برای نخستین بار در جهان صورت گرفت؛

ابداع روشی نوین در زیست پالایی خاک آلوده به سرب توسط پژوهشگران دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری

۱۱ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۰:۵۸ کد : ۵۳۵۶۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۳۱
پژوهشگران دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در پژوهشی برای نخستین بار در جهان، تثبیت زیستی سرب در خاک را با استفاده از یک سویه قارچی مورد بررسی قرار دادند.
ابداع روشی نوین در زیست پالایی خاک آلوده به سرب توسط پژوهشگران دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، دکتر بهی جلیلی در این زمینه اظهارداشت: دستاوردی که به تازگی به‌آن دست یافته‌ایم، ارائه تکنیک نوین تثبیت زیستی در پاکسازی سرب از خاک آلوده با بکارگیری یک سویه قارچی جدید و بومی ایران است. این پژوهش نشان داد که قارچ جدا شده از خاک معدن پاچی-میانا، قادر به تثبیت سرب در خاک از طریق تولید اگزالات سرب است.

عضو هیئت علمی گروه علوم و مهندسی خاک دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری افزود: همچنین سویه قارچی مذکور پس از شناسایی، با نام Aspergillus niger SANRU و شماره دسترسی KT 222864 در بانک ژن جهانی ( NCBI ) ثبت شد.

وی بیان داشت: به کارگیری این تکنیک دوستدار محیط زیست در پالایش خاک‌های آلوده علاوه بر به حداقل رساندن فراهمی سرب در خاک و کاهش ورود این فلز سنگین به زنجیره غذایی انسان و جانوران، نسبت به روش‌های فیزیکی و شیمیایی مقرون به صرفه‌تر است.

دکتر جلیلی با بیان اینکه بخشی از این پژوهش در قالب پایان نامه مهسا جباری گیاشی با راهنمایی وی و دکترفردین صادق‌زاده و مشاوره دکترمصطفی عمادی انجام شده است، افزود: نتایج این پژوهش در یکی از معتبرترین مجلات مهندسی محیط زیست با نام Journal of Hazardous Materials با ضریب تاثیر ۷/۶۵ و Cite Score: 7.91 به چاپ رسید.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴


( ۲ )