در راستای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا انجام شد؛

طراحی و ساخت دستگاه یو- وی گان پرتابل ضدعفونی کننده اجسام توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان

۱۸ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۰:۳۷ کد : ۵۳۹۷۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۷۴۶
محققان دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان، موفق به طراحی و ساخت دستگاه یو-وی گان پورتابل با قابلیت حمل آسان شدند که با بهره‌گیری از آن می‌توان کلیه سطوح و اجسام را از ویروس‌ها، باکتری‌ها و میکروارگانیزم‌های مضر پاکسازی کرد.
طراحی و ساخت دستگاه یو- وی گان پرتابل ضدعفونی کننده اجسام توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی اصفهان، دکترمهدی کاروان عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به ویژگی‌های ممتاز این دستگاه ضدعفونی کننده سبک و قابل حمل گفت: این دستگاه که مشخصات ظاهری آن مشابه با سشوارهای خانگی و حتی قابل طراحی با ابعاد بسیار کمتر است، با توان ۶ وات و امکان تغییر آن ساخته شده و از قابلیت تنظیم به توان‌های پایین‌تر نیز برخوردار می‌باشد.
وی افزود: دستگاه یو-وی گان پورتابل ساخته شده توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان پس از مجاورت با سطح اجسام و بدون دخالت دست، به صورت هوشمند فعال می‌شود و با پرتودهی به اشیاء مقابل خود، اقدام به از بین بردن باکتری‌ها، ویروس‌ها و میکروارگانیزم‌های مضر می‌کند.
دکترکاروان تصریح کرد: باطری قابل شارژ با عمر نسبتاً طولانی و امکان استفاده متعدد، وزن بسیارکم و سیستم هشداردهنده صوتی و نوری به هنگام فعال شدن پرتوهای فرابنفش از دیگر ویژگی‌های دستگاه یو-وی گان پورتابل ضدعفونی کننده اجسام است.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه این دستگاه به راحتی توسط شارژرهای معمولی تلفن‌های همراه ۵ ولت و یا پورت USB تلویزیون و یا لپ تاپ قابل شارژ است، خاطرنشان کرد: برخورداری از نمایشگر ظرفیت باقیمانده باطری، لنز تفرق نور یو-وی و بشقابک مقعر متمرکز کننده (منعطف با کاربرد) به منظور تغییرات در چگالی انرژی/توان تشعشع یافته به سطح، دیگر مشخصات ممتاز این دستگاه پرتابل است.
دکترکاروان با اشاره به همکاری دانشجویان و دانش‌آموختگانی از دانشگاه صنعتی اصفهان در انجام این پروژه، گفت: علی اکبری دستگردی دانشجوی مهندسی مکانیک، محمد مقصودی دانشجوی مهندسی برق و حسین کاروان دانش‌آموخته مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان در انجام این طرح همکاری داشتند.
وی در پایان اضافه کرد: این طرح درحال ثبت در اداره ثبت اختراعات و مالکیت معنوی است و با توجه به انجام آزمایش‌های پایانی به منظور تثبیت توان غیرفعال سازی ویروس‌ها و باکتری‌ها و همچنین ایمنی پرتودهی آن، در آینده نزدیک به طور انبوه تولید و عرضه خواهد شد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: صنعتی اصفهان


( ۶ )