به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا صورت پذیرفت:

تولید ژل‌های آنتی باکتریال و ضدعفونی مخصوص دست توسط فناوران پارک علم و فناوری یزد

۱۴ اسفند ۱۳۹۸ | ۰۸:۵۵ کد : ۵۳۶۰۸ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۱۰۰۵
فناوران پارک علم و فناوری یزد به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور، موفق به تولید ژل‌های آنتی باکتریال و ضدعفونی مخصوص دست شدند.
تولید ژل‌های آنتی باکتریال و ضدعفونی مخصوص دست توسط فناوران پارک علم و فناوری یزد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری یزد، کرونا ویروس که توسط سازمان جهانی بهداشت با نام علمی کووید ۱۹ شناخته می‌شود چند هفته‌ای است که به ایران آمده و به سرعت در حال انتقال و بالا بردن آمار مبتلایان است. با توجه به شیوع بالای این ویروس مسئولان سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت ایران، از هموطنان خواستند با رعایت بهداشت فردی و انجام مواردی چون شستن مرتب دست‌ها، ضدعفونی کردن سطوح، جلوگیری از تماس دست‌ها با بینی، دهان و چشم ها و عدم حضور غیرضروری در محیط‌های شلوغ، مسئولان را در کنترل این ویروس یاری دهند.

در این میان و با توجه به کمبود بعضی اقلام بهداشتی چون دستکش یکبار مصرف، ژل‌های ضدعفونی کننده دست‌ها، الکل و ماسک شرکت های فناور و دانش بنیان دست به کار شدند تا نیازهای کشور را در این زمینه برطرف کرده و به کمک مردم بشتابند.

در پردیس زیست فناوری و سیستم‌های پیشرفته صنعتی پارک علم و فناوری یزد، تعدادی از آزمایشگاه‌ها با حداکثر توان، مشغول تحقیق و تولید محصولات مورد نیاز برای پیشگیری و کنترل ویروس کرونا هستند.

الهه نوربالا تفتی، مدیرعامل شرکت پارس زیگ ماد یزد، یکی از شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری یزد، با بیان اینکه این شرکت در حال حاضر در حال تولید ژل‌های آنتی باکتریال و ضدعفونی مخصوص دست است، گفت: فرمولاسیون این محصول به گونه‌ای است که علاوه بر ضدعفونی دست ها، به پوست طراوت بخشیده و آن را نرم و لطیف می‌کند.

وی افزود: این شرکت مذاکرات لازم با استانداری یزد برای تسهیل در دریافت مجوز این محصول را انجام داده تا بتواند در این شرایط بحرانی با تولید هرچه بیشتر، آن را به بازار عرضه کند.

بی‌بی فاطمه حقیرالسادات، مدیرعامل شرکت تعاونی ریز زیست فناوران فردانگر که در زمینه نانوبیوتکنولوژی فعال است، از فعالیت این شرکت در دو حوزه ساخت کیت‌های تشخیص ویروس کرونا و تولید ژل‌های گیاهی ضدعفونی کننده دست ها خبر داد و گفت: با توجه به کمبود کیت‌های تشخیص این ویروس و اعلام فراخوان عمومی به شرکت‌های دانش‌بنیان برای ساخت این کیت‌ها، گروهی از همکاران ما در آزمایشگاه مشغول تحقیق در این زمینه هستند.

وی افزود: متاسفانه ژل‌های ضدعفونی کننده موجود در بازار به مرور زمان باعث خشکی زیاد دست‌ها و ازبین رفتن بافت پوست می‌شوند. به همین دلیل متخصصان شرکت تعاونی ریز زیست فناوران فردانگر در حال تحقیق برای تولید نوعی ژل ضدعفونی کننده گیاهی هستند که انشاالله به‌زودی وارد بازار می‌شود.

به نظر می رسد شرکت‌های فناور و دانش بنیان یزد نیز سعی دارند در این شرایط سخت در کنار مردم بوده و هر چه بیشتر برای رفع نیازهای آنان تلاش کنند تا با کمک آن‌ها بتوان به سلامت از این بحران عبور کرد.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴


( ۴ )