اقدامات دانشگاه فردوسی مشهد در مقابله با کرونا؛

از ایجاد چهارگروه تخصصی تا مشاوره تلفنی روان‌شناسان به شهروندان و مشارکت در پایش سلامت

۰۷ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۱:۳۰ کد : ۵۳۸۴۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۵۵
دانشگاه فردوسی مشهد در راستای مقابله با ویروس کرونا، کارگروه‌های تشخیص بیماری، تولید و بهینه‌سازی مواد ضدعفونی کننده، تحلیل علمی آمار و اطلاعات مرتبط با بیماری و آینده پژوهی را ایجاد کرده‌ است.
از ایجاد چهارگروه تخصصی تا مشاوره تلفنی روان‌شناسان به شهروندان و مشارکت در پایش سلامت

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، مهم‌ترین اقدامات ستاد کنترل کرونا دانشگاه فردوسی مشهد به شرح ذیل است:

۱- تشکیل کارگروه تشخیص بیماری: بیشتر از یک ماه است که کارگروه تولید کیت تشخیص بیماری در دانشگاه فردوسی مشهد می‌کوشد تا با فناوری‌های مولکولی و بیوشیمیایی، روش های جدید آسان، سریع و ارزان‌تری برای تشخیص این بیماری ابداع نماید.
۲- تشکیل کارگروه تحلیل علمی آمار و اطلاعات مرتبط با بیماری: دانشگاه فردوسی مشهد با توجه به ظرفیت علمی بالا در حوزه.های مختلف، اقداماتی جهت مستند سازی و مدیریت گردآوری و تحلیل آمارها و اطلاعات مربوط به بیماری و ارایه گزارش‌های علمی آغاز نموده است و آمادگی خود را نیز برای تقبل رسمی این مسئولیت به استانداری خراسان رضوی اعلام نموده است.
۳- تشکیل کارگروه تولید و بهینه‌سازی مواد ضدعفونی کننده: ۵ واحد فناور مستقر در مرکز رشد واحد های فناور دانشگاه فردوسی مشهد با استفاده از فورمولاسیون های معتبر استاندارد و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی مبادرت به تولید مواد ضد عفونی کننده سطوح و دست نموده‌اند. علاوه بر این اقداماتی در راستای تولید الکل از ملاس نیز با محوریت دانشکده مهندسی دانشگاه آغاز شده و ادامه دارد.
۴- تشکیل کارگروه آینده پژوهی: نظر به اینکه مسئله و بحران ناشی از بیماری کرونا دارای ابعاد گسترده ای بوده و تبعات آن در آینده نزدیک و دور متوجه استان و کشور خواهد بود لذا کمیته آینده پژوهشی بحران کرونا در دانشگاه تشکیل شده و آمادگی دانشگاه برای تقبل مسئولیت رسمی آن در سطح استان به استانداری خراسان رضوی اعلام شده است.
۵- مشاوره تلفنی روان‌شناسی به شهروندان: دانشگاه فردوسی مشهد با همراهی همکاران هیات علمی، دانشجویان دکتری و دانش‌آموختگان روانشناسی و مشاوره دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد، اقدام به راه‌اندازی مرکز پاسخ‌گویی تلفنی جهت ارائه خدمات روانشناسی و مشاوره تلفنی رایگان به شهروندان عزیز نموده است.
۶- مشارکت در پایش سلامت شهروندان: دانشگاه فردوسی مشهد در راستای مسئولیت پذیری اجتماعی خویش و حضور پررنگ در جامعه، با همراهی دانشکده کشاورزی و همکاری خانواده دانشگاه (جمعی از کارکنان، اعضای هیات علمی، دانشجویان و روحانیون) با کارکنان خستگی‌ناپذیر شبکه بهداشت و درمان کلانشهر مشهد در قالب طرح پایش سلامت شهروندان مشهدی همیاری دارد.
۷- حضور اعضای هیأت علمی دانشگاه در رسانه: اعضای هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد بسته به تخصص خود از طریق مصاحبه با رسانه های مختلف شهروندان را نسبت به مخاطرات و تبعات گوناگون این بیماری آگاه نموده‌اند.
۸- آگاهی‌رسانی درون سازمانی: خانواده ۳۰ هزار نفری دانشگاه فردوسی مشهد متشکل از دانشجویان، کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه به شکل لحظه ای و حتی قبل از شیوع این بیماری در کشور از آخرین اخبار، رویداد ها و مراقبت‌های لازم در راستای کنترل بیماری از طریق شبکه‌های اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد و وبگاه دانشگاه آگاه می‌شوند.
۹- تولید ماسک به همت تشکل.های دانشجویی: کارگاه تولید ماسک توسط دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد واقع درسالن تشکل های مسجد حضرت زهرا (س) ایجاد شده و دانشجویان داوطلبانه در این مهم شرکت دارند.
۱۰- ضدعفونی اماکن عمومی ورزشی و دانشجویی: با توجه به هشدارهای ستاد سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اعلام تعطیلی کلیه اماکن و سالن‌های ورزشی دانشگاه و فعالیت‌های ورزشی شامل کلاس‌های آموزشی، تفریحی، تمرینات فوق‌برنامه ورزشی، مسابقات قهرمانی دانشجویان منطقه ۹، مسابقات جشنواره کارکنان و اعضاء هیأت علمی دانشگاه اماکن ورزشی و سالن‌های ورزشی دانشگاه شستشوی کامل و ضدعفونی گردید.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۲ )