وزیر علوم در دیدار با سفیر استرالیا در ایران مطرح کرد؛

تلاش برای کاهش تاثیر سیاست‌های بین دولت‌ها در همکاری‌های علمی و پژوهشی

۱۱ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۵:۲۲ کد : ۵۳۵۶۹ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۰۰۶
دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، امروز (یکشنبه) در دیدار با لیندال ساکس، سفیر استرالیا در ایران گفت: دولت‌ها در همکاری‌های بین‌المللی نقش سیاست‌گذار و حامی را دارند و اجرای برنامه‌ها می‌باید توسط دانشگاه‌ها انجام شود و نقش دولت‌ها کاهش یابد.
تلاش برای کاهش تاثیر سیاست‌های بین دولت‌ها در همکاری‌های علمی و پژوهشی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی در این دیدار که در محل این وزارتخانه برگزار شد، با اشاره به اینکه کلیت جامعه علمی ایران خاطرات خوبی از استرالیا در ذهن دارد اظهار داشت: استرالیا از لحاظ علمی پیشرفت‌های خوبی داشته و مسائل کاربردی خود و جهان را به خوبی دنبال می‌کند.
وی با بیان اینکه، ایران ظرفیت‌های علمی خوبی به‌خصوص در ۱۵ سال اخیر به دست آورده است، افزود: جایگاه علمی دانشگاه‌های کشورمان در شاخص‌های علمی جهانی مشخص است؛ در سال‌های اخیر نیز ما به دنبال کاربردی کردن یافته‌های علمی در جامعه رفته‌ایم و به همین منظور مراکز رشد را در دانشگاه‌ها فعال کرده‌ایم.
وزیر علوم با اشاره به اینکه هم اکنون ۴۳ پارک علم و فناوری در سراسر کشور فقط در مجموعه وزارت علوم فعالیت می‌کنند خاطرنشان کرد: در این پارک‌ها فارغ‌التحصیلان جوان و اساتید ایرانی به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته‌اند. علاقه‌مندیم دانش و فناوری خود را با بقیه کشورهای جهان به اشتراک بگذاریم و حتماً بی‌نیاز از دیگر مراکز علمی دنیا نیستیم.
وی در ادامه با اشاره به پروژه‌های تحقیقاتی مشترک با کشورهای اروپایی، آفریقای جنوبی و آسیایی بیان کرد: آمار مقالات مشترک دانشگاه‌ها و اساتید ما و دیگر کشورها به تدریج در حال افزایش است. امیدواریم روابط علمی بین دانشگاه‌های ایران و استرالیا با ورود شما بیشتر از قبل شود. افزایش همکاری‌ها می‌تواند به نفع هر دو کشور و جوامع علمی آنها باشد.
دکتر غلامی افزود: با توجه به اینکه استرالیا جامعه‌ای چند فرهنگی است، آمادگی پذیرش دانشجو در یک برخی رشته‌ها در زمینه تاریخ، زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات عربی، مطالعات ایران شناسی، فلسفه و هنرهای اسلامی و ایرانی را نیز داریم.
وی با بیان اینکه در دیگر زمینه‌ها نیز ظرفیت‌های خوبی در دانشگاه‌های ایران وجود دارد عنوان کرد: سیاست ما این است که دانشگاه‌های دو کشور توافقاتی با هم انجام بدهند و به امضا برسانند و ما دخالتی در آن نداشته باشیم و فقط نقش حامی و پشتیبان داشته باشیم. ایرانی‌ها و دانشگاهیان آن مهمان‌دوست هستند؛ این رویه، همکاری‌های علمی ما با بسیاری محققان را بیشتر می‌کند.
وزیر علوم در پایان سخنان خود با اشاره به تلاش برای رفع نگرانی‌ها در زمینه پذیرش دانشجویان استرالیا گفت: در مجموعه آموزش عالی کشور، مرکزی با عنوان مرکز همکاری‌های بین المللی با مدیریت دکتر سالار آملی فعالیت می‌کند. از وی درخواست می‌کنم همکاری‌های علمی با استرالیا را به صورت ویژه دنبال کنند. من فکر می‌کنند شرایط خاص اجتماعی، اقتصادی و… گذرا است و آنچه ماندگار است خاطرات خوب همکاری‌های بین دو کشور خواهد بود.

دانشجویان ایرانی در استرالیا جز بهترین‌ها هستند
لیندال ساکس، سفیر استرالیا در ایران نیز در این دیدار با اشاره به اینکه دانشجوهای ایرانی بعد از چین دومین گروه دانشجویان خارجی استرالیا از لحاظ تعداد دانشجویان هستند، گفت: خبر خوبی که از جانب کشور خودم برای شما دارم این است که دانشجوهای ایرانی در استرالیا جز بهترین‌ها هستند؛ آنها خیلی باهوش بوده و انطباق‌پذیری بالایی دارند. شوخ طبعی، ویژگی مشترک میان ایرانی‌ها و استرالیایی‌ها است.
وی با بیان اینکه همکاری‌های علمی برای ما بسیار مهم است، اظهار داشت: دانشجویان ایرانی در حوزه‌های بسیاری در استرالیا در حال تحصیل هستند. می‌توانیم از روش‌های مجازی نیز برای همکاری‌های علمی بیشتر بین محققان دو کشور استفاده کنیم.
سفیر استرالیا در ایران در ادامه افزود: درخصوص ویزا باید گفت که این موضوع مسئله پیچیده برای همه است. مسائل قانونی اجازه انعطاف بسیاری نمی‌دهد، با این حال ما به متقاضیان ویزای استرالیا توصیه می‌کنیم سریع‌تر برای دریافت ویزا اقدام کنند و فرم‌ها را دقیق پر کنند.
وی افزود: از عدم توازن دانشجوهای ایرانی و استرالیایی آگاه هستیم. یکی از موضوعات تأثیرگذار در این زمینه شاید موضوع زبان باشد. مایل هستیم از ظرفیت بالای دانشجویان ایرانی در استرالیا استفاده کنیم تا همکاری‌های دو کشور افزایش یابد.
دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل نیز با بیان اینکه استرالیا به عنوان دوست و همکار علمی برای ایرانیان شناخته می‌شود، اظهار داشت: همکاری‌های ایران با استرالیا بیشتر در زمینه تبادل استاد و دانشجو اتفاق می‌افتد. استادها و دانشجویان ایرانی مایل هستند به استرالیا بروند چراکه در آنجا پذیرایی خوبی از اساتید و دانشجویان ما می‌شود.
به گفته وی، مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم در سال گذشته کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی را در دو دانشگاه استرالیا راه‌اندازی کرده است که امیدواریم این امر ادامه داشته باشند.
دکتر سالار آملی افزود: با وجود تعداد بسیار دانشجو و محقق ایرانی که در استرالیا هستند اما تعداد دانشجوی استرالیایی در ایران اندک است. با توجه به اینکه ۴۰ دانشگاه ما در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی جزو دانشگاه‌های برتر هستند از لحاظ علمی امکان همکاری‌های بسیاری وجود دارد. مشکلات ویزا یکی از مشکلات دانشجویان و اساتید ما شناخته می‌شود.
ه. ع ۷۳/ ل. م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۱ )