توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر صورت گرفت؛

تولید آزمایشگاهی افزایه‌ کنترل‌کننده فیلتراسیون سیال حفاری

۳۰ بهمن ۱۳۹۸ | ۰۹:۵۷ کد : ۵۳۴۳۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۴۳
محققان یکی از شرکت‌های فناور مستقر در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مطالعات خود موفق به تولید آزمایشگاهی افزایه‌ حفاری کنترل کننده فیلتراسیون سیال حفاری شدند که به گفته آنها این ماده علاوه بر صنعت نفت در سایر حوزه‌ها همچون صنایع غذایی و آرایشی و بهداشتی نیز کاربرد دارد.
تولید آزمایشگاهی افزایه‌ کنترل‌کننده فیلتراسیون سیال حفاری
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر محسن ده‌ودار از محققان این طرح گفت: به دلیل نیاز فراوان بازار به این مواد افزودنی حفاری و عدم تولید نمونه با کیفیت و استاندارد در داخل کشور اقدام به اجرای طرحی با عنوان "دستیابی به روش تولید افزایه‌های حفاری صنعت نفت" کردیم.
وی هدف از اجرای این تحقیق را دستیابی به روش ساخت این مواد در فاز نیمه صنعتی و صنعتی دانست و خاطر نشان کرد: نهایت موفق به تولید افزایه‌های حفاری با کیفیت مورد نظر در مقیاس آزمایشگاهی شدیم.
ده‌ودار مشکل اصلی اجرای این طرح را عدم وجود تجهیزات دقیق آزمایشگاهی و وجود یک منبع جامع برای راهنمایی و پیشبرد طرح ذکر کرد و یادآور شد: از این رو با استفاده از ساده‌ترین تجهیزات موجود، هزینه شخصی و استفاده از منابع مختلف در بخش‌های دانشگاهی و صنعتی و انجام آزمایش‌های متعدد، نتیجه مطلوب حاصل شد.
وی همچنین اضافه کرد: علاوه بر آن استفاده از این ماده در داخل کشور تنها به بخش حفاری مربوط نمی‌شود بلکه در صنایع مهم و بزرگی از جمله صنعت خوراکی، صنعت آرایشی و بهداشتی، صنعت دارویی و صنعت نظامی نیز کاربرد دارد.
ده‌ودار تولید این افزایه در فاز نیمه صنعتی و صنعتی را فاز توسعه‌ای این طرح نام برد و افزود: وجود بازار گسترده در داخل و خارج از کشور، بومی سازی و رفع موانع تحریم، امکان صنعتی کردن طرح در مدت زمان کم، امکان استفاده از ظرفیت‌های خالی موجود در خطوط تولید مواد شیمیایی داخل کشور از جمله مزیت‌های تولیدی این ماده به شمار می‌رود.
وی، استفاده از مواد اولیه داخلی، کیفیت بالاتر نسبت به نمونه‌های موجود، امکان اصلاح و بهبود خواص فعلی با توجه به تجربه کسب شده در این حوزه، استفاده از این ماده در بازارهای خوراکی، آرایشی و بهداشتی و دارویی از مزیت‌های رقابتی این محصول است.
این محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر کاربرد اصلی این ماده را در صنعت نفت دانست و یادآور شد: اما با تحقیقات بیشتر بیش از ۲۰ حوزه صنعتی از جمله تولید رنگ‌های صنعتی و ساخت سرامیک برای استفاده از این ماده شناسایی شد که با کمک خواص ایجاد شده توسط این ماده، می‌توان از آن در این صنایع استفاده کرد.
س. س ۵۱/ ل. م ۵۴