معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه در بازدید از دانشگاه علم و صنعت مطرح کرد:

سازمان برنامه و بودجه؛ پل ارتباطی دانش و حوزه‌های اقتصادی کشور

۲۳ بهمن ۱۳۹۸ | ۰۸:۲۸ کد : ۵۳۲۴۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۷۰
نشست رئیس دانشگاه علم وصنعت ایران با دکتر پورمحمدی معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه و عضو هیات امنای دانشگاه در سالن جلسات ریاست این دانشگاه برگزار شد.
سازمان برنامه و بودجه؛ پل ارتباطی دانش و حوزه‌های اقتصادی کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علم وصنعت ایران، در این نشست که با حضور دکتر نظرپور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوریو اعضای هیات رییسه دانشگاه برگزار شد؛ ابتدا دکتر ذاکری رییس دانشگاه علم و صنعت ایران، با تبریک دهه مبارک فجر، گزارشی از وضعیت فعلی و میزان دستیابی به اهداف تعیین شده در برنامه راهبردی دانشگاه ارائه کرد.

در گزارش دکتر ذاکری به تعداد مجلات نمایه شده ISI ، حضور ۱۸ عضو هیات علمی در زمره دانشمندان یک درصد برتر جهان، وصولی قراردادهای صنعتی در ده ماهه نخست سال جاری، تعداد اساتید دارای قرارداد صنعتی، وجود ۴۹ شرکت در مرکز رشد و تعداد ماموریت های فرصت مطالعاتی اشاره شد.

وی به تبیین اقدامات برجسته دانشگاه در زمینه امضای تفاهم‌نامه‌های خارجی و داخلی و دستاوردهای اجرایی شدن این تفاهم نامه ها پرداخت.

رییس دانشگاه علم و صنعت ایران با تاکید بر اینکه هدف دانشگاه، تنها امضای تفاهم نامه نیست و عملیاتی شدن تفاهم نامه ها مورد توجه ماست، گفت: در سال گذشته وزارت علوم، دانشگاه علم و صنعت ایران را به عنوان رتبه نخست نسبت تفاهم‌نامه عملیاتی شده به تفاهم‌نامه امضا شده معرفی کرد.

دکتر ذاکری همچنین با اشاره به اینکه دانشگاه علم و صنعت ایران در موضوع تفاهم‌نامه‌ها هدفمند پیش رفته است، از اجرای مدل ۲+۲ در اجرای تفاهم‌نامه‌های خارجی دانشگاه به منظور تحقق انتقال فناوری خبر داد و گفت: در این مدل یک دانشگاه و یک صنعت از دو سوی قرارداد با هم همکاری دارند و در واقع، دو دانشگاه حامی صنعت می‌شوند تا انتقال دانش و فناوری به خوبی صورت پذیرد.

وی در بخش معرفی تفاهم نامه های داخلی نیز به قرارداد دانشگاه با منطقه آزاد کیش اشاره کرد و افزود: در این تفاهم‌نامه به دنبال امور آموزش نبوده‌ایم و حل مشکلات صنعتی کشور را مدنظر قرار دادیم و از این رو، توسعه مراکز نوآوری و آزمایشگاه مرجع را در کیش پیگیری می‌کنیم.

دکتر ذاکری در ادامه گزارش اقدامات جدی انجام شده دانشگاه، به تاسیس و راه اندازی سه مرکز نوآوری در دانشگاه ظرف دو سال گذشته و پایان عملیات اجرایی پروژه ساختمانی مراکز تحقیقاتی مهندسی پزشکی و فناوری های عصبی اشاره کرد.

وی با اشاره به رونمایی از قرارداد سرمایه گذاری ۲ میلیارد تومانی صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه با شرکت دانش بنیان فناوران پزشکی رایبد علم و صنعت برای حمایت از تولید سرنگ اینفلیتور گفت: با حمایت صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه، این محصول مورد نیاز در عمل جراحی قلب باز، به تولید انبوه رسید و موجب شد تا سالانه ۳۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای عدم واردات این محصول در کشور به وجود آید.

رییس دانشگاه علم و صنعت ایران سپس به برگزاری دوره های مشترک با دانشگاه های خارجی از جمله ENSAM فرانسه و پلی تکنیک مادرید اشاره کرد و این دوره های مشترک را شرایط برد-برد توصیف نمود.

وی همچنین اجرای سه پروژه مهم در پژوهشکده فناوری عصبی؛ موفقیت موسسه کامپوزیت در پروژه تعمیر مخازن نفتی؛ موفقیت مرکز تحقیقات فضایی در طراحی و ساخت سه نسل ماهواره با اسامی نوید، تدبیر و ظفر؛ طراحی و ساخت دستگاه بومی جمع آوری لکه های نفتی از سطح آب توسط محققان دانشکده فناوری های نوین و دستاوردهای خوب همکاران دانشکده مهندسی شیمی در زمینه کاتالیزورهای مورد استفاده در صنایع نفت و فولاد را از دیگر افتخارات دانشگاه برشمرد.

در ادامه این نشست، دکتر سیدین معاون اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه علم و صنعت ایران، به تشریح وضعیت دانشگاه در حوزه های مالی و بودجه دانشگاه‌ها پرداخت.

سپس دکتر پورمحمدی معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه و عضو هیات امنای دانشگاه علم و صنعت ایران درخصوص همکاری دانشگاه و سازمان متبوع خود گفت: سازمان برنامه و بودجه می‌تواند پل ارتباطی دانش و حوزه‌های اقتصادی کشور باشد و اگر بتوانیم ساز وکاری فراهم کنیم که نیازهای کشور را به درستی تشخیص و متناسب با ماموریت‌های دانشگاه، در زمینه رفع آن ایفای نقش کنید، سازمان برنامه و بودجه نیز می تواند در تامین بودجه و مقررات آن همراهی کند. به عنوان مثال یکی از معضلات مهم کشور بحث آلودگی هوا و ناوگان فرسوده حمل و نقل است و سازمان برنامه و بودجه آمادگی دارد در این زمینه و همچنین ذخیره انرژی و امثال آن سرمایه گذاری جدی انجام دهد.

دکتر پورمحمدی افزود: یکی از ماموریت‌های سازمان برنامه و بودجه این است که دست حوزه نیاز و حوزه علم را در دست یکدیگر گذارد و در این میان نقش تسهیل‌گری ایفا نماید که باید برای مصادیق این کار، اندیشه کرد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر، بودجه سال ۹۹ کشور در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی و تصویب قرار دارد از فرصت‌هایی که برای نخستین بار برای حوزه‌های دانشگاهی و آموزش عالی در بودجه سال بعد پیش بینی شده، سخن گفت و از جمله از معافیت دانشگاه‌ها از پرداخت هزینه‌های شهرداری خبر داد.

معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه همچنین گفت: در توافق انجام شده با دفتر مقام معظم رهبری برای استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی، بنا شده است برای کارخانه‌های نوآوری، شرکت‌های دانش‌بنیان، طرح‌های نوآورانه و تجهیز دانشگاه‌ها، منابع یورویی در نظر گرفته شود که امکان خوبی برای دانشگاه‌هایی است که در این زمینه‌ها فعال شوند.

در پایان این نشست، دکتر محمدتقی نظرپور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ضمن تشکر از ریاست دانشگاه و همکاران و معاونان وی، از دکتر پورمحمدی برای کمک‌های ویژه وی به حوزه آموزش عالی کشور تقدیر کرد.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه ها مشکلات جدی در منابع مالی دارند که اگر نتوانیم کمک کنیم، باید هزینه بسیار بیشتری که مناسب کشور نیست، بپردازیم؛ اظهار امیدواری کر با تلاش سازمان برنامه و بودجه، دانشگاه‌ها امسال بتوانند تخصیص مناسب تا ۱۰۰ درصد را داشته باشند.

گفتنی است شرکت‌کنندگان پس از این نشست با همراهی هیات رییسه از آزمایشگاه مرجع، باشگاه نوآوری نیترو، پژوهشکده الکترونیک و آزمایشگاه‌های دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه علم و صنعت ایران بازدید کردند.

ل.م ۵۴


( ۱ )