وزیر نفت تاکید کرد:

ارتقای فناوری‌های نفتی با تکیه بر توان دانشگاه‌ها

۰۵ بهمن ۱۳۹۸ | ۲۱:۳۴ کد : ۵۲۸۴۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۹۸۲
وزیر نفت با اشاره به همکاری صنعت نفت با دانشگاه‌ها برای افزایش تولید نفت در کشور، گفت: در گام دوم به دنبال ارتقاء و توسعه فناوری‌های نفتی با کمک دانشگاه‌ها هستیم.
ارتقای فناوری‌های نفتی با تکیه بر توان دانشگاه‌ها

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایرنا،
دکتر بیژن زنگنه امروز (شنبه) در نشستی با روسا و استادان دانشگاه‌ها درباره طرح‌های میدان محور صنعت نفت با اشاره به اینکه این جلسه یک جلسه گفت و شنود است، ادامه داد: مدت‌ها بود که به دنبال این بودیم تا دانشگاه‌ها در بخش بالادستی فعال شوند.
وی افزود: جلسه‌ای نیز در مورد حضور دانشگاه‌ها در بخش پایین دستی نیز تا چند هفته آینده برگزار خواهد شد.
زنگنه تاکید کرد: هدف ما این است که نه تنها در بخش مطالعات، بلکه در زمینه پژوهشی نیز دانشگاه‌ها فعال شوند.
وی با اشاره به اینکه امروز صحبت روسای دانشگاه‌ها و مسئولان اجرای طرح‌ها شنیده خواهد شد، گفت: پروژه به پروژه، روسای دانشگاه‌ها صحبت می کنند و پیشرفت‌ها را بررسی می کنیم.
دکتر زنگنه اینکار را فعالیتی اساسی و پایه ای برای تولید فناوری در بالادست نفت دانست و افزود: شرط ما این بوده که در هرکدام از پروژه ها تعدادی دانشجو نیز مشغول شوند تا دانش ارتقا پیدا کند.
وزیر نفت ادامه داد: بالاترین بخش پژوهشی مربوط به افزایش برداشت از مخازنی است که حجم زیادی هیدروکربور دارند و امکان افزایش برداشت در آنها وجود دارد.
وی گفت: می پذیریم تا اگر لازم شد از دانشگاه‌های بین‌المللی و موسسات پژوهشی خارجی نیز در این عرصه استفاده شود.
به گفته دکتر زنگنه، از سال ۷۷ ایجاد ظرفیت برای دانشگاه‌ها در دستور کار بوده و در این سال ها نیروهای خوبی تربیت شده‌اند و اکنون بعضی از آنها در صنعت نفت ایران کار می‌کنند.
وزیر نفت ادامه داد: به اتکا این نیروها که برخی استاد شده‌اند، کار را در فاز دوم برای ارتقا و توسعه فناوری در بخش نفت آغاز خواهیم کرد.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷