در آستانه فرا رسیدن سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی؛

مرکز پژوهشی حوضه اقلیمی کاسپین در دانشگاه مازندران افتتاح شد

۲۱ بهمن ۱۳۹۸ | ۲۰:۰۶ کد : ۵۳۲۳۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۳۱
آیین افتتاح مرکز پژوهشی حوضه اقلیمی کاسپین امروز (دوشنبه) با حضور جمعی از مسئولان و دانشگاهیان دانشگاه مازندران برگزار شد.
مرکز پژوهشی حوضه اقلیمی کاسپین در دانشگاه مازندران افتتاح شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه مازندران، دکتر کوروش نوذری رییس دانشگاه مازندران در ابتدای این مراسم، با اشاره به کار جهادی که برای به سرانجام رسیدن این پروژه در زمانی کوتاه در دانشگاه مازندران صورت گرفت و با بیان شرایط سخت و نفس‌گیری که به‌واسطه زیاده‌خواهی دشمنان بر مملکت اسلامی ما اعمال شده، همدلی و همراهی اقشار مختلف دانشگاهی را در این شرایط سخت، ستودنی و تحسین‌برانگیز عنوان کرد و خواستار برداشته‌شدن گام‌های جدی‌تر و موثرتری برای اعتلای دانشگاه مازندران شد.

وی با اشاره به تصویب ۴ گروه پژوهشی ذیل پژوهشکده علوم شناختی، تصویب شیوه‌نامه حمایت از پژوهش‌های دانشجویی در دانشگاه مازندران و تصویب افزایش حمایت مالی از حضور در همایش‌ها و کنفرانس‌های بین‌المللی و تصویب امتیازات ویژه برای جذب نخبگان در جلسه اخیر هیات امنای دانشگاه، این دستاوردهای مهم را فتح باب جدیدی برای ارتقای دانشگاه، دانست و ابراز امیدواری کرد که انشاءالله شاهد هم‌دلی و هم‌گرایی جدی‌تری در دانشگاه مازندران برای رسیدن به اهداف و اندیشه‌ها و برنامه‌های بزرگ و استراتژیک باشیم.

دکتر نوذری در پایان سخنانش ضمن تقدیر و تشکر از همه دست‌اندرکاران به‌ثمر رسیدن پروژه ایجاد مرکز پژوهشی حوضه اقلیمی کاسپین، گفت: قدردان همه کسانی هستم که در راه اعتلای این وطن، این نظام و در راه اعتلای دانشگاه بزرگ مازندران تلاش می‌کنند و تردیدی ندارم که آینده‌ی بسیار بهتری فرا روی این دانشگاه قرار دارد.

کتر علیرضا خصالی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه مازندران نیز در این مراسم، با اشاره به زحماتی که برای این پروژه مهم دانشگاهی کشیده شده، نیاز مبرم این مرکز به کارهای تحقیقاتی را مهم‌ترین دلیل افتتاح این مرکز عنوان کرد و گفت: تلاش داریم از وضعیت دانشگاه نسل یک به‌سمت دانشگاه نسل سه برویم. در این راستا، آماده‌سازی بستر با ما و حرکت به سمت دانشگاه برتر منطقه، توسط محققان و پژوهش‌گران دانشگاه. این نوید را به تمامی روسای دانشکده‌ها می‌دهیم که تمامی انرژی‌مان را برای پشتیبانی از شما گذاشته‌ایم و نیازهای شما را برآورده خواهیم کرد.

کتر اکبر حاجی‌زاده مقدم معاون توسعه و پشتیبانی دانشگاه مازندران در ادامه به انعقاد قرارداد یک میلیاردی بستر اطلاعات دانشگاه اشاره کرد و افزود: این دستاوردهای مهم، همگی به همت شما دانشگاهیان عزیز تحقق یافته است. قطعاً در انجام برخی امور، ضعف‌هایی مشاهده می‌شود ولی نیت ما، رفع این مشکلات است.

دکتر مریم آخوندیان رییس مرکز پژوهشی حوضه اقلیمی کاسپین نیز در این مراسم، با بیان اهمیت دریای کاسپین در زمینه‌های حقوقی، اقتصادی، زیست‌محیطی، گردشگری و سیاسی، تاکید کرد که دانشگاه مازندران با توجه به دارا بودن موقعیت استراتژیک و مسئولیت خطیر در حوزه حفاظت از این منابع، می‌بایست فعالیت‌های مهمی را در راستای تحقق اهداف و برنامه‌های اعلام‌شده، به انجام برساند.

وی تاکید کرد: از تیرماه سال ۱۳۹۷ که مجوز تاسیس را گرفتیم در ساختمان اداری فاقد هرگونه تجهیزات آزمایشگاهی فعالیت می‌کردیم ولی همکاران پژوهشگر ما نشان دادند که می‌شود با مشکلات مبارزه کرد. در همین یک‌سال و نیم گذشته با همان امکانات ناچیز، چندین طرح ملی و بین‌المللی را دریافت کردیم و شاید پشتکار پژوهش‌گران ما باعث شد تا تصمیم به گسترش و توسعه این مرکز گرفته شود.

دکتر آخوندیان خاطرنشان کرد: این مرکز پژوهشی متعلق به هیچ دانشکده یا گروه خاصی نیست و در همه زمینه‌ها هم قابلیت کار وجود داشته و تعریف شده است. چه در زمینه مهندسی و علوم پایه و چه در گروه‌های علوم انسانی، اقتصاد و علوم سیاسی. بنابراین دست همکاری همه همکاران و پژوهش‌گران دانشگاه را به گرمی می‌فشاریم و اعلام می‌کنیم که آماده همکاری با همه عزیزان هستیم.

ل.م ۵۴


( ۲ )