در طرح ارتباط با صنعت پژوهشگران دانشگاه‌های حکیم سبزواری و خوارزمی صورت می‌گیرد؛

مدل‌سازی کمی و کیفی سفره‌های آب زیرزمینی با تکیه بر انتقال و انتشار آلاینده‌ها

۱۷ بهمن ۱۳۹۸ | ۰۹:۲۶ کد : ۵۳۱۱۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۰۰
در طرح پژوهشی و تحقیقاتی ارتباط با صنعت دکتر مهدی زارعی و دکتر مهدی بروغنی اعضای هیئت علمی دانشگاه حیکم سبزواری و دکتر امیر صابری‌نصر مدرس دانشگاه خوارزمی«مدل‌سازی کمی و کیفی سفره‌های آب زیرزمینی با تکیه بر انتقال و انتشار آلاینده­ ها” بررسی می‌شود.
مدل‌سازی کمی و کیفی سفره‌های آب زیرزمینی با تکیه بر انتقال و انتشار آلاینده‌ها

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، دکتر مهدی زارعی در خصوص این طرح گفت: این قرارداد با اعتبار هفتصد و چهل و دو میلیون ریال بین دانشگاه حکیم سبزواری و شرکت آب و فاضلاب استان خراسان رضوی منعقد شده و مطالعات آن طی مدت یک‌سال انجام خواهد شد.
عضو هیئت علمی مرکز پژوهشی علوم جغرافیایی و مطالعات اجتماعی دانشگاه حکیم سبزواری افزود: سبزوار به لحاظ جغرافیایی و اقلیمی در منطقه‌ای واقع شده است که به دلیل عدم وجود رودخانه‌های دائمی و نیمه‌دائمی از نظر منابع آبی محدود است و آبهای زیرزمینی نقشی اساسی در تأمین آب شرب منطقه ایفا می‌نماید.
دکتر زارعی ادامه داد: بر این اساس تعیین منشاء آلاینده‌های موجود در منابع آب، حفظ کیفیت آب‌های زیرزمینی و جلوگیری از آلوده شدن آنها به خصوص در این منطقه حائز اهمیت فوق‌العاده‌ای در حفظ سلامت ساکنان می‌باشد.
وی با اشاره به اینکه شهرستان سبزوار به ویژه محل چاه‌های آب شرب آن بر روی سازند کرومیت واقع شده که سبب آلودگی آب شرب می شود، افزود: حل این معضل در دستور کار مدیران بالارتبه شرکت آب و فاضلاب استان قرار گرفته است، لذا طرح حاضر به منظور بررسی وضعیت آلودگی آب شرب سبزوار، تعیین منشاء آلودگی کروم، نحوه حرکت و انتشار آن و ارائه راه‌کارهای کاهش یون مذکور هدف گذاری شده و کمک شایان توجهی به بالا بردن کیفیت آب شرب می‌نماید.
دکتر زارعی اظهار داشت: با توجه به اهداف مطالعه در این پروژه پس از بررسی مطالعات مرتبط و مروری بر تجارب سایر کشورها با انجام نمونه‌برداری از منابع آب شرب شهرستان سبزوار، کیفیت این منابع مورد بررسی قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: در گام نخست این پژوهش منشاء آلاینده‌ها در گستره طرح تعیین و سپس به تهیه مدل ریاضی کمی و کیفی آبخوان به منظور تشخیص نحوه حرکت و پراکنش یون کروم در محیط پرداخته و در گام پایانی راه‌کارهای اجرایی جهت کاهش آلودگی منابع آب شرب ارائه می‌گردد.
دکتر زارعی خاطرنشان کرد: نتایج این مطالعه علاوه بر فراهم کردن امکان پایش کیفی منابع آب شرب، تعیین مناطق مناسب برای حفر چاه آب شرب در آینده و یا تغییر محل چاه‌های آب شرب فعلی، راهکارهایی جهت تقلیل و یا حذف آلودگی مربوطه ارائه خواهد کرد که کمک ویژه‌ای در حفظ کیفیت آب شرب و سلامت ساکنین شهرستان خواهد بود.
ل.م ۵۴


( ۱ )