هم‌زمان با ایام‌ا... دهه مبارک فجر صورت گرفت؛

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و ارتش جمهوری اسلامی ایران

۲۰ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۶:۱۳ کد : ۵۳۱۸۴ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۳۴۱
تفاهم‌نامه همکاری بین مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و ارتش جمهوری اسلامی ایران با هدف توسعه همکاری‌های علمی، پژوهشی و اجرایی و توسعه اسناد جامع علمی منعقد شد.
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و ارتش جمهوری اسلامی ایران

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، این تفاهم‌نامه همکاری امروز (یکشنبه) توسط دکتر وحید احمدی، مشاور وزیر علوم و رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و امیردریادار حبیب الله سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران و با حضور جمعی از رؤسای پژوهشگاه‌های کشور، مسئولان وزارت علوم و فرماندهان ارتش به امضا رسید.
در ابتدای این نشست، دکتر احمدی، با تبریک دهه مبارک فجر اظهار داشت: در همه دنیا این موضوع برقرار است که سرریز پیشرفت‌های علمی در بخش نظامی مورد استفاده‌های عمومی قرار می‌گیرد. این همکاری‌های علمی بین بخش نظامی و دانشگاهی ایران نیز برقرار است. امروز این مرکز به عنوان بازوی سیاستگذاری علمی آموزش عالی کشور وارد این بخش شده و به امضای تفاهم‌نامه‌ای با ارتش جمهوری اسلامی ایران اقدام می‌کند.
وی درخصوص زمینه‌های موجود در تفاهم‌‎نامه همکاری گفت: همکاری مشترک در زمینه آینده‌نگاری، دیده‌بانی و رصد علم و فناوری در حوزه‌های تخصصی ارتش، پیاده‌سازی استراتژی‌های مدیریت دانش و مستندسازی تجارب سازمانی در ارتش، تدوین و به‌روزرسانی اسناد راهبردی علم و فناوری، انجام، نظارت و داوری فعالیت‌های علمی و پژوهشی بر اساس اولویت‌ها، ترویج علم در قالب انتشار دستاوردهای مختلف علمی، پژوهشی و فرهنگی و برگزاری دوره‌های آموزشی‌، نشست‌های تخصصی، کارگاه‌ها، همایش‌ها و جلسات اندیشه‌ورزی از جمله این همکاری‌ها هستند.
مشاور وزیر علوم درخصوص دیگر زمینه‌های همکاری خاطرنشان کرد: همکاری مشترک در زمینه تبادل و بهره‌برداری از ظرفیت علمی اعضای هیئت علمی و پژوهشگران، فراهم کردن زمینه‌های لازم برای برگزاری دوره‌های دکتری مشترک، پسادکتری، بورس تحصیلی و فرصت‌های مطالعاتی، جذب و بهره‌برداری از نخبگان مرتبط در قالب طرح‌های کسری خدمت و جایگزین خدمت سربازی، طراحی و تهیه سامانه‌های نرم‌افزاری و استفاده از تجهیزات، امکانات و ظرفیت‌های علمی و اجرایی طرفین از دیگر زمینه‌های همکاری هستند.
امیر دریادار حبیب‌اله سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در این مراسم با اشاره به اینکه امیدواریم این تفاهم‌نامه منشأ خیر برای هر دو طرف باشد گفت: فرمانده معظم کل قوا بارها تذکر داده‌اند که باید قوی شویم؛ قوی به معنای آن نیست که دیگران را تهدید کنیم، بلکه به معنای این است که دیگران نتوانند ما را تهدید کنند. در بحث نظامی منظور از قوی شدن قدرت بازدارندگی است. برای قوی شدن باید در ابعاد مختلفی کار کنیم، از نیروی انسانی توانمند و کارآمد و از تجهیزات مناسب برخوردار باشیم.
وی افزود: دنیا در حال پیشرفت است و باید همگام با جهان پیش برویم، اگر به همین که رسیدیم بسنده کنیم باز هم عقب می‌افتیم، بنابراین نمی‌توانیم ارتباط خود را با مراکز علمی قطع کنیم. حتماً باید از علم روز برای ساختن تجهیزات روز استفاده کرد تا بتوانیم در مقابل تهدیدات روز ایستادگی کنیم.
معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه در ارتش هفت دانشگاه وجود دارد، اما نمی‌توانیم از توانمندی‌های مراکز دیگر علمی بهره‌مند نشویم، خاطرنشان کرد: باید تحریم را به فرصت تبدیل کنیم و خلاقیت‌ها را رشد دهیم. هدف از این تفاهم‌نامه توسعه همکاری‌های مشترک دانشی، علمی، پژوهشی و آموزشی در حوزه‌های مختلف نظیر توسعه اسناد، ترویج علم، توسعه فناوری، آینده‌نگاری و انجام تحقیقات مشترک بر اساس مأموریت‌ها و اهداف تفاهم‌نامه است.
در پایان مراسم و پس از امضای تفاهم نامه، دکتر قبادی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی نیز در زمینه مبحث آینده پژوهشی و نقش علوم انسانی در این حوزه به ایراد سخنرانی پرداخت.
ه. ع ۷۳/ ل. م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷