در نشست مجازی روسای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها عنوان شد؛

ضرورت همکاری بیشتر مسئولان دانشگاهی در این ترم با دانشجویان/ لزوم برنامه‌ریزی روسای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور متناسب با شرایط برای مدیریت اوضاع در حوزه آموزشی، پژوهشی و فناوری/ تشکیل کمیته‌ای در ستاد وزارت علوم برای حل معضلات حقوقی دانشگاه‌ها

۲۳ فروردین ۱۳۹۹ | ۲۰:۴۲ کد : ۵۴۰۷۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۴۲۸
دکتر مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان در نشست مجازی با روسای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها تاکید کرد: با توجه به شرایط پیش آمده در کشور، در این ترم مسئولان دانشگاهی همراهی و همکاری بیشتری با دانشجویان داشته باشند و در خصوص کاهش واحدها و حذف ترم، سخت‌گیری نکنند.
ضرورت همکاری بیشتر مسئولان دانشگاهی در این ترم با دانشجویان/ لزوم برنامه‌ریزی روسای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور متناسب با شرایط برای مدیریت اوضاع در حوزه آموزشی، پژوهشی و فناوری/ تشکیل کمیته‌ای در ستاد وزارت علوم برای حل معضلات حقوقی دانشگاه‌ها

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست که امروز (شنبه) با حضور وزیر علوم و معاونان این وزارت به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد، دکتر صدیقی با اشاره به لزوم رسیدگی به وضعیت کارگران پیمان‌کاری سلف سرویس‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی اظهار داشت: در برخی از این قراردادها، رسیدگی به وضع این کارگران در شرایط بحران پیش‌بینی شده ولی متاسفانه در بعضی از قرار دادها این مورد درج نشده و لازم است معاونت حقوقی این مورد را بررسی کرده و در صورت لزوم این معضل را با دیوان محاسبات هماهنگ کنند تا این کارگران ضرر نکنند.
وی همچنین با تاکید بر رسیدگی و ارائه تسهیلات به وضعیت خوابگاه‌های خودگردان و موسسه‌های غیر انتفاعی در شرایط موجود گفت: اکنون که دانشگاه‌ها تعطیل هستند باید به صورت همه جانبه و با آمادگی کامل برای ضدعفونی کردن مکان‌های آموزشی و خوابگاهی اقدام کرد و آماده بود تا هر موقع اعلام شد کلاس‌های حضوری برقرار باشد و دانشجویان به دانشگاه‌ها بازگردند، هیچ مشکلی نداشته باشیم.
وی با تاکید بر لزوم ارتباط مستمر با دانشجویان و خانواده‌های آنان گفت: در این خصوص به مراکز مشاوره دانشجویی تاکید کرده‌ایم موارد ارتباطی با دانشجویان و خانواده‌های‌شان را تقویت کنند و در این راستا
۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون به این مراکز تخصیص داده‌ایم تا در امر ارتباط وارائه مشاوره به دانشجویان مشکلی نداشته باشند.
دکتر صدیقی در ادامه بر کنترل انبارهای آذوقه و مواد غذایی استفاده نشده دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: این انبار‌های آذوقه به دلیل استفاده نشدن در دوماه گذشته، بعضاً پر هستند و تاریخ مصرف محدودی دارند و لازم است که سریعاً جایگزین و تبدیل به احسن شوند.
وی با اشاره به لزوم ارتباط مستمر مسئولان دانشگاهی با شورای صنفی دانشجویان و توجیه آنان در زمینه مسائل پیش آمده در این ترم گفت: درخصوص تقاضای دانشجویان برای تامین زیرساخت‌های آموزش الکترونیک اعتبار زیادی نیاز است وباید تلاش کرد آنهایی که واقعاً نیاز دارند شناسایی شوند که در این خصوص می توان برخی از وام های صندوق رفاه را جا به جا کرد.
رئیس سازمان امور دانشجویان در خصوص شرایط دانشجویان خارجی دانشگاه ها گفت: عدم بازگشت دانشجویان خارجی دانشگاه‌ها تا پایان شهریور قطعی است و اگر این دانشجویان از آموزش‌های مجازی استفاده کرده اند می‌توان برای برگزاری امتحانات شان برنامه ریزی کرد و لازم است که ارتباط با این دانشجویان قطع نشود تا آنان نیز احساس تعلق شان به دانشگاه محل تحصیل‌شان حفظ شود.

لزوم برنامه‌ریزی روسای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور متناسب با شرایط برای مدیریت اوضاع در حوزه آموزشی، پژوهشی و فناوری

دکتر مسعود برومند، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این نشست مجازی با بررسی سناریوهای احتمالی خواستار آن شد که روسای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور متناسب با شرایط برنامه‌ریزی لازم برای مدیریت اوضاع در حوزه آموزشی، پژوهشی و فناوری به عمل آورند.
وی درخصوص فعالیت‌های پژوهشی در دوران شیوع ویروس کرونا گفت: دراین شرایط باید حضور دانشجویان دارای پروژه‌های تجربی در آزمایشگاه‌ها با رعایت پروتکل های فاصله‌گذاری اجتماعی اندیشیده شده و همچنین شرایط دفاع دانشجویان از پروپوزال‌ها، پایان نامه‌ها و رساله‌های کارشناسی ارشد ودکترا از طریق سیستم‌های ویدیو کنفرانس فراهم گردد.
دکتر برومند درخصوص مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌ها در قبال جامعه گفت: دانشگاه ها لازم است پس از تدوین پروتکل‌های اجرایی در محدوده فیزیکی خویش نسبت به پشتیبانی از مردم و ارائه خدمات به جامعه برنامه‌ریزی نمایند.
وی افزود: مواردی از قبیل راه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص نمونه های کرونا که لازم است زیر ساخت‌ها، تجهیزات، به همراه نیروی انسانی مورد نیاز فراهم آید، اجرای طرح های پژوهشی در جهت ارائه کیت‌های تشخیصی جدید و پشتیبانی از شرکت‌های مستقر در مراکز رشد و پارک‌های علم وفناوری خود جهت افزایش میزان تولیدات مرتبط با کرونا از دیگر موارد مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌ها در قبال جامعه است.
دکتر برومند در ادامه به مواردی از قبیل اجرای طرح‌های پژوهش‌های کاربردی برای کاهش اثرات مخرب شیوع کرونا درحوزه‌های سلامت، اقتصاد، جامعه شناسی، روان‌شناسی، ارائه انواع مشاوره در حوزه خانواده و روان‌شناسی به مردم، اجرای طرح های تحقیق و توسعه برای ارائه تجهیزات و مواد مورد نیاز در درمان ویروس کرونا، حضور موثر در ستادهای کرونای استان‌ها جهت مشارکت در تصمیم سازی‌های مهم به عنوان دیگر موارد مسئولیت اجتماعی دانشگاه ها در قبال جامعه اشاره کرد.

تشکیل کمیته‌ای در ستاد وزارت علوم برای حل معضلات حقوقی دانشگاه‌ها

دکتر حمیدرضا علومی نیز در این نشست مجازی گفت: کمیته‌ای در معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با حضور نمایندگانی از معاونت‌های آموزشی، پژوهش و فناوری و اداره کل نظارت بر طرح‌های عمرانی تشکیل شده، تا به معضلات حقوقی و قراردادهای دانشگاه‌ها رسیدگی کند.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با توصیه به روسای دانشگاه‌ها درخصوص قراردادهای اجرایی حال حاضر دانشگاه‌ها اظهار داشت: روسای دانشگاه‌ها باید توجه داشته باشند که شرایط بحرانی موجود نمی‌تواند دلیلی بر فسخ قراردادهای فی مابین پیمانکاران و دانشگاه‌ها باشد.
وی افزود: در این خصوص که بیشتر در مواردی از قبیل سرویس‌های حمل و نقل، سلف سرویس‌های دانشجویی، خوابگاه‌های خودگردان و موارد پژوهشی مطرح است، روسای دانشگاه‌ها باید نحوه چگونگی برخورد با اینگونه موارد را بدانند. به طور مثال در این موارد باید به مقدار حداقلی به پیمانکار داده شود تا بتوان حقوق کارگران این بخش ها را پرداخت کرد.
دکتر علومی با بیان اینکه در برخی موارد می‌توان با دیوان محاسبات برای رفع مشکلات، هماهنگی‌هایی صورت گیرد، گفت: درخصوص قراردادهای عمرانی نیز سازمان برنامه و بودجه مقرراتی کلی اعمال می‌کند و اگر در این موارد از محل درآمدهای اختصاصی دانشگاه مصرف شده است، باید اندیشید که چگونه می‌توان آن را حل و فصل کرد تا مشکلی برای مسئولان دانشگاه پیش نیاید.
ر.ب ۴۵/ ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷


( ۵ )