از سوی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران اعلام شد؛

انتشار نمای فراگیر مؤسسه‌ها در سال ۲۰۱۹/ افزایش تعدادمؤسسه‌های ایرانی در نظام‌های رتبه‌بندی فراگیر جهانی نسبت به سال گذشته

۱۳ اسفند ۱۳۹۸ | ۰۹:۲۱ کد : ۵۳۵۹۸ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۶۸۰
نمای فراگیر مؤسسه‌ها در سال ۲۰۱۹ از سوی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران منتشر شد.
انتشار نمای فراگیر مؤسسه‌ها در سال ۲۰۱۹/ افزایش تعدادمؤسسه‌های ایرانی در نظام‌های رتبه‌بندی فراگیر جهانی نسبت به سال گذشته

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، بر پایه تازه‌ترین گزارش سامانه «نما»، شمار مؤسسه‌های ایرانی در نظام‌های رتبه‌بندی فراگیر جهانی نسبت به سال گذشته افزایش یافته است که البته بخشی از این افزایش متأثر از تغییر روش‌شناسی نظام‌های رتبه‌بندی است.

در این گزارش ۱۷ نظام گوناگون رتبه‌بندی فراگیر جهانی بررسی و جایگاه مؤسسه‌های ایرانی در آنها پایش و گزارش شده‌اند.

بر پایه گزارش «نمای فراگیر مؤسسه‌ها ۲۰۱۹: جایگاه مؤسسه‌های ایرانی در نظام‌های فراگیر رتبه‌بندی»، «مؤسسه آموزش عالی تایمز» در ویرایش ۲۰۲۰ خود که در سال ۲۰۱۹ میلادی منتشر شده، نام ۴۰ مؤسسه ایرانی را در سیاهه مؤسسه‌های برتر جهان منتشر کرده است و ۱۳ مؤسسه ایرانی نیز در میان ۱۰۰۰ مؤسسه برتر جهان در ویرایش ۲۰۱۹ میلادی نظام رتبه‌بندی «شانگهای» هستند. نظام رتبه‌بندی «کیو. اس.» نیز شش مؤسسه ایرانی را در سیاهه مؤسسه‌های برتر ویرایش ۲۰۲۰ خود جای داده است. افزون بر این، بر پایه گزارش سال ۲۰۱۹ میلادی نظام «رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر پایه عملکرد علمی» یا «یورَپ» ۴۵ مؤسسه ایرانی در میان ۲۵۰۰ مؤسسه برتر جهان هستند. در ویرایش ۲۰۱۹ نظام رتبه‌بندی «لایدن» هم نام ۲۶ مؤسسه ایرانی به چشم می‌خورد و ۱۹ مؤسسه نیز در میان برترین‌های «یو مالتی رنک» در سال ۲۰۱۹ میلادی هستند. هشت مؤسسه ایرانی در سیاهه پایانی نظام رتبه‌بندی «تایوان» در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۳۱ مؤسسه در نظام رتبه‌بندی «یو. اس. نیوز»، ۳۷ مؤسسه در نظام «رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان»، ۱۲ موسسه در نظام رتبه‌بندی «راوند»، ۲۳ مؤسسه در نظام رتبه‌بندی «گرین‌متریک»، ۲۹ مؤسسه در نظام رتبه‌بندی آسیایی «مؤسسه آموزش عالی تایمز»، و ۱۴۳ مؤسسه در نظام رتبه‌بندی «سکیمگو» در سال ۲۰۱۹ میلادی جایگاه جهانی به دست آورده‌اند.

«نمای فراگیر مؤسسه‌ها ۲۰۱۹» از شمار گزارش‌های کلیدی و کاربردی سامانه «نما: جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان» است. سامانه «نما» که توسط پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران راه‌اندازی شده و روزآمد می‌شود، به پایش و گزارش جایگاه علم، فناوری و نوآوری ایران در جهان می‌پردازد. این سامانه در پیوند nema.irandoc.ac.ir رایگان در دسترس همگان است.

ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴