توسط محققان دانشگاه کاشان صورت گرفت؛

استفاده از سامانه پلاسمایی تخلیه سد دی الکتریک جهت تولید اوزون برای پاکسازی محیط‌های آلوده به ویروس کرونا

۲۱ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۲:۱۵ کد : ۵۳۶۶۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۴۲۲
شرکت پلاسما فناوران کویر متشکل از جمعی از دانشجویان و محققان دانشگاه کاشان در راستای کمک به پیشگیری از ویروس کرونا، موفق به ساخت نوعی از دستگاه مولد ازن شده اند که با وجود کارایی بالا هزینه ساخت پایینی دارد.
استفاده از سامانه پلاسمایی تخلیه سد دی الکتریک جهت تولید اوزون برای پاکسازی محیط‌های آلوده به ویروس کرونا

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه کاشان، دکتر زینب رحمانی نوش آبادی عضو هیات علمی دانشکده فیزیک دانشگاه کاشان وسرپرست گروه تحقیقاتی این طرح در خصوص مراحل ساخت و اجرای آن گفت: ازن به عنوان یک اکسنده قوی با آلودگی‌های اطراف خود پیوند کرده و ساختار مولکولی آنها را تجزیه و اکسید می‌کند و از آنجا که ویروس های پوشیده از چربی نسبت به حلال های الی، اتر و"ازن" حساس هستند، اختلال یا از بین رفتن لیپیدها منجر به اختلال یا از بین رفتن عفونت یا ویروس های دارای پوشش لیپیدی همچون هپاتیت ب، سرخک، اوریون، انفولانزا و" کرونا ویروس" می شود.
دکتر رحمانی افزود: از آنجا که تحقیقات روی ویروس کرونا همچنان ادامه دارد، دستگاه حاضر می‌تواند با تولید گاز ازن از هوای محیط، به عنوان یک عامل کمکی قدرتمند در ضدعفونی کردن محیط آلوده به ویروس به کار رود و همچنین با انتشار ازن کنترل شده در محیط، در پاکسازی سطوح نیز موثر باشد.
وی با ذکر این نکته که روش به کار رفته در این محصول در مقایسه با روش های دیگر دارای شاخصه‌هایی چون پخش در همه جهت، عدم استفاده از مواد شیمیایی و سهولت در استفاده می باشد، خاطرنشان کرد: این دستگاه که در حال سپری کردن مراحل ثبت اختراع می باشد، از مکانیزم تخلیه الکتریکی با سد دی الکتریک برای تولید اوزون استفاده می کند.
عضو هیات علمی دانشکده فیزیک دانشگاه کاشان با بیان اینکه این دستگاه در توان ۶۰ وات طراحی و ساخته شده که کم مصرف محسوب شده و نیازی به برق صنعتی ندارد، افزود: از آنجا که دستگاه مجهز به یک خنک کننده است می تواند با راندمان بالا برای استفاده طولانی مدت به کار رود.
دکتر رحمانی اظهار داشت: با توجه به شرایط کنونی از این دستگاه می توان برای ضدعفونی کردن وسایل حمل و نقل عمومی و اتوبوس های بین شهری، داخل قطار و هواپیما استفاده کرد.
وی افزود: این دستگاه قادر به ضدعفونی و کاهش آلودگی و بارمیکروبی محیط های پرازدحام و پر تردد همچون بانک ها، پایانه‌های مسافربری و کاهش بو، باکتری، قارچ و ویروس در محیط بیمارستان بوده و این ظرفیت را دارد که با ارتقای دستگاه، از آن در مکان‌ها و کاربردهای حساس تر همچون ضدعفونی اتاق عمل، استریل وسایل آزمایشگاهی و پزشکی و ضدعفونی ملحفه ها و البسه بیماران استفاده کنیم.
دکتر رحمانی افزود: همچنین با توجه به پایین بودن هزینه تمام شده دستگاه، وزن پایین آن و عدم نیاز به قطعات و امکانات اضافی همچون کپسول اکسیژن و پمپ هوا، امکان تهیه آن برای افراد عادی جهت استفاده در منازل مسکونی، خودروهای شخصی و به خصوص داخل مطب‌ها فراهم شده، که خود از نقاط قوت کار انجام شده می باشد.

س. س ۵۱/‏ ر. ب ۴۵


( ۲ )