برپایی کنفرانس بین‌المللی اطلاعات کوانتومی در دانشگاه صنعتی اصفهان

۱۵ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۱:۱۹ کد : ۵۲۹۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۱۹
چهارمین کنفرانس بین‌المللی اطلاعات کوانتومی توسط دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه صنعتی شریف و با حمایت دانشگاه کلگری کانادا، 15 تا 19 شهریورماه در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می‌شود. به گزارش روابط عمو...
چهارمین کنفرانس بین‌المللی اطلاعات کوانتومی توسط دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه صنعتی شریف و با حمایت دانشگاه کلگری کانادا، 15 تا 19 شهریورماه در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می‌شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، اطلاعات کوانتومی از مهم‌ترین موضوعات مرتبط با رایانه‌های کوانتومی است که به گفته کارشناسان این رایانه ها می توانند با بهره گیری از ویژگی‌های کوانتومی در جهت ذخیره اطلاعات و رفع محدودیت‌های رایانش و مخابرات کلاسیک تحولی عظیم در دنیای رایانه‌ها ایجاد کنند.
دکتر فرهاد شهبازی ،سرپرست تیم اجرایی چهارمین کنفرانس بین‌المللی اطلاعات کوانتومی با اعلام خبر برگزاری این دوره از کنفرانس گفت: تیمی از دانشمندان برجسته‌ بین‌المللی شامل 23 دانشمند از کشورهای کانادا، انگلیس، آلمان، ایتالیا، بلژیک، لهستان، اسلواکی، آمریکا، استرالیا، ژاپن، هند، آرژانتین، فرانسه، اسپانیا و اتریش به همراه پژوهشگران برجسته‌ داخلی به‌ عنوان کمیته‌ برنامه‌ریزی، با برگزارکنندگان این کنفرانس در دانشگاه صنعتی شریف همکاری می‌کنند.
وی با اشاره به قرارگیری نظریه‌ اطلاعات و رایانش کوانتومی در زمره‌ داغ ترین موضوعات تحقیقاتی در کشورهای پیشرفته دنیا تصریح کرد: امروزه با به‌کارگیری فناوری‌های مدرن، توانایی کار کردن و کنترل سیستم‌های ریز فراهم شده است.
وی تصریح کرد:مطالعات نظری و تجربی بر روی چنین سیستم‌هایی که برخلاف سیستم‌های روزمره فیزیک حاکم بر آن‌ها به جای فیزیک کلاسیک، فیزیک کوانتومی است، منجر به پیدایش و ظهور دانش جدید اطلاعات و رایانش کوانتومی شده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که دستاوردهای دانش اطلاعات کوانتومی هم اکنون از حوزه‌ی نظری خارج شده و کاربردهای عملی بسیاری یافته است افزود: اهمیت این فعالیت های تجربی به حدی رسیده است که جایزه نوبل فیزیک 2012 به نتایج تجربی این حوزه از دانش اختصاص یافت.
وی گروه اطلاعات کوانتومی دانشگاه صنعتی شریف را پیشتاز انجام پژوهش در این زمینه در ایران و خاورمیانه دانست و اضافه کرد: این مجموعه از سال 2001 میلادی (1381 شمسی) به پرورش دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری در این زمینه پرداخته است.
سرپرست تیم اجرایی چهارمین کنفرانس بین‌المللی اطلاعات کوانتومی اضافه کرد: دوره های اول و دوم این کنفرانس به همراه اولین مدرسه‌ی اطلاعات کوانتومی، در دانشگاه کیش، دوره‌ سوم در دانشگاه صنعتی شریف و چهارمین دوره با همکاری دانشگاه صنعتی اصفهان و طی روزهای 15 الی 19 شهریورماه جاری در محل این دانشگاه برگزار خواهد شد.