بررسی راهکارهای ارتقا و توسعه همکاری های مشترک پژوهشی حوزه و دانشگاه دردانشگاه تبریز

۳۱ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۱:۳۷ کد : ۵۳۱۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۴۳۹
درنشستی مشترک، با حضور معاون پژوهشی حوزه های علمیه کشور، راهکارهای ارتقا و توسعه همکاری ها و فعالیت های پژوهشی حوزه و دانشگاه، دردانشگاه تبریز مورد بررسی قرارگرفت. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم...
درنشستی مشترک،  با حضور معاون پژوهشی حوزه های علمیه کشور، راهکارهای ارتقا و توسعه همکاری ها و فعالیت های پژوهشی حوزه و دانشگاه، دردانشگاه تبریز مورد بررسی قرارگرفت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمدرضا پورمحمدی رئیس دانشگاه تبریز دراین نشست ضمن معرفی اجمالی دانشگاه تبریز با تاکید براینکه جایگاه دانشگاه ها را براساس عملکرد آموزشی و پژوهشی می سنجند، گفت: دانشگاه تبریز در طول تاریخ تاسیس خود به پشتوانه تاریخ علمی و آموزشی این منطقه، علاوه بر پیشگامی درحوزه های علمی و آموزشی در بسیاری ازعرصه های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نیز پیشتاز سایر دانشگاه های کشور بوده است.
وی افزود: این دانشگاه در شروع انقلاب فرهنگی، قیام 29 بهمن تبریز، عرصه سازندگی و پیروزی جنگ تحمیلی نقش تعیین کننده ای داشته و به خاطر شهادت 22 تن از دانشجویان به هنگام پشتیبانی از رزمندگان جبهه های جنگ تحمیلی به عنوان مشهدالشهدای دانشگاه های کشور مطرح است.
دکتر پورمحمدی با اشاره به افتخارات بین المللی دانشگاه تبریز، گفت:  براساس آخرین رتبه‌بندی موسسه بین‌المللی لایدن،  این دانشگاه در رتبه 492 دنیا  بوده و همچنین جزو یک درصد دانشگاه های تاثیرگذار جهان است.
رئیس دانشگاه تبریز وجود 24 هزار دانشجو، بیش از 750 نفر هیئت علمی، 21 دانشکده، چندین دانشکده اقماری، پردیس بین المللی، بیش از 10 مرکز پژوهشی و قطب علمی، 200 مرکز مجهز را از دیگر پتانسیل های این دانشگاه برشمرد و گفت: این دانشگاه در حوزه علوم اجتماعی و انسانی نیز به نوعی پیشتاز سایر دانشگاه ها است به طوری که از 21 دانشکده و 10 مرکز پژوهشی موجود دراین دانشگاه به ترتیب 6 دانشکده و سه مرکز مربوط به این حوزه است.
وی درخصوص توسعه همکاری های مشترک بین حوزه و دانشگاه نیز یادآور شد: به برکت این انقلاب در دهه ها و سال های اخیر توسعه همکاری مشترک در بخش های مختلف افزایش یافته و با برگزاری چنین نشست ها و جلساتی می توان بر توسعه همکاری مشترک شتاب بیشتری داد.
معاون پژوهشی حوزه های علمیه کشور،  نیز دراین آیین با تاکید بر بهره گیری از توان ظرفیت های علمی و آموزشی حوزه و دانشگاه بر حل مشکلات کلان کشور و رفع نیاز جامعه، گفت: ظرفیت های بالایی در دو طرف وجود دارد  و از این رو با ایجاد تعامل و ارتباط و به خصوص فراهم کردن فضایی مناسب می توان ضمن بهره گیری از پتانسیل های همدیگر، گام های موثری در عرصه های مختلف کشور برداشت. 
حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی عماد در ادامه با بیان اینکه جریان تولید علم و فناوری در کشور باید نظام مند و هدفمند باشد، تصریح کرد: در سال های اخیر رشد تولید علم در شاخه های مختلف علوم از جمله رشته های علوم پایه، در کشور شتاب بیشتری داشته ولی در رشته های علوم اجتماعی و انسانی وضعیت ایده آل نیست و نیاز به توجه و تلاش بیشتری را می طلبد که در این راستا نیز حوزه های علمیه و دانشگاه ها باید نقش پررنگ تری ایفا کنند.
وی افزود: برخی موازی کاری ها در تولید علم، باعث شده ظرفیت و پتانسیل رشته های موجود در ایران، رشد قابل توجهی نداشته باشد.
معاون پژوهش حوزه های علمیه در بخش دیگر سخنان خود یادآور شد: با تعیین یک دستگاه متولی در تولید علم و فناوری کشور و تدوین برنامه های راهبردی با توجه به نیاز روز جامعه، می توان گام های موثری در توسعه و رشد علوم مختلف ازجمله در حوزه علوم اجتماعی و انسانی برداشت.
حجت الاسلام والمسلمین عماد، درخاتمه یادآور شد: با برگزاری چنین نشست های مشترک، تدوین اجرای پایان نامه ها، انجام کار تحقیقاتی، برگزاری کرسی های آزاد اندیشی، همایش ها، سمینارها، کارگاه های مشترک می توان ارتباط حوزه و دانشگاه را گسترش داد.
گفتنی است دراین نشست همچنین جمعی از مدیران و استادان دانشگاه تبریز در حوزه علوم اجتماعی و انسانی و مسئولان و طلاب حوزه های علمیه آذربایجان شرقی شرکت کننده به ارائه نکته نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.

( ۱ )