باحضور قائم مقام وزیر علوم؛

۵ پروژه عمرانی دانشگاه بیرجند به بهره‌برداری رسید

۲۵ دی ۱۳۹۸ | ۱۴:۵۶ کد : ۵۲۶۸۹ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۱۷۱
امروز (چهارشنبه)، با حضور دکتر عبدالرضا باقری، قائم مقام وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری، ۵ پروژه عمرانی در دانشگاه بیرجند افتتاح و یک پروژه کلنگ زنی شد.
۵ پروژه عمرانی دانشگاه بیرجند به بهره‌برداری رسید

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه بیرجند، سرای دانشجویی علامه عبدالعلی بیرجندی (خوابگاه ویژه متأهلین)، سالن چند منظوره امید، کارگاه‌های مهارت آموزی دکتراسدا… زنگویی، پروژه محوطه‌سازی پردیس مهندسی و مجتمع رفاهی، فرهنگی دانشگاه بیرجند (باغ امیریه) پروژه‌هایی بودند که با حضور دکتر باقری به بهره‌برداری رسیدند.
همچنین عملیات اجرایی آزمایشگاه مرجع با زیربنای ۳ هزار متر مربع و اعتبار مورد نیاز ۱۰۰ میلیارد ریال، که تاکنون ۲ میلیارد تومان اختصاص یافته است و با مشارکت بانک تجارت و درآمدهای استانی ساخته خواهد شد، توسط قائم مقام وزیر علوم آغاز شد.
قائم مقام وزیر علوم در مراسم بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی دانشگاه بیرجند عنوان کرد: در سال‌های اخیر دانشگاه‌ها حرکت‌های بزرگی را برای کمک به رفع مشکلات صنعت و بخش‌های اجرایی داشته‌اند و این رویکرد جدید ما در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.
وی با بیان اینکه اگرچه در گذشته نیز همکاری‌های بسیار گسترده‌ای بین دانشگاه‌ها با صنعت وجود داشته است، افزود: اکنون دانشگاه‌های بزرگ صنعتی و مهندسی ما در این حوزه فعال هستند و پروژه‌های بزرگ مشترکی در زمینه توسعه فناوری با دانشگاه‌های خارج از کشور داریم.
دکتر باقری تصریح کرد: دانشگاه بیرجند نیز به عنوان دانشگاهی که در جنوب خراسان فعال است بسترها را فراهم می‌کند.
وی ضمن اشاره به آغاز عملیات اجرایی آزمایشگاه مرجع در دانشگاه بیرجند ادامه داد: آزمایشگاه مرجعی که امروز در دانشگاه بیرجند کلنگ‌زنی شد مقدمه‌ای است تا بهتر در خدمت فرآوری و توسعه همکاری با نیازهای استان قرار گیرد.
قائم مقام وزیر علوم با بیان اینکه دانشگاه بیرجند نیز در یکی از استان‌هایی که نسبتاً از سطح پوشش آموزش عالی خوبی برخوردار است بسیار خوب عمل کرده است، بیان کرد: در خراسان جنوبی بالغ بر ۳۵ هزار دانشجو در مراکز آموزش عالی استان وجود دارد که نشان می‌دهد توجه به توسعه آموزش عالی در جنوب خراسان بسیار خوب بوده است.
وی تأکید کرد: وجود ۷۰۰ نفر متخصص در زمینه‌های گوناگون در یک استان نشان‌دهنده توجه دولت و مسئولان کشور به توسعه آموزش‌های عالی و توسعه آموزش‌های فرهنگی، اجتماعی در بخش‌های مورد نیاز است که امید است این ظرفیت‌ها در خدمت توسعه استان قرار گیرد.
دکتراحمد خامسان رئیس دانشگاه بیرجند نیز در این مراسم با اشاره به افتتاح سرای دانشجویی علامه عبدالعلی بیرجندی (خوابگاه ویژه متأهلین) گفت: زیربنای این پروژه ۴۸۰ متر مربع و در ۸ واحد است که عملیات اجرایی آن از اردیبهشت ۱۳۹۷ آغاز و در مهر ۱۳۹۸ به اتمام رسیده است و اعتبار هزینه شده در این پروژه ۱۰ میلیارد ریال بوده است.
وی افزود: سالن چند منظوره امید دارای ۲ هزار و ۳۲ متر مربع زیربنا و با اعتبار هزینه شده ۴۶ میلیارد ریال دیگر پروژه‌ای بود که به بهره‌برداری رسید.
دکتر خامسان با اشاره به افتتاح کارگاه‌های مهارت‌آموزی دکتراسدا… زنگویی اظهار داشت: این پروژه با زیر بنای ۱۸۰ متر مربع و اعتباری بالغ بر ۳,۶۰۰ میلیون ریال از محل کمک‌های خیر پروژه دکتر زنگویی عضو هیأت علمی پیشکسوت دانشگاه و درآمدهای اختصاصی دانشگاه به بهره‌برداری رسید.
رئیس دانشگاه بیرجند همچنین با اشاره به افتتاح مجتمع رفاهی، فرهنگی دانشگاه بیرجند (باغ امیریه) ادامه داد: این پروژه نیز با ۳۰ هزار مترمربع زیربنا و اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال از محل درآمدهای اختصاصی، امروز افتتاح شد.
همچنین قائم مقام وزیر علوم به همراه استاندار خراسان جنوبی و نماینده مردم بیرجند خوسف و درمیان از کارگاه‌های، کنترل و ابزار دقیق، کارگاه الکترونیک، کارگاه نرم‌افزار، کارگاه تراش سنگ‌های زینتی، کارگاه فناوری انرژی‌های نو و تجدیدپذیر بازدید کردند؛ این مجموعه کارگاهی با همکاری اداره کل فنی و حرفه‌ای و دانشگاه راه‌اندازی شده است.
در ادامه دکتر باقری در نشست اعضای هیئت امنای دانشگاه‌های خراسان جنوبی در دانشگاه بیرجند حضور یافت.
گفتنی است دکتر باقری در بدو ورود به دانشگاه بیرجند با حضور در یادمان شهدای دانشجو و مقبره شهید گمنام این دانشگاه ضمن قرائت فاتحه و اهدای گل، به مقام والای شهدا ادای احترام کرد.
قائم مقام وزیرعلوم در سفر دو روزه خود به خراسان جنوبی علاوه بر افتتاح پروژه‌های عمرانی دانشگاه بیرجند در نشست مسئولان آموزش عالی خراسان جنوبی نیز شرکت خواهد کرد.
دکتر باقری در روز دوم سفر خود از دانشگاه بزرگمهر قاینات، پارک علم و فناوری خراسان جنوبی و دانشگاه صنعتی بیرجند بازدید خواهد کرد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷