با هدف تامین بخشی از نیاز کشور به اتانول برای ضدعفونی و تهیه شوینده‌های مختلف صورت گرفت؛

راه‌اندازی مجدد برج تقطیر نیمه صنعتی دانشکده شیمی دانشگاه مازندران

۱۷ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۶:۵۰ کد : ۵۳۹۶۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۵۵
برج تقطیر نیمه صنعتی دانشکده شیمی دانشگاه مازندران، با هدف تامین بخشی از نیاز کشور به اتانول برای ضدعفونی و تهیه شوینده­‌های مختلف مجددا راه‌اندازی شد.
راه‌اندازی مجدد برج تقطیر نیمه صنعتی دانشکده شیمی دانشگاه مازندران

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه مازندران، با شیوع بیماری کووید ۱۹ ناشی از ویروس کرونا و ایجاد شرایط بحرانی در کشور و نیاز روزافزون به اتانول برای ضدعفونی و تهیه شوینده‌‌های مختلف، با دستور دکتر کوروش نوذری رییس دانشگاه مازندران و در راستای پیاده‌سازی اهداف پدافند غیرعامل (افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب‌پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری، ارتقای پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدها)، عزم جدی برای راه‌اندازی مجدد برج تقطیر نیمه صنعتی دانشکده شیمی (با توجه به قابلیت این دستگاه برای تهیه اتانول با درجه خلوص بالا از نمونه‌هایی با خلوص کم) در برنامه کاری دانشکده شیمی قرار گرفت.
دکتر سکینه اصغری رییس دانشکده شیمی دانشگاه مازندران با اشاره به این‌که برج تقطیر نیمه صنعتی که در آزمایشگاه صنعتی دانشکده شیمی مستقر می‌‌باشد حدود ۲۵ سال پیش با هدف آموزش چگونگی استفاده از این دستگاه برای جداسازی و تخلیص برخی از حلال‌‌های پرمصرف، به‌عنوان واحد آزمایشگاهی به دانشجویان شیمی کاربردی و مهندس شیمی خریداری، نصب و راه‌‌اندازی شد، گفت: به مرور زمان به علت برخی تغییرات در محتوای آموزشی آزمایشگاه، استفاده از این دستگاه، تقلیل پیدا کرد و به‌تدریج به علت عدم استفاده، دستگاه دچار رکود و فرسودگی شد.
وی افزود: این دستگاه در مقیاس نیمه صنعتی قادر است محلولی شامل مایعاتی با نقطه جوش کمتر از ۱۰۵ درجه سانتیگراد را جداسازی و خالص‌‌سازی نماید. مخزن این دستگاه در هر بار تقطیر می‌تواند ۲۰۰ لیتر محلول را در خود جای دهد و تقریباً در هر ساعت توانایی جمع‌‌آوری ۶۰-۵۰ لیتر مایع خالص را دارد.
دکتر اصغری با بیان این نکته که در آغاز این فرآیند، تعمیر قطعات و راه‌‌اندازی مجدد دستگاه با همت و تلاش شبانه‌‌روزی مهندس حسن باقرنیا، کارشناس سرویس و نگهداری دستگاه‌های آزمایشگاهی دانشگاه و همراهی مدیر امور اداری و کارپرداز دانشکده در ایام تعطیلات رسمی از ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ آغاز و در پنجم فروردین ۱۳۹۹ به انجام رسید که با تست نمونه‌‌های تزریق شده، صحت آن نیز تایید شد، ادامه داد: با راه‌‌اندازی این دستگاه، بر روی نمونه‌‌هایی از مخلوط اتانول و آب با درجه خلوص ۷درصد که از تخمیر (Fermentation) ساکاروز در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل تهیه و ارسال شده بود، جداسازی و خالص‌‌سازی صورت گرفت.
وی تصریح کرد: در نخستین تقطیر از نمونه‌‌های ارسالی، اتانول با درجه خلوص ۷۸ درصد جداسازی شد که با این درجه خلوص، به‌عنوان ضدعفونی‌کننده قابل استفاده بود. درجه خلوص دقیق نمونه‌‌های ارسالی و جمع‌آوری شده، با استفاده از دستگاه‌های ارزشمند و دقیقی نظیر GC-Mass و NMR، که در دانشکده شیمی وجود دارد، با صحت بالا اندازه‌‌گیری شده است. همچنین در صورت نیاز به اتانول با درجه خلوص بالاتر از ۹۰ درصد، با تکرار فرآیند تقطیر به وسیله این دستگاه، انجام این کار نیز میسر است.
رییس دانشکده شیمی دانشگاه مازندران با تاکید بر پتانسیل اساتید اندیشمند و باتجربه و کارشناسان خبره این دانشکده، از توانمندی انجام فرآیند سنتز اتانول از منابع کربوهیدراتی در مقیاس نیمه صنعتی، هم‌چنین خالص‌‌سازی به وسیله برج تقطیر نیمه صنعتی و عرضه اتانول با درجه خلوص بالا به متقاضیان در دانشکده شیمی در صورت ایجاد زیرساخت‌‌های لازم خبر داد و یادآور شد: این دستگاه قابلیت سخت‌‌افزاری متعددی دارد، به‌طوری‌که با اندیشیدن تمهیدات لازم، امکان استفاده چندمنظوره از آن برای تهیه مواد آلی پرمصرف دیگر در شرایط بحرانی نیز فراهم است.
ل.م ۵۴