برای نخستین بار در کشور صورت گرفت؛

ساخت لامپ ضد باکتری با استفاده از نور مریی توسط محققان پارک علم و فناوری گیلان

تعداد بازدید:۲۰۶۳
لامپ آنتی‌باکتریال با نور مرئی برای اولین بار در کشور به همت محققان پارک علم و فناوری گیلان و در مرکز رشد واحدهای فناور تالش ساخته شد.
ساخت لامپ ضد باکتری با استفاده از نور مریی توسط محققان پارک علم و فناوری گیلان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری گیلان، جعفر معصومی اندبیل، درخصوص تولید این لامپ آنتی‌باکتریال گفت: با ثبت این اختراع، ایران به عنوان دومین کشور دارنده این تکنولوژی در جهان معرفی شد.

وی درباره این اختراع گفت: هنگام مطالعات بیوشیمی، نقش نور و سنتز در گیاهان، مولکول‌هایی مشاهده کردم که طیف نوری خاصی را جذب می‌کردند و درون باکتری‌ها جای داشتند.

معصومی درخصوص ایده و طرح این اختراع از کجا آمده است گفت: با توجه به رزومه، موضوع پایان نامه و همچنین گرایش مقطع ارشد در زمینه بایو فتونیک و مطالعات فراوان انجام شده در زمینه های نانو ذرات و مولکول های شیمیایی خاص که رفتارهای خاص در مقابل پرتوهای نور داشتند کم کم به سمت این موضوع سوق پیدا کردم. پروسه تحقیق یکسال طول کشید. سپس اقدام به ساخت و پیاده سازی ایده و طرح خود نمودم. بعد از پیاده سازی برای بررسی صحت موضوع در دو دانشگاه صنعتی امیرکبیر و علوم پزشکی شهید بهشتی آزمایش انجام شد و بررسی‌ها نشان داد طول موج خروجی از لامپ در محدوده طیف نور مریی قرار دارد و آزمایش بر روی انواع باکتری‌های پاتوژن بیمارستانی، نشان داد که زیر نور لامپ طراحی شده تمام باکتری‌های پاتوژن از بین رفته‌اند.

یکی از چالش های بسیار مهم در مراکز درمانی و بیمارستان ها این است که محیط درمانی عاری از هرگونه باکتری عفونت زا را فراهم کنند. در نتیجه برای این مهم اقدامات از جمله شستن دست ها، استفاده از ماسک و دستکش، استفاده از مواد شیمیایی ضدعفونی کننده خطرناکی مانند بخار پراکسید هیدروژن و سوپر اکسید آب و همچنین استفاده از لامپ هایی با اشعه نور خطرناک فرابنفش ( uv ) با طول موج در حدود ۲۵۰ تا ۲۶۰ نانومتر انجام می شود.

اکثر روش‌های فوق برای ضدعفونی و گندزدایی علاوه بر اینکه برای سلامتی انسان بسیار خطرناک می باشند علمکرد موقت و گذاری در از بین بردن باکتری های عفونت زا دارند! طوری که بعد از چند ساعت استفاده از آن باز باکتری ها شروع به رشد می نمایند. به علت خطرناک بودن بعضی از روش ها، در زمان ضدعفونی باید بیمار از اتاق به بیرون انتقال پیدا کند که چندان کار مناسبی نیست. این کار برای بیماران بخش هایی مانند بخش سوختگی و مراقبت های ویژه بسیار دشوار و پر خطر می باشد. بنابراین ما به روشی نیازمندیم که بتواند به طور پیوسته همه جا را از باکتری های عفونت زا تمیز نماید و همچنین برای سلامتی انسان مضر نباشد.

اهداف از این اختراع را می توان به مواردی همچون جلوگیری از انتقال بیماری ها، کاهش دوره بستری شدن بیمار، کاهش هزینه های بیمار و بیمارستان، تسریع در بهبود بیماران، آنتی باکتریال نمودن محیط های درمانی، صنعتی، کشاورزی و محیط های عمومی اشاره کرد.

معصومی از مزایای این طرح گفت: یکی از بزرگترین و مهم ترین مزیت این لامپ استفاده از نور مریی است. این طیف نوری برای سلامت انسان خطرناک نیست. اما لامپ فرابنفش uv )) دارای اشعه نوری خطرناکی برای انسان است.

دومین مزیت این لامپ این است که همیشه و بطور پیوسته می توان از آن برای میکروب زدایی استفاده کرد. لامپ های فرابنفش ( uv ) به علت داشتن نور خطرناک همیشه نمی توان از آن استفاده کرد. اصولاً به صورت خیلی محدود و کنترل شده از آن می توانند استفاده کنند.

نور خروجی از این لامپ می تواند باکتری های موجود در سطوح نرم، سطوح سخت و همچنین باکتری های موجود در هوا را نیز از بین ببرد. در حالی که لامپ فرابنفش قادر است باکتری های موجود در سطوح سخت و نرم را ازبین ببرد. همچنین نور فرابنفش قادر به عبور از شیشه، پلاستیک و حتی انتشار در جو زمین نیست ولی نور مریی می تواند

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

 

 


( ۱۱ )