مدیرکل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان خبر داد؛

روند روبه رشد فعالیت‌های تربیت بدنی در دانشگاه‌های کشور

۱۶ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۴:۴۸ کد : ۵۳۱۰۴ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۰۹
مدیرکل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان شصت و پنجمین نشست معاونان دانشجویی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور که امروز چهارشنبه در دانشگاه پیام نور برگزار شد، از روند روبه رشد فعالیت‌های تربیت بدنی در دانشگاه‌های کشور خبر داد.
روند روبه رشد فعالیت‌های تربیت بدنی در دانشگاه‌های کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمدحسین علیزاده در گزارشی از برنامه چندسال اخیر سازمان امور دانشجویان و اداره کل تربیت بدنی به احداث پروژهای ورزشی زودبازده شامل: زمین چمن مصنوعی، زمین ورزشی کفپوش و فضای ورزشی روباز، اتاق تندرستی و مراکز مشاوره تندرستی اشاره کرد و گفت: این طرح‌ها با مشارکت و همکاری این سازمان، صندوق رفاه دانشجویان، دانشگاه ها و اداره کل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم عملی شد و توانست سرانه فضای ورزشی دانشگاه‌ها را تا دومتر مربع افزایش دهد.

وی در گزارشی از وضعیت نیروی متخصص تربیت بدنی در دانشگاه ها افزود: میانگین نیروی متخصص تربیت بدنی در دانشگاه‌های کشور سه نفر است که در ۳۷ دانشگاه کمتر از سه نفر و در ۶۵ دانشگاه بیشتر از سه نفر متخصص تربیت بدنی در دانشگاه ها فعالیت می‌کنند که ارتقای وضعیت نیروی انسانی و تغییر ساختار اداری ادارات تربیت بدنی در ساختار سازمانی دانشگاه ها یک ضرورت است.

مدیرکل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان با اشاره به ضرورت تصویب برنامه راهبردی تربیت بدنی دانشگاه‌ها در هیات‌های امنا گفت: در سال ۹۷ تعداد ۴۶ دانشگاه دارای برنامه راهبردی تربیت بدنی بوده اند که این تعداد در سال جاری به ۵۶ دانشگاه افزایش یافته است اما نیاز است کلیه دانشگاه‌ها برنامه راهبردی تربیت بدنی خود را ارائه کنند.

وی با اشاره اینکه اخیراً آیین‌نامه اصلاحی تشکیل شورای ورزش به دانشگاه‌ها ارسال شد، افزود: در ۳۹ دانشگاه کشور در سال ۱۳۹۸ شورای ورزش تشکیل شده است.

دکترعلیزاده درخصوص وضعیت اختصاص و جذب بودجه تربیت بدنی در دانشگاه‌ها گفت: به ۲۰ دانشگاه بالاتر از میانگین کشوری بودجه تخصیص یافته است و میزان جذب بودجه نیز در ۲۵ دانشگاه از میانگین کشوری بیشتر بوده است، علیرغم تخصیص بودجه به ورزش دانشگاه‌ها بسیاری از دانشگاه‌ها موفق به دریافت منابع بودجه ای خود نمی‌شوند علت عمده آن عدم تحقق تخصیص‌ها یا خرج بودجه ورزش در سایر بخش ها است.

مدیرکل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان در همین راستا اظهار داشت: در سال ۱۳۹۷ تعداد ۴۸ زمین چمن مصنوعی و در سال ۱۳۹۸ نیز ۱۹ زمین چمن مصنوعی و ۲۶ پروژه کفپوش زمین روباز در دستور کار اداره کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان بوده است که از این تعداد ۴۹ چمن مصنوعی و ۵ پروژه کفپوش به بهره برداری رسیده است. این پروژه ها با همکاری صندوق رفاه دانشجویان و دانشگاه‌های مجری احداث شده اند.

همچنین اداره کل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم در سال ۱۳۹۷ با اختصاص اعتباری معادل ۸ میلیارد تومان برای احداث و تکمیل ۲۰ پروژه عمرانی ورزشی و در سال ۱۳۹۸ با اعتباری بالغ بر ۱۸ میلیارد تومان در ۳۰ پروژه عمرانی ورزشی شامل استخر سرپوشیده، سالن های چند منظوره و زمین های روباز ورزشی کمک کرده است.

دکترعلیزاده درخصوص تجهیز اتاق‌های تندرستی در خوابگاه‌های دانشجویی گفت: تاکنون ۱۰۷ اتاق در بیش از ۸۰ دانشگاه راه‌اندازی شده است و همچنین تعداد ۷۰ مرکز مشاوره و تندرستی به منظور پایش وضعیت جسمانی دانشجویان در دانشگاه‌های کشور ایجاد شده است.

وی افزود: برگزاری پانزدهمین المپیاد ورزشی قهرمانی دانشجویان در تابستان سال آتی در دانشگاه گیلان یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ورزشی سازمان امور دانشجویان است و در ۱۸ رشته ورزشی در گروه پسران و ۱۴ رشته ورزشی گروه دختران برگزار می‌شود.

دکترعلیزاده تاکید کرد: مقدمات برگزاری پانزدهمین المپیاد ورزشی فراهم شده است و هم اکنون مسابقات منطقه‌ای کسب سهمیه ورودی برای حضور در این المپیاد در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در حال انجام است.

وی در مقایسه تعداد شرکت‌کنندگان دو المپیاد چهارم و سوم ورزش همگانی دانشجویان گفت: در سومین المپیاد تعداد شرکت‌کنندگان ۱۱۳۰ نفر و شامل ۵۶۹ دانشجوی پسر و ۵۶۱ دانشجوی دختر بود که در المپیاد چهارم تعداد شرکت کنندگان به ۴۰۰۰ نفر افزایش یافت که شامل ۲۲۰۰ دانشجوی پسر و ۱۸۰۰ دانشجوی دختر بود.

مدیرکل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان با تاکید براینکه رویکرد این سازمان استفاده از ظرفیت داوطلبان برای برگزاری رقابت‌های ورزشی است گفت: در المپیاد سوم ورزش همگانی ۳۵۰ داوطلب در برگزاری این رویداد مشارکت داشتند که در المپیاد چهارم در تابستان سال ۹۸ این مشارکت به ۳۹۰ داوطلب افزایش یافت.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴


( ۲ )