نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش‌بنیان در مقابله با ویروس کرونا؛

تولید دستگاه گندزدایی محیط با استفاده از تکنولوژی پلاسمای سرد توسط محققان پارک علم و فناوری آذربایجان غربی

۱۷ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۵:۰۹ کد : ۵۳۶۴۰ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۲۵۱۱
محققان پارک علم و فناوری آذربایجان غربی موفق به تولید دستگاه ضدعفونی کننده و گندزدایی محیط با استفاده از تکنولوژی پلاسمای سرد شدند.
تولید دستگاه گندزدایی محیط با استفاده از تکنولوژی پلاسمای سرد توسط محققان پارک علم و فناوری آذربایجان غربی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری آذربایجان غربی، مدیرعامل شرکت ایده‌پردازان دانش الکترونیک پایا با بیان اینکه، این دستگاه توانایی استریل و ضدعفونی محل بدون نیاز به هیچ‌گونه ماده شیمیایی و به صورت نامحدود را دارا می‌باشد، اظهار کرد: این دستگاه به دلیل استفاده از سیستم نظارتی و پایش خودکار توانایی کارکرد مداوم را دارا می‌باشد و دستگاه کاملاً هوشمند و برنامه‌پذیر بوده و نیاز به اپراتور ندارد.
توحید الهام دوست افزود: این وسیله نیاز به شارژ کردن و قرار دادن ماده اولیه در داخل دستگاه نداشته و علاوه بر اینکه کاملاً کم‌مصرف می‌باشد (حدود ۶۰ وات)، مجهز به سنسورهای PIR – DS TEMP – O2 – O 3 و سیستم خنک‌سازی هوشمند است.
وی درباره مکان‌هایی که این دستگاه قابل استفاده می‌باشد، توضیح داد: این وسیله قادر به استریل کردن محیط‌هایی نظیر بیمارستان‌ها، فروشگاه‌ها، کابین اتوبوس، کابین خودرو، سطل زباله‌های عفونی بیمارستان‌ها، اتاق‌های پرو لباس و کمد‌های لباس بوده و قابلیت تزریق به آب برای استریل کردن آب و استفاده از آب به عنوان شوینده قوی و سازگار با پوست می‌باشد.
به گفته الهام دوست، قیمت این دستگاه‌ها نسبت به توان، غلظت و هچنین سیستم‌های کنترلی و فیلترهای استفاده شده از ۲ میلیون تومان تا ۱۰ میلیون تومان است.
الهام دوست درباره مزیت‌های استریل کردن محیط با گاز ازن توضیح داد: روش استریل کردن توسط گاز ازن مزیت‌های فراوانی نسبت به روش‌های معمول استفاده از مواد صنعتی و شیمیایی دارد که شامل کاملاً ارگانیک بودن آن، عدم نیاز به استفاده از هیچ‌گونه ماده شیمیایی و توانایی استریل و ایزولاسیون محیط به صورت نامحدود می‌باشد. همچنین برخلاف مواد شیمیایی صنعتی (وایتکس، الکل و…) خورنده نمی‌باشد و نیاز به شست‌وشوی محیط بعد از ایزولاسیون را ندارد.
گفتنی است، ازن یک مولکول ۳ اتمی می‌باشد که یکی از قوی‌ترین اکسید کننده‌های موجود هست که تاکنون کشف و مورد استفاده قرار گرفته شده است، این گاز بعد از تولید و رهاسازی در محیط توانایی استریل و ایزوله کردن محیط را در کوتاه‌ترین زمان ممکن دارد و بعد از استریل کردن و ایزوله کردن محیط به اکسیژن خالص تبدیل می‌شود و به هیچ‌گونه ماده شیمیایی برای شست‌وشوی محیط نیاز ندارد.
ل.م ۵۴


( ۲۵ )