برپایی همایش ملی "پایداری خانواده، تعالی جامعه" باحضور معاون ریاست جمهوری درامور زنان وخانواده

۲۰ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۵:۰۵ کد : ۵۲۹۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۲۶
همایش ملی "پایداری خانواده، تعالی جامعه" به همت جهاد دانشگاهی دانشگاه الزهرا(س)، معاونت ریاست جمهوری درامورزنان و خانواده، معاونت فرهنگی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری ومعاونت فرهنگی ـ اجتماعی دانشگاه ...
همایش ملی "پایداری خانواده، تعالی جامعه" به همت جهاد دانشگاهی دانشگاه الزهرا(س)، معاونت ریاست جمهوری درامورزنان و خانواده، معاونت فرهنگی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری ومعاونت فرهنگی ـ اجتماعی دانشگاه الزهرا (س)  برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین همایش دکترمولاوردی معاون ریاست جمهوری درامور زنان و خانواده درخصوص نقش دولت درپایداری خانواده که نهایتا منجر به تعالی جامعه می شود توضیحاتی را ارائه و تاکید کرد: اصل وجود آسیب اجتناب‌ناپذیر است ولی با تشریک مساعی می‌توان از شدت آسیب‌ها کاست. برای مهار آسیب‌ها به فهم درست و واقع‌گرایانه از آسیب‌ها نیاز داریم و قدم اول دراین مسیر تعیین اصول راهنماست.
وی افزود: احترام متقابل، مشارکت هرچه بیشتر درمسئولیت‌های درون خانواده، ارتقای توانمندی ذهنی خانواده و تقویت آن برای رفع نیازهای خود، ضرورت درک بهتر ازتغییرات اقتصادی برساخت و توان خانواده، تعامل با نهادها و بخش خصوصی در زمینه خانواده ازجمله اصول راهنماست. این اصول می‌تواند به پایداری خانواده و تعالی جامعه کمک کند.
وی افزود: یکی از چالش‌های حوزه ازدواج و خانواده آموزش‌های بعد از ازدواج است. قوه قضاییه دراین زمینه اظهار علاقه‌مندی کرده و فعالیت‌هایی را با این قوه پیگیری می‌کنیم.
دکترانسیه خزعلی رئیس دانشگاه الزهرا(س)  نیز در این همایش طی سخنانی به این موضوع که خانواده، هسته نخستین جامعه و ازعوامل اصلى انتقال فرهنگ، اندیشه، اخلاق و سنت‏ ها و عواطف از نسلى به نسل دیگر است اشاره کرد و گفت : درمیان اعضاى خانواده بیشترین سهم تأثیرگذارى بر فرزند از آن مادران است و نقش تربیتى مادران درنهاد خانواده در راستای تربیت نسل بعدی مانند شغل انبیا می باشد.
وی ضمن صحبت درباره  نقش‏ هاى سه گانه طبیعى زنان: دختر، همسر و مادر خانواده افزود: مادران با یک برنامه ریزی خوب می توانند چندکار را به طور همزمان انجام دهند.
سپس دکترفیض معاون فرهنگی جهاددانشگاهی دانشگاه الزهرا(س)درخصوص طرح هفت شهر شایستگی که اشاره به منظومه رویدادهای دانش بنیان فرهنگی دارد، توضیحاتی ارائه کرد.
وی افزود: این طرح با هدف تحقق الگوی فارغ التحصیل شایسته در نظام آموزش عالی ایران و به ابتکار معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی راه اندازی شده است. هدف نهایی طرح مذکور، تربیت دانش آموختگانی است که انتظارمی رود درطول دوره دانشجویی، شایستگی های لازم را براساس هفت نقش اصلی کسب کنند.
وی گفت : معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی دانشگاه الزهرا(س)درتلاش است، از طریق مجموعه فعالیت های پیش بینی شده درمراکز، سازمان ها و واحدهای تابعه خود که درقالب هفت المپیاد فرهنگی- دانشجویی طراحی شده اند، تحقق الگوی فارغ التحصیل شایسته را دنبال کند.
حجت الاسلام و المسلمین دکترخان بیگی مسئول دفترنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه الزهرا(س) نیز ازجمله سخنرانان این همایش بود. محور صحبت های وی حول تغییر ساختاری خانواده در دوره مدرنیته بود و این که چگونه شیطان تعهدها و عقده های موجود در یک خانواده را بازمی کند.
این همایش در4 کارگروه، عوامل فرهنگی و خانواده  به ریاست دکتر گلزاری، تحولات ساختاری خانواده به ریاست دکترسفیری، عوامل اجتماعی و خانواده به ریاست دکترهادیان، عوامل رفتاری و روان شناختی و خانواده به ریاست دکترآزاده مباحث تخصصی مرتبط را مورد واکاوی قراردادند.
 گفتنی است این همایش براساس محورهای پایداری خانواده ـ خانواده، قوانین و سیاست گذاری ـ تغییرات نهادی و کارکردی خانواده ـ خانواده، جامعـه نظـام آموزشی ـ شیوه های همسرگزینی و ازدواج ـ خانواده، بهداشت وسلامت ـ خانواده و جمعیت ـ خانواده و سیاست ـ خانواده و دین ـ خانواده و اقتصاد ـ خانواده و رسانه دردانشگاه الزهرا (س ) برگزارشد.