بررسی ابعاد مختلف روابط ایران و روسیه در دانشگاه صنعتی اصفهان

۲۴ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۳:۲۱ کد : ۵۳۲۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۲۶
درنشستی با حضور لئونید ساوین دستیار مشاور رئیس جمهور روسیه، ابعاد مختلف روابط سیاسی و منطقه ای ایران و روسیه مورد بررسی قرارگرفت. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، لئونید ساوین با تبریک سالگرد پیروزی ان...
درنشستی با حضور لئونید ساوین دستیار مشاور رئیس جمهور روسیه، ابعاد مختلف روابط سیاسی و منطقه ای ایران و روسیه مورد بررسی قرارگرفت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، لئونید ساوین با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران به تاریخ تحولات روسیه از زمان لنین، استالین و سرنگونی کمونیسم و شوروی اشاره کرد وگفت: دولت روسیه به دو گروه غرب‌گرا و گروه متمایل به روسیه اصیل تقسیم می شود.
وی بابیان این که روسیه درحال برگشت به فرهنگ اصیل و سنتی خود است افزود: با وجود تمایل 90 درصدی مردم این کشور به روسیه اصیل، باز هم مشکلاتی در روسیه در رابطه با غرب وجود دارد.
دستیار مشاور رئیس جمهور روسیه علاقه هر دو ملت به بازگشت منجی را از نکات مشترک میان دو ملت ایران وروسیه عنوان کرد و ادامه داد: فرهنگ مبارزه برای اعتقاد، فرهنگ عدالت‌طلبی برای کل جهان و توجه به استقلال و مقابله با جهانی سازی از دیگر وجوه تشابه دو ملت ایران و روسیه است.
لئونید ساوین به تلاش غرب به منظور پیاده‌سازی لیبرالیسم درهمه جوانب زندگی اشاره کرد و گفت: روسیه در تلاش است که کشورهای منطقه اوراسیا را به استقلال کامل همراه با اتحاد دعوت کند.
وی با بیان این که سرنوشت کشورهایی که تمایل به ارتباط با غرب نشان داده‌اند، تجزیه و درگیری‌های داخلی بوده است افزود: در روسیه به علت تحریم‌ها، پیشرفت‌هایی متکی به توان داخلی ایجاد شده است.
لئونید ساوین وحدت کشورهایی چون ایران، روسیه، چین را تنها راه مقابله با سیاست حضور غرب درآسیای مرکزی و کشورهای حاشیه خلیج فارس عنوان کرد.
این اندیشمند روسی اضافه کرد: وجود افراد متمایل به صهیونیست در دولت روسیه باعث شده تا روابط این کشور با اسرائیل همچنان ادامه داشته باشد، ولی درمجموع روسیه رابطة استراتژیک با اسرائیل ندارد.
دستیار مشاور رئیس جمهور روسیه درپایان تصریح کرد: ما نه تنها به دنبال روابط دیپلماتیک، بلکه در همه زمینه‌ها و حتی روابط مردم در دو کشور ایران و روسیه هستیم.
گفتنی است این نشست با عنوان "ما و روسیه از دیدگاه یک اندیشمند روسی" به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزارشد.