در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا صورت می‌گیرد؛

تولید روزانه ۱۲۰ لیتر مواد ضدعفونی در دانشگاه علم و صنعت ایران

۱۷ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۳:۴۳ کد : ۵۳۹۶۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۸۴
محققان دانشگاه علم و صنعت ایران در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا، روزانه ۱۲۰ لیتر مواد ضدعفونی تولید می‌کنند.
تولید روزانه ۱۲۰ لیتر مواد ضدعفونی در دانشگاه علم و صنعت ایران

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علم و صنعت ایران، با آغاز شیوع ویروس کرونا در کشور و نیاز مبرم به مواد ضد عفونی کننده و بهداشتی و مطابق دستور رییس دانشگاه علم و صنعت ایران مبنی بر استفاده از پتانسیل‌های دانشگاهی برای خدمت به کشور، دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز با حمایت معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه چندین طرح را در این راستا ارائه کرد.

دکتر موحدی راد، رئیس دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز در این خصوص گفت: پس از بررسی طرح‌های مذکور، در نهایت طرح‌های تولید الکل و مایع ضد عفونی کننده الکلی و همچنین تولید آب ژاول مورد موافقت قرار گرفت. با توجه به وجود برخی زیرساخت‌های اولیه در دانشکده نظیر برج تقطیر، خط بخار و هوای فشرده در سوله عملیات واحد از ۲۷ اسفند ۹۸ فرایند طراحی و ساخت فرمانتورهای بی هوازی آغاز و در یک فرایند فشرده در طی ۱۰ روز، اولین نمونه از اتانول تولیدی بهره‌برداری شد.

وی افزود: نمونه اولیه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و پس از بهینه‌سازی اولیه فرآیند، از روز ۱۲ فروردین فرآیند تولید آغاز شد. واحد نیمه صنعتی ایجاد شده قابلیت تولید الکل ۹۶ درجه را نیز دارد، اما برای رفع نیازهای جامعه و ضد عفونی، تولید الکل ۷۰ درصد در دستور کار قرار گرفت.

به گفته دکتر موحدی راد، الکل حاصل مبتنی بر فرمولاسیون مورد تایید سازمان بهداشت جهانی بوده و محصول اسپری ضد عفونی کننده دست حاوی مواد نرم‌کننده و معطر نیز تولید شده است. نرخ تولید فعلی حدود ۱۲۰ لیتر در روز می‌باشد که در دو شیفت کاری در روز به دست می‌آید، اما با بهبود فرایند، این ظرفیت در آینده نزدیک تا ۴۰۰ لیتر در روز افزایش خواهد یافت.

آب ژاول تولیدی نیز برای رفع نیاز دانشگاه برای ضدعفونی سطوح مختلف به کار گرفته شده و یک محموله از آن برای فعالیت‌های جهادی به استان لرستان ارسال گردید.

گفتنی است دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه علم و صنعت ایران، آمادگی دارد تا در صورت نیاز بخش‌های مختلف کشور، به طراحی، بهینه سازی و ساخت واحدهای کوچک و متوسط تولید بیواتانول کمک کند.

ل.م54