برای نخستین بار در کشور؛

دست‌بند نجات غریق توسط محققان پارک علم و فناوری کرمان ساخته شد

تعداد بازدید:۱۳۷۰
محققان یکی از شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری کرمان، برای اولین بار در کشور موفق به ساخت دست‌بند نجات غریق بدون نیاز به ناجیان شدند.
دست‌بند نجات غریق توسط محققان پارک علم و فناوری کرمان ساخته شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم فناوری کرمان، مهندس افشین سالاری مدیرعامل شرکت لوتاس ساحل آریا از واحدهای مستقر در پارک علم و فناوری کرمان گفت: سالانه در ایران بیش از هزاران نفر جان خود را در اثر غرق شدن از دست می‌دهند که در بین این افراد بعضاً حتی غواصان و شناگران ماهر نیز دیده می‌شود.

وی افزود: محققان این شرکت جهت پیشگیری از این حوادث اقدام به طراحی و تولید دست‌بند نجات غریق کرده است که بدون نیاز به ناجیان فرد را روی آب می‌آورد.

مهندس سالاری در خصوص مهم‌ترین شاخصه‌های این محصول فناورانه بیان داشت: این ناجی هوشمند مجهز به فناوری جی پی اس بوده که از طریق آی پی اختصاص یافته برای هر شناگر، فرد آسیب دیده را ردیابی می‌کند. همچنین این دستبند دارای سوپاپ کنترل فشار هوا برای استفاده در اعماق زیاد توسط غواصان، قطب نما برای جهت یابی و چراغ اضطراری می‌باشد.

وی اظهارداشت: از مزیت‌های این محصول نسبت به نمونه آمریکایی آن می‌توان به ظرفیت بیشتر کپسول، قابلیت تغییر شکل کیسه هوا، قابلیت نصب در تمام قسمت‌های بدن، خدمات پس از فروش و قیمت تمام شده یک دهم نمونه خارجی اشاره کرد.

مهندس سالاری در پایان گفت: در حال حاضر تیم تحقیق و توسعه این شرکت با ۵ نفر متخصص مرتبط با ایده مشغول فعالیت و بهینه‌سازی محصولات می‌باشند.

گفتنی است شرکت لوتاس ساحل آریا از واحدهایی است که تمام مراحل طراحی، نمونه سازی و ساخت را تحت حمایت پارک علم و فناوری کرمان گذرانده است.

ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴


( ۳ )