توسط پژوهشگران دانشگاه اراک؛

پنل سخت‌افزاری شبیه‌ساز پرواز طراحی و ساخته شد

۲۷ اسفند ۱۳۹۸ | ۰۸:۴۱ کد : ۵۳۷۷۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۲۷
پژوهشگران دانشگاه اراک موفق به طراحی و ساخت پنل شبیه‌ساز پرواز شدند.
پنل سخت‌افزاری شبیه‌ساز پرواز طراحی و ساخته شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه اراک، دکتر ابوالقاسم دائی‌چیان عضو هیئت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه اراک در طی طرحی پژوهشی یک پنل شبیه ساز پرواز را طراحی و بدنه سخت‌افزاری آن را به مرحله ساخت رسانید.
این طرح کاملاً امکان به‌کارگیری در بخش دفاعی را دارد. ویژگی این طرح مقرون به صرفه بودن آن است چرا که به علت هزینه و خطر بسیار زیاد نمی‌توان پرواز را در شرایط واقعی انجام داد این برنامه به کاربران آموزش می‌دهد تا در مواقع خطر مثل زمین نشستن بدون موتور و نقص‌های کامل الکتریکی و هیدرولیکی توان کنترل شرایط را داشته باشند.
ویژگی منحصر به فرد این طرح تجربه حس واقعی‌تر پرواز نسبت به طرح های مشابه است و با قابلیت دقیق تر شبیه سازی شرایط آب و هوایی در نقاط مختلف امکان آموزش به وسیله آن پویاتر انجام می شود.
گفتنی است این شبیه‌ساز دارای یک کنسول استاد است که می‌تواند شرایط مختلف پروازی (مانند شرایط مختلف آب و هوایی و خرابی های مختلف در سیستم هواپیما) را برای کارآموز ایجاد کرده و به کاربران آموزش می‌دهد تا نحوه کنترل هواپیما، اثرات دیگر سیستم‌های پرواز و نحوه کنترل هواپیما در شرایط و عوامل خارجی نظیر چگالی هوا، آشفتگی، باد، ابر، بارش و … را فرا گیرند. این شبیه ساز همچنین در کنار آموزش به خلبانان می‌تواند در طراحی و توسعه هواپیما، و تحقیق در مورد ویژگی‌های هواپیما و ویژگی‌های کنترل حمل و نقل مورد استفاده قرار گیرد.
هسته اصلی نرم افزاری این طرح، نرم‌افزار flight simulator است که البته نرم‌افزارهای زیادی برای ارتباط بهتر آن با سخت افزار و همچنین کنسول استاد برای آن طراحی شده است.
این پنل علاوه بر ایجاد زمینه آموزش خلبانی، بستری برای تفریح و سرگرمی نیز فراهم آورده است.
ل.م ۵۴


( ۲ )