برگزاری اختتامیه جشنواره فرهنگی‌هنری نکوداشت هفته دفاع مقدس دردانشگاه شهید چمران اهواز

۱۴ مهر ۱۳۹۳ | ۱۲:۲۷ کد : ۵۳۵۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۰۳
اختتامیه جشنواره فرهنگی هنری نکوداشت دفاع مقدس با گرامیداشت "تولد یک سردار" ویژه برنامه گرامیداشت سالروز تولد سردارشهید علی هاشمی دردانشگاه شهیدچمران اهواز برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، د...
اختتامیه جشنواره فرهنگی هنری نکوداشت دفاع مقدس با گرامیداشت "تولد یک سردار" ویژه برنامه گرامیداشت سالروز تولد سردارشهید علی هاشمی دردانشگاه شهیدچمران اهواز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین مراسم که با حضور همرزمان، خانواده شهید هاشمی، اعضای هیئت رئیسه، هیئت علمی و دانشجویان برگزار شد، دکتر محمد رعایایی سرپرست دانشگاه از این دانشگاه بزرگ  به عنوان یکی از مراکز آموزش عالی در خدمت دفاع مقدس به خصوص درخط اول خدمت، حمایت، پشتیبانی و اسکان رزمندگان، سرداران و مسئولان هشت سال دفاع مقدس یاد کرد و گفت: برهمین اساس این دانشگاه برای برگزاری جشنواره نکوداشت هفته دفاع مقدس سزاوارتر بود و امسال این جشنواره به‌عنوان یکی از وسیع‌ترین برنامه‌های دانشگاه در طول چند سال گذشته، در قالب برنامه‌های متنوع و متعدد فرهنگی به همت مجموعه معاونت فرهنگی دانشگاه برگزارشد.
وی با قدردانی از دست اندرکاران و برگزارکنندگان جشنواره به مروری بر اهم برنامه‌های برگزار شده پرداخت و افزود:‌ این جشنواره در قالب بخش‌های نمایش فیلم‌های سینمایی با موضوع دفاع مقدس و خوزستان، نمایش فیلم‌های مستند و داستانی با موضوع دفاع مقدس و خوزستان شامل 23 اثر، نشست‌های تخصصی با حضور عوامل سازنده فیلم‌ها و جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان، نمایش دو مستند بلند با موضوع دفاع مقدس و خوزستان، اجرای دو نمایش خیابانی با عنوان "رهایی" از بهنام کاوه و "غوغای چفیه‌ها" از رضا هویزاوی و برپایی دو نمایشگاه عکس در موزه هنرهای معاصر و نگارخانه معاونت فرهنگی دانشگاه برگزار شد.
دکتررعایایی درادامه گفت: نمایشگاه عکس موزه هنرهای معاصر مشتمل بر 50 تابلو عکس از پنج عکاس خوزستانی در پنج موضوع و نمایشگاه دوم نیز با موضوع دفاع مقدس و نمایش آثاری از عکاسان برجسته جنگ شامل 79 تابلوعکس برپا شد، همچنین از عکاسان پیشکسوت جنگ تجلیل شد.
وی دیگر بخش‌های این جشنواره را برگزاری مراسم «شب زیتون» ویژه بزرگداشت و ارج نهادن به مقاومت مردم فلسطین و مراسم «شب منور» ویژه تجلیل از حماسه‌نگاران و نویسندگان ادبیات دفاع مقدس عنوان کرد وگفت:‌ در مراسم شب زیتون 30 شاعر خوزستانی در موضوع فلسطین به شعرخوانی پرداختند، همچنین مراسم شب منور با حضور سردار علی‌پور و سردار گرجی‌زاده و اساتید رزمنده و بزرگوار مانند دکتر قمشی و صفایی‌مقدم در قالب خاطره‌گویی و با تجلیل از حماسه‌نگاران دفاع مقدس برگزار شد.
سرپرست دانشگاه شهیدچمران اهواز از سازمان‌های حامی در برگزاری این جشنواره شامل استانداری، سازمان بسیج هنرمندان خوزستان، اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان، سازمان آب و برق، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، شرکت آب و فاضلاب و همچنین معاونت فرهنگی‌اجتماعی دانشگاه قدردانی کرد و گفت: از همه سازمان‌ها، نهادها و افرادی که در برگزاری هر چه بهتر این جشنواره یاری‌رسان بودند تا در حد وسع دانشگاه بتوانیم از یادگاران دوران دفاع مقدس، شهدا و رزمندگان تقدیر کنیم سپاسگزاری می‌کنم، هر چند که هر چه در این زمینه کار کنیم باز هم کم است.
دکتررعایایی اظهار امیدواری کرد بتوانیم از برگزاری این بزرگداشت‌ها درجهت ادامه راه ایثارگران و رزمندگان، پاسداری از خون شهیدان و بزرگداشت بازماندگان دفاع مقدس بهره‌ای برگیریم و برای نسل آینده این پیام را داشته باشیم که مقاومت و ایستادگی موجب سربلندی ملت ها در طول تاریخ خواهد شد.
گفتنی است درپایان مراسم از خانواده شهید هاشمی با اهدای لوح یادبود مراسم تقدیر شد، پخش کلیپ و نماهنگی درباره شهید هاشمی و چگونگی حضور این سردار در قرارگاه نصرت و دوران دفاع مقدس از دیگر برنامه های جانبی این مراسم بود.