پردیس پژوهش پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس افتتاح شد

۲۰ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۳:۳۵ کد : ۵۳۶۶۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۲۶
پردیس پژوهش پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس با حضور دکترسورنا ستاری معاون علمی فناوری ریاست جمهوری، دکتر احمدی رئیس دانشگاه، در محل دانشکده کشاورزی این دانشگاه افتتاح شد.
پردیس پژوهش پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس افتتاح شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس، رونمایی از طرح جامع پردیس پژوهش پارک علم و فناوری دانشگاه فرصت مغتنمی برای واحدهای فناور و شرکت‌های دانش بنیان و سرمایه‌گذاران در دانشگاه تربیت مدرس است تا برای تولید محصولات خود اقدام کنند.

این ساختمان ۵ طبقه با ۳۰ واحد اداری در اختیار شرکت‌های دانش بنیان، استارتاپ‌ها و واحدهای تحقیق و توسعه تولیدی قرار می‌گیرد.

استفاده از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی متعدد در منطقه به عنوان تغذیه کننده مرکز رشد و پارک، ایجاد شبکه با شرکت‌های دانش بنیان و خدماتی مستقر در محدوده طرح جامع از مزایای استقرار در پردیس فناوری پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس محسوب می‌شود.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در مراسم رونمایی از طرح جامع پردیس پژوهش پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: خوشحالم که این اکوسیستم تشکیل شده و همه در کنار هم یک حرف می‌زنیم. این فرهنگ را همین جوان ها، بخش خصوصی و استارت آپ ها ایجادکردند. هم اکنون در شرایط خاص فعلی نیز همین جوان ها و شرکت های دانش بنیان در صف اول تولید ملزومات مبارزه با کرونا قرار دارند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: ما در کشور پتانسیل فوق‌العاده‌ای در حوزه بیوتکنیک داریم که کشور ما را در جهان بی نظیر و در منطقه بی رقیب کرده و فعالیت در این حوزه وسیع می تواند پایه توسعه و پیشرفت ما باشد و تأثیرگذاری دانشگاه‌ها بر فرهنگ، اقتصاد و جامعه باید دیده شود.

وی با اشاره به اهمیت سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش های دانشگاهی تصریح کرد: محصول حاصل سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش است تولید محصول کار دانشگاه نیست بلکه بر عهده شرکت های دانش بنیانی است که توسط اساتید و پژوهشگران تأسیس شده است.

وی با تأکید بر اینکه نقش دولت تقویت پژوهش های پایه و ایجاد زیرساخت های پژوهش است، در خصوص وظایف دانشگاه ها اظهار داشت: ما به عنوان دانشگاه باید محیطی را فراهم کنیم که بخش خصوصی وارد شده و در پژوهش های دانشگاهی سرمایه گذاری کند و پژوهش را به محصول تبدیل نماید.

دکتر ستاری پشتیبانی از مرکز نوآوری دانشگاه و صندوق حمایت از پژوهشگران را به عنوان دو اقدام مهم برشمرد و گفت: وظیفه ما در این شرایط حمایت بیشتر از کسب و کارهای دانش بنیان است و ما ستاد ویژه ای را تاسیس کردیم و با پرداخت وام کم بهره شرایط فراهم کردیم تا شرکت های دانش بنیان چند ماهی دوام داشته باشند و اعتقاد داریم در همین محدودیت هاست که نوآوری خلق می شود.

در این مراسم دکتر احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس نیز در سخنانی اظهار داشت: دوره طولانی از فعال شدن پارک علم و فناوری دانشگاه می‌گذرد، اما طی سه سال اخیر فعالیت‌های بیشتری در جهت به فعل رساندن پتانسیل‌های پژوهشی دانشگاه در قالب پارک صورت گرفته ولی هنوز هم راه درازی در پیش داریم.

وی با بیان اینکه سایت اصلی پارک در زمینی حدود ۴ و نیم هکتار در دانشکده کشاورزی افتتاح گردید اظهار امیدواری کرد پارک علم و فناوری بتواند با شتاب بیشتری در مسیر نوآوری و کارآفرینی قدم بردارد.

دکتر احمدی تصریح کرد: دانشگاه تربیت مدرس استعداد پژوهشی بالایی دارد و دانشمندان و اعضای هیات علمی برجسته ای در این دانشگاه مشغول به فعالیت هستند که باید از این پتانسیل استفاده بهتری صورت گیرد.

در ادامه این مراسم دکتر ابراهیمی رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه با اشاره به فعالیت های پارک طی سال های اخیر اظهار داشت: دانشگاه تربیت مدرس از نظر پژوهشی جزء دانشگاه‌های سرآمد کشور است و طی چند سال اخیر تصمیم گرفته پا در عرصه فناوری بگذارد و اتفاقات خوبی در این سال ها رخ داده است.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه افزود: از نظر زیر ساخت در ابتدای سال ۹۴، ۳۰۰ متر فضا در اختیار پارک بود که در سال ۹۷ به ۱۵۰۰ مترمربع رسید و ان شاالله در سال ۹۹ با افتتاح ساختمان جدید مجموعه فضاهای دراختیار پارک به ۱۰ هزار متر مربع برسد.

وی خاطر نشان کرد: تدوین برنامه راهبردی پارک، طرح جامع پردیس پژوهش، اصلاح اساسنامه پارک، به روز رسانی و تصویب آیین نامه های مربوط به پذیرش، ارزیابی و اعطای گرنت به واحدهای فناور و اصلاح جدی در حوزه ساختاری و پرسنلی پارک از جمله اقداماتی است که در جهت بهبود روند کار پارک صورت گرفته است.

دکتر ابراهیمی اذعان داشت: در بلوار پژوهش، چند مرکز تحقیقاتی و پژوهشگاه‌های مختلف وجود دارد و دسترسی‌های مناسبی به اتوبان کرج، فرودگاه مهرآباد و مترو دارد به دلیل همه این مزیت‌ها، وزارت علوم تصمیم گرفته این محل را به شهرک علمی تحقیقاتی تهران تبدیل کند و دانشگاه تربیت مدرس نیز مصمم است به عنوان حامی طرح و با توجه به داشتن زیرساخت های لازم در این زمینه نقش آفرینی کند.

دکتر ابراهیمی همچنین از رشد چشمگیر تعداد شرکت های مستقر در پارک، رشد برنامه های ترویجی و آموزشی پارک، استقرار مرکز مشاوره واحد های فناور و برگزاری نمایشگاه ها در حوزه های مختلف فناوری نسبت به سه سال گذشته خبرداد و گفت: ما در اکوسیستم دانشگاه تربیت مدرس تا قبل از سال ۹۷ شتاب دهنده ای نداشتیم و در حال حاضر ۳ شتاب دهنده در اکوسیستم کسب و کار دانشگاه مستقر هستند که تا پایان سال ۹۹ به ۵ شتاب دهنده خواهد رسید همچنین کمک به واحدهای فناور پارک در سال ۹۴، ۱۰۰ میلیون تومان بود که این رقم در سال ۹۸ به ۴۰ میلیارد تومان رسید و پیش بینی ما برای پایان سال ۹۹، رقم ۱۰۰ میلیارد تومان است.

وی با اشاره به برنامه های آتی پارک در سال ۹۹ تصریح کرد: تصویب ناحیه نوآوری دانشگاه، تعیین تکلیف پردیس شهید بابایی، اتمام ساختمان نیمه کاره در دانشکده کشاورزی از جمله این برنامه‌هاست و ساختمان نیمه کاره دانشکده کشاورزی حدود ۱۳ هزار متر مربع زیربنا دارد که در صورت تامین اعتبار و تکمیل آن می توانیم آن را به مرکز شتاب دهی حوزه کشاورزی و دامپروری تبدیل کنیم و با افتتاح ساختمان شماره یک که امروز صورت گرفت نیز این قسمت می تواند به قطب شرکت های دانش بنیان در حوزه کشاورزی و دامپروری تبدیل شود.

گفتنی است دکتر ستاری در حاشیه این مراسم از نمایشگاه دستاوردهای فناورانه واحدهای مستقر در پارک نیز بازدید کرد و در پایان نیز به مناسبت هفته درختکاری و منابع طبیعی، تعدادی درخت در محوطه این ساختمان کاشته شد.

س.س ۵۱/ ل.م ۵۴

 

 


( ۱ )