به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان؛

بیستمین همایش ملی مهندسی سطح در حال برگزاری است

۱۶ بهمن ۱۳۹۸ | ۰۹:۰۰ کد : ۵۳۰۸۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۲۱
بیستمین همایش ملی مهندسی سطح و نخستین کنفرانس آنالیز تخریب و تخمین عمر، با حضور اعضای هیئت علمی، دانشجویان، پژوهشگران، کارشناسان و متخصصان صنعت در دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان در حال برگزاری است.
بیستمین همایش ملی مهندسی سطح در حال برگزاری است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی اصفهان، در این آئین دکترسیدمهران نحوی رئیس هیئت مدیره انجمن سطح، با اشاره به آغاز فعالیت این انجمن در سال ۱۳۷۲، برگزاری همایش‌های مهم در دانشگاه‌های گوناگون، مجموعه‌های صنعتی، پژوهشگاه‌ها و اتاق بازرگانی را از جمله فعالیت‌های این انجمن برشمرد و گفت: نگرش مسئولان در انجمن سطح تا به امروز این بوده که این انجمن بتواند نقش ترویجی خودش را در حوزه مهندسی سطح به خوبی ایفا کند.
وی برقراری ارتباط میان حوزه‌های مختلف در صنایع، پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها در سراسر کشور را از دیگر رسالت های انجمن سطح عنوان کرد و گفت: انتشار نشریه وکتاب، برگزاری سمینارها، ایفای نقش در تدوین استانداردها، برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی از جمله فعالیت های این انجمن در ترویج دانش و فناوری سطح در کشور محسوب می گردد.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به آثار و دستاوردهای ارزشمند این فعالیت ها، ابراز امیدواری کرد؛ این اقدامات، قدرتمندتر ادامه پیدا کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با تأکید بر شرایط دشوار کنونی کشور، بیان کرد: همگی ما باید سعی کنیم نقش خودمان را در دانشگاه در حوزه علم و فناوری با انسجام و استحکام ایفا کنیم.
وی همفکری و همدلی را یکی از آثار برگزاری این رویدادها دانست و افزود: امروز وقتی مشکلات بودجه نفتی مطرح می‌شود تکیه ما بر دانش و فناوری‌های استراتژیک و پیشرفت بسیار روشن‌تر می‌شود.
دکترنحوی با بیان اینکه مهندسی سطح از ابتدا در دنیا به عنوان یک بخش مهم از فناوری های پیشرفته و استراتژیک مطرح بوده که می تواند ارزش افزوده بسیاری داشته باشد، گفت: محدودیت‌ها باید ما را به سمت تمرکز بر ارتقای دانش و فناوری سطح در کشور ببرد.
دکترفخرالدین اشرفی‌زاده رئیس بیستمین همایش ملی مهندسی سطح نیز در این مراسم با اشاره به تاریخچه علم سطح و اهمیت آن در حوزه های مختلف صنعتی، گفت: ایده مهندسی سطح در سال ۱۹۸۵ به عنوان یک موضوع بین‌رشته‌ای ارایه شد و هدف اصلی آن، مقابله با مکانیزم‌های تخریب است.
وی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد مکانیزم های تخریب از سطح شروع می شود، افزود: با مقاوم سازی مناسب در سطح می توان از بسیاری این تخریب ها جلوگیری کرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان اضافه کرد: تحلیل و آنالیز تخریب توسط ذهن همه انسان ها انجام می شود تا از تکرار تخریب جلوگیری کنند.
وی با تأکید بر لزوم شناسایی عوامل تخریب قطعات مهندسی، مواجهه با تخریب را یک موضوع همگانی دانست و تصریح کرد: تخریب سطح بصورت های تدریجی (قابل پیش بینی)، ناگهانی (خسارت مالی) و حادثه ساز (خسارت جانی) تقسیم بندی می شود.
دکتراشرفی‌زاده با بیان پیچیدگی های تحلیل تخریب، به زمینه های گوناگون آن اشاره کرد وگفت: مکانیک، متالورژی، فیزیک، شیمی، خوردگی، ساخت و تولید، آنالیز تنش، مسائل طراحی، مکانیک شکست و روش های غیر مخرب از جمله این زمینه هاست.
رئیس بیستمین همایش ملی مهندسی سطح با اشاره به مشکلات و موانع انجام آنالیز تخریب، ادامه داد: فقدان اطلاعات کافی از واقعه، عدم مستندسازی واقعی، نداشتن متریال مناسب برای نمونه سازی، صدمه دیدن و از بین رفتن شواهد از جمله این مشکلات است.
وی با تأکید بر اینکه انجمن علوم و تکنولوژی سطح ایران واجد شرایط لازم برای شروع ایده سطح در مهندسی پزشکی است، افزود: قابلیت های دانشگاه های اصفهان، سابقه زیست مواد در مجموعه و وجود شرکت های دانش بنیان از جمله مزایای اصفهان در این زمینه محسوب می شود.
دکترعباس بهرامی دبیر بیستمین همایش ملی مهندسی سطح نیز در این آیین با بیان اینکه دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان در دو سال گذشته بیش از ۱۰۰ مورد آنالیزتخریب انجام داده است، گفت: از ۸۰ مقاله پذیرفته شده، تعداد ۳۴ مقاله به صورت شفاهی و ۴۶ مقاله نیز بصورت پوستر ارائه خواهد شد.
وی با اشاره به برگزاری کارگاه های مختلف آموزشی در این همایش، امتیازهای همایش سطح برای شرکت کنندگان را مطرح کرد و افزود: چاپ مقاله های برتر مطابق نظر کمیته علمی در مجله علمی پژوهشی علوم و مهندسی سطح، نمایه شدن تمامی مقالات پذیرفته شده در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC و سیویلیکا، چاپ کاغذی مجموعه چکیده مقالات و چاپ الکترونیکی مجموعه کامل مقالات از جمله این امتیازات است.

همچنین تقدیر از فعالیت های علمی و پژوهشی دکترحسین ادریس به عنوان پیشکسوت علم مهندسی مواد نیز از دیگر بخش های آیین افتتاحیه بیستمین همایش ملی مهندسی سطح و نخستین کنفرانس آنالیز تخریب و تخمین عمر در دانشگاه صنعتی اصفهان بود.
گفتنی است بیستمین همایش ملی مهندسی سطح و نخستین کنفرانس آنالیز تخریب و تخمین عمر با حضور اعضای هیئت علمی، دانشجویان، پژوهشگران، محققان، کارشناسان ومتخصصان صنعت تا ۱۷ بهمن ماه سال جاری در دانشگاه صنعتی اصفهان ادامه خواهد داشت.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: صنعتی اصفهان