در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا صورت پذیرفت؛

ساخت سیستم یونیزه کننده هوا به منظور ضدعفونی کردن محیط توسط محققان دانشگاه کاشان

۲۴ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۰:۴۹ کد : ۵۳۶۸۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۱۷۵
محققان دانشگاه کاشان، در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا، موفق به ساخت دستگاهی پیشرفته برای ضدعفونی و یونیزه کردن هوا و محیط بیمارستان‌ها شدند.
ساخت سیستم یونیزه کننده هوا به منظور ضدعفونی کردن محیط توسط محققان دانشگاه کاشان
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه کاشان، رئیس پژوهشکده علوم و فناوری نانو دانشگاه کاشان گفت: این دستگاه با یونیزه کردن هوا باعث ضد عفونی کردن محیط می‌شود.
دکتر مسعود همدانیان با اشاره به اینکه خاصیت اکسیدکنندگی هوای یونیزه باعث میکروب‌زدایی، گندزدایی و ضدعفونی شدن محیط می‌شود، اظهار کرد: ضدعفونی کنندگی و گندزدایی با هوای یونیزه به علت ماهیت گازی شکل آن می‌تواند به صورت کامل تمامی سطوح غیرقابل دسترس و قابل دسترس را پاکسازی کند.
وی خاطرنشان کرد: اکسیژن فعال می‌تواند با قابلیت اکسید کردن و پخش در فضا و همچنین خاصیت میکروب‌زدایی و گندزدایی به ضدعفونی کردن محیط بپردازد و مانع باقی ماندن کرونا این مهمان ناخوانده بر روی سطح، اشیاء و فضاهای سرپوشیده پرتردد شود.
وی توان مصرفی دستگاه را ۳۰۰ وات عنوان کرد و افزود: این دستگاه با میزان تولید اکسیژن فعال ۰ تا ۱۰ گرم در ساعت، دارای سیستم دمنده با امکان تنظیم دبی خروجی، سیستم کنترل میزان تولید اکسیژن فعال، نشانگر دیجیتال پارامترهای دستگاه و استفاده از تکنولوژی پلاسمای سرد است.
رئیس پژوهشکده علوم و فناوری نانو دانشگاه کاشان خاطر نشان کرد: حال با توجه به حضور ویروس کرونا در کشورمان و از طرفی اهتمام مسوولان و دست اندرکاران به پاکسازی محیطی از ویروس، بهره‌گیری از این دستگاه می‌تواند ثمرات بسیاری را برای سلامت مردم کشورمان به دنبال داشته باشد.
دکتر همدانیان اظهار کرد: پاکسازی کامل و دقیق محیط‌های عمومی همانندمترو و اتوبوس‌ها، میکروب زدایی اتاق‌های بیمارستانی، ضدعفونی کردن محیط‌هایی همانند تالارها و سالن‌های همایش‌ها و سینماها، گندزدایی محیط‌های سرپوشیده پرجمعیت، اهتمام به پاکسازی و تصفیه هوای مکان‌های عمومی همانند بقاع متبرکه و مساجد، ضدعفونی کردن محیط‌های ورزشی و سالن‌های آرایشگاهی، مدارس و دانشگاه‌ها، ساختمان‌های اداری و دولتی و..... می‌تواند به طور جدی مورد توجه قرار گیرد و راهکار تمامی این موارد نیز از طریق این چنین دستگاه‌هایی قابل اجرا خواهد بود.
س. س ۵۱/ ل. م ۵۴
 

 


( ۲۶ )