از سوی رئیس جمهوری؛

۹مصوبه چهارمین جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا تایید و ابلاغ شد

۱۰ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۷:۰۹ کد : ۵۳۵۵۱ ستاد سلامت
تعداد بازدید:۷۹۷
مصوبه چهارمین جلسه ستاد ملی مبارزه با بیماری کووید ۱۹ که با حضور اعضای این ستاد برگزار شد، مورد تایید دکتر روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت و برای اجرا، ابلاغ شد. 
۹مصوبه چهارمین جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا تایید و ابلاغ شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، این مصوبات شامل موارد زیر است:
۱- کمیته‌های اطلاع رسانی و مدیریت جو روانی جامعه، بهداشت و درمان، اجتماعی، امنیتی و اماکن عمومی، تدارکات و پشتیبانی، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، آموزش و پرورش و آموزش عمومی، راه و حمل و نقل عمومی، گردشگری و فضاهای ورزشی با مدیریت وزرای محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهداشت و درمان، کشور، صمت، علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش، راه و شهرسازی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشکیل و با مشارکت دیگر دستگاه‌های ذیربط موارد بررسی و به ستاد اعلام گردد. شرح وظایف و حیطه فعالیت کمیته‌ها متعاقباً ارسال گردد.
۲- ستاد استانی مبارزه با بیماری کرونا با ریاست استانداران و دبیری رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی تشکیل گردد.
۳- کلیه مدارس در استان‌ها و شهرستان‌هایی که موارد مثبت آلوده به ویروس کرونا COVID 19 گزارش شده و به تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسیده، از روز شنبه ۱۰/۱۲/۱۳۹۸ به مدت ۳ روز تعطیل اعلام گردد و وزارت آموزش و پرورش به کمک سازمان صدا و سیما و شبکه مجازی آموزش از راه دور را جهت جلوگیری از وقفه آموزشی را راه اندازی و پیگیری نماید.
۴- به دلیل امکان نقل و انتقال آلودگی توسط دانشجویانی که در هفته‌های گذشته به مناطق مختلف سفر کرده‌اند و کاهش ریسک بیماری، مقرر شد، از شنبه ۱۰/۱۲/۱۳۹۸ به مدت یک هفته کلیه کلاس‌های دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی به مدت یک هفته تعطیل و ضمن استمرار سایر فعالیت‌های دانشگاه‌ها و حضور اساتید و کارمندان و باز بودن دانشگاه کلیه موارد آموزشی از طریق آموزش از راه دور استمرار یابد.
۵- برگزاری نماز جمعه در شهرهایی که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام می‌گردد، در جمعه این هفته موقتاً متوقف و در دیگر نقاط کشور با رعایت دستورالعمل مراقبتی و حفاظتی ابلاغی برگزار گردد.
۶- به مدت یک هفته به دلیل کاهش ریسک آلودگی، حرم مطهر امام رضا (ع)، حضرت معصومه (س)، حضرت شاهچراغ (ع)، حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، امامزاده صالح (ع) غیر قابل دسترسی و زیارت و ادای سلام و احترام با عبور از صحن متبرکه این بزرگواران با زدن ماسک و شست و شوی دست قبل از ورود و با هدایت خدام بدون توقف امکان پذیر باشد. در زیارتگاه‌های دیگر استان‌ها که به تشخیص رئیس دانشگاه علوم پزشکی و ستاد استانی دارای شرایط خاص می‌باشد طبق روال فوق عمل می‌شود. در دیگر نقاط کشور نیز سازمان حج و زیارت کلیه دستورالعمل‌های بهداشتی و آموزشی جهت ورود زائرین محترم را اعمال نماید.
۷- در مسیرهای ورودی شهرهای پذیرای گردشگر و خروجی مناطق آلوده ایستگاه‌های قرنطینه و بازرسی، مستقر و کلیه موارد مشکوک تا ۱۴ روز در قرنطینه نگهداری شوند و قرنطینه خانگی افراد مرتبط با موارد آلوده کماکان تا حصول اطمینان کادر بهداشتی از سلامت آنان ادامه یابد.
۸- تعطیلی کلیه مراکز تجمع فرهنگی از قبیل سینماها، کنسرت‌ها و برگزاری مسابقات ورزشی بدون تماشاگر تا تاریخ ۱۳۹۸/۱۲/۲۶ تمدید گردد.
۹- کلیه مکشوفات تجهیزات پزشکی و مواد مصرفی از قبیل ماسک، دستکش، مواد ضدعفونی کننده کلاً در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گیرد تا به نحو مقتضی توزیع گردد.


( ۳ )