دردانشگاه لرستان انجام شد؛

استفاده از فناوری نانو به جای آنتی بیوتیک ها برای مقابله با نوعی ویروس

۲۹ دی ۱۳۹۸ | ۱۱:۲۹ کد : ۵۲۷۲۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۷۸
دکتر محسن عادلی، پژوهشگر و عضو هیئت‌ علمی دانشگاه لرستان با همکاری پژوهشگران دانشگاه برلین توانستند با استفاده از نانو مواد گرافنی، راهکاری برای مقابله با ویروس HSV بدون استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها ارائه دهند.
استفاده از فناوری نانو به جای آنتی بیوتیک ها برای مقابله با نوعی ویروس
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل ازدانشگاه لرستان، در این پروژه تحقیقاتی، ابزار جدیدی بر پایه گرافن تهیه شده که در از بین بردن نوع خاصی از این ویروس (HSV) بسیار مؤثر است.
این طرح حاصل تلاش‌های گروه تحقیقاتی دکتر محسن عادلی و پژوهشگرانی از دانشگاه برلین آلمان است و در قالب مقاله‌ای با عنوان Functionalized nanographene sheets with high antiviral activity through synergistic electrostatic and hydrophobic interactions در مجله Nanoscale با ضریب تأثیر ۶٫۹۷ (سال ۲۰۱۹) به چاپ رسیده است.
دکتر عادلی، در خصوص انجام این پژوهش گفت: در این پروژه تحقیقاتی، گروه ما به همراه چند تیم دیگر از کشور آلمان، ابزار جدیدی را بر پایه گرافن تهیه کرده است که در از بین بردن نوع خاصی از ویروس (HSV) بسیار مؤثر هستند . در این کار ما با ترکیب برهم‌کنش‌های آبگریز و قطبی، کارایی مواد را برای از بین بردن ویروس‌ها بسیار بالا برده‌ایم به‌طوری‌که هر نانو ماده، یک ویروس را از بین می‌برد.
استاد پژوهشی دانشگاه لرستان، اجرای این طرح را نویدبخش درمان‌های مؤثر و جدید در آینده دانست و گفت: در این کار تحقیقاتی سعی شده است تا با استفاده از نانومواد گرافنی، ساختارهایی تهیه شود که به طور مؤثر قادر به از بین بردن نوع خاصی از ویروس‌ها هستند. وی افزود:گرافن به عنوان یک نانوماده دوبعدی با نسبت سطح به حجم بسیار بالا به عنوان بستری برای اتصال گروه‌های آبگریز و قطبی مورداستفاده قرار گرفت که نتیجه آن ایجاد مواد عامل‌دار با برهم‌کنش‌های هم‌زمان زیاد (Multivalent interactions) با ویروس‌ها هستند.
دکتر عادلی، بیان کرد: این مواد می‌توانند در مقیاس بالا تهیه شوند و با توجه به کارایی بسیار بالای آن‌ها در غلظت‌های بسیار پایین تهیه آن‌ها در حتی مقیاس گرم می‌تواند نیازها را در سطح وسیعی پوشش دهد، ضمن اینکه در این غلظت پایین سمیت قابل توجهی را در برابر سلول‌های انسانی از خود نشان نمی‌دهند. این مواد می‌توانند در درمان‌های نوین بیماری‌های عفونی و همچنین میکروب‌زدایی آب و محیط زندگی مورداستفاده قرار گیرند.
س. س ۵۱/‏ ر. ب ۴۵

 

 


( ۱ )