومتی در استان گفت: با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیای استان خراسان جنوبی آنچه می تواند چرخه اقتصاد این استان را بیش از پیش به زنجیره اقتصاد مقاومتی متصل کند، ایجاد بستری برای افزایش تعداد و قدرت شرکت های دانش بنیان و هسته های فناور بومی استان است. همانگونه که بارها گفته شده استان خراسان جنوبی در سه حوزه دارای مزیت نسبی است و این حوزه ها شمال فناوری اطلاعات و ارتباطات، IT و ICT گیاهان دارویی و دارو گیاه ها و انرژی های تجدید پذیر خصوصا انرژی خورشیدی است.
گفتنی است پارک علم وفناوری خراسان جنوبی نیز تا کنون تمام توان خود را برای نیل به این مهم به کار برده است .