برای نخستین بار صورت گرفت؛

توسعه اوراق فشرده چوبی دوستدار محیط زیست توسط پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس

۱۳ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۰:۴۱ کد : ۵۳۶۰۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۴۷
پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس برای نخستین بار در جهان، موفق به توسعه اوراق فشرده چوبی دوستدار محیط زیست با کمترین سطح مجاز انتشار فرمالدهید (به عنوان ماده‌ای سرطان‌زا) شدند.
توسعه اوراق فشرده چوبی دوستدار محیط زیست توسط پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تربیت مدرس، دکترعلی شالبافان عضو هیئت علمی گروه علوم و صنایع چوب و کاغذ دانشگاه تربیت مدرس و مجری این طرح با اشاره به اینکه یکی از چالش‌های مهم در حوزه صنایع اوراق فشرده چوبی در جهان، انتشار فرمالدهید (ماده‌ای سرطان‌زا) از محصولات ساخته شده چوبی در هنگام استفاده می‌باشد، اظهارداشت: براساس اطلاعات منتشر شده توسط سازمان جهانی پژوهش‌های سرطان در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ و همچنین تایید این اطلاعات توسط سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا در سال ۲۰۱۲، فرمالدهید حتی در غلظت‌های پایین، از عوامل سرطان زا شناخته شده و قرارگرفتن در معرض فرمالدهید برای انسان بسیار مضر است.

وی افزود: در این ارتباط، بازبینی مجدد استانداردهای اروپایی و بین‌المللی در ارتباط با حداقل سطح مجاز انتشار فرمالدهید از اوراق فشرده چوبی در سال‌های اخیر انجام گرفته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در ادامه با بیان اینکه محدودیت‌های سختگیرانه‌ای در ارتباط با تجارت بین‌المللی فرآورده‌های مرکب چوبی در آمریکا و اروپا از اوایل سال ۲۰۱۹ در حال اعمال است و تولیدکنندگان صنایع چوبی جهان در تلاش هستند تا محصولات با میزان انتشار فرمالدهید کمتر و یا حتی بدون فرمالدهید را تولید کنند، گفت: در همین ارتباط، موضوع توسعه و استفاده از جاذب های دوستدار محیط زیست فرمالدهید بر پایه کایتوزان و مشتقات آن از طرف ما پیشنهاد شده است.

طبق اظهارات شالبافان، میزان انتشار فرمالدهید از اوراق فشرده چوبی ساخته شده با میزان ۱ درصد (نسبت به وزن خشک ماده چوبی) از جاذب های بر پایه کایتوزان، به کمترین میزان سطح مجاز در جهان رسیده است.

همچنین اوراق فشرده چوبی دوستدار محیط زیست طبیعی و دوستدار محیط زیست بودن، زیست تخریب‌پذیر بودن، فراوان و در دسترس بودن، عدم کاهش مقاومت های فیزیکی و مکانیکی فرآورده های چوبی تولید شده از جمله مزایای بارز دیگر جاذب‌های توسعه داده شده می‌باشد.

گفتنی است این طرح تحقیقاتی در قالب فعالیت پژوهشی در دانشگاه تربیت مدرس انجام شده و نتایج تحقیق به‌صورت پتنت بین‌المللی در موسسه ثبت اختراعات آمریکا (USPTO: United States Patent and Trademark Office) ثبت و به تایید نهایی رسیده است. همچنین از خروجی‌های تحقیق مقالات علمی متعددی در نشریات و کنفرانس‌های تخصصی معتبر صنایع چوب (Journal of Adhesion و International Journal of Adhesion and Adhesives) به چاپ رسیده است. علاوه بر دکترشالبافان، هیدی حسن نژاد دانشجوی کارشناسی ارشد و دکترمهدی رحمانی نیا عضو هیئت علمی گروه صنایع چوب و کاغذ دانشگاه تربیت مدرس نیز از جمله همکاران این طرح تحقیقاتی در دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی دانشگاه می‌باشند.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴